Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha meteorologů před povodněmi platí na jihu Moravy do nedělního poledne.

Hladiny toků zvedl vytrvalý déšť v noci na pátek, na severozápadě Moravy spadlo až 35 litrů vody na metr čtvereční. V noci na dnešek už to byly jen litry na metr čtvereční, pro dnešní den meteorologové předpověděli srážky jen ojedinělé.

Na Bečvě před 14:30 stále platila bdělost v místní části Přerova Dluhonice a v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku. V Dluhonicích hladina kulminovala kolem 01:30 na pěti metrech, od té doby klesla o víc než metr.

V Teplicích se Bečva v pátek dostala nad večer čtyři metry a dosáhla tak třetího povodňového stupně ohrožení, na kterém se udržela až téměř do půlnoci, na první stupeň bdělosti pod 330 centimetry se vrátila dnes kolem 07:30. Nejnižší povodňový stupeň se v povodí Bečvy drží ještě na stanicích u vodních nádrží Bystřička a Karolinka na Vsetínsku.

Hladina Moravy na stupeň bdělosti vystoupala v pátek večer a v noci na dnešek v Kroměříži, ve Spytihněvi na Zlínsku a ve Strážnici na Hodonínsku, dnes dopoledne také v Lanžhotě na Břeclavsku. "Střední a dolní tok Moravy postupně stoupá vlivem dotoku z přítoků a horních částí povodí," uvedl ČHMÚ.

Vedle pohotovosti v Děhylově platilo před 14:30 podle meteorologů v Moravskoslezském kraji na Odře a v jejím povodí dalších šest stupňů bdělosti. Na Odře je to v Odrách, Bartošovicích, ostravském Svinově a také v Bohumíně, dále v Opavě na stejnojmenné řece a u vodní nádrže Žermanice na Lučině. Hladiny tam klesají.

V jihočeském kraji se brzy ráno na stupeň bdělosti dostala Blanice v Heřmani na Písecku a říčka Smutná v Ratajích na Táborsku. Smutná se vrátila do normálu po zhruba deseti hodinách kolem 13:00.

Zdroj: DENÍK/repro