Saské nebe nad národním parkem křižují vrtulníky. V pondělí se na území asi 250 hektarů rozšířil požár z českého území, asi čtyřem stovkám hasičů se ho podařilo zkrotit. „Situace v požárních okresech zůstává napjatá, ale není mimo kontrolu, jednotlivá ohniska požáru se podařilo podchytit a stabilizovat,“ informuje okresní úřad v Pirně. Hasiči teď operují hlavně v oblasti kolem skalního útvaru Frienstein. 

Meteorologové varovali přes silnými bouřkami.
V Česku se objeví velmi silné bouřky. V Českém Švýcarsku, kde hoří, se nečekají

Mezitím ale Sasko vyslalo i posily do Čech. Podle Sächsische Zeitung pomáhá požár za českou hranicí ve středu hasit pět helikoptér hasičů, další dvě poskytl během středy Bundeswehr. Do boje s ohněm nasadili Němci dvě vodní děla o objemu deset tisíc litrů a dva vrtulníky. Vodu čerpají z Labe a Křinice (Kirnitzsch).

Pomocnou ruku nabídl i řád Johannitů z Pirny, který u sebe ubytoval sedmdesát dětí, které se musely rychle evakuovat z prázdninového tábora v České Kamenici a čekají, až si je převezmou rodiče.

Lesní požár a hasiči ve Hřensku. Úterý 26. července
Požár v Českém Švýcarsku: Pojišťovny čeká zrychlený režim, zapojí se úřad práce

Místopředseda Saské státní vlády Martin Dulig (SPD) požár na české straně srovnává s těmi, které v minulých letech přinesly zkázu do subtropických oblastí. „Po mnoho let byly tak velké požáry pro nás vzdálené. Sledovali jsme tyto přírodní události v Kalifornii nebo Řecku v televizi. Teď všichni vidíme a cítíme oheň přímo u našich dveří,“ míní.

Z jeho strany i od vlády opakovaně zaznívají upozornění, aby se lidé vyhnuli suchým lesů a byli při manipulaci s hořlavými materiály zvlášť opatrní.

Zdroj: Youtube

Saská strana národního parku má s požárem menšího rozsahu také nedávnou zkušenost. V noci na pondělí 18. července vypukl požár poblíž Bastei. „Poškodil 2500 metrů krychlových smíšeného lesa starých borovic, buků a bříz,“ informuje správa národního parku. Požár hasili hasiči ze třinácti jednotek a podařilo se jim zkrotit oheň, aniž by došlo k újmě lázeňské městečko Rathen.

Požár v Českém Švýcarsku sledujeme ON-LINE

Příčina se zatím stále vyšetřuje, správa parku ale informuje o tom, že několik dní před požárem za pomoci policie rozháněla skupinky táborníků.

Zákaz vstupu do lesů v zóně Sächsische Schweiz-Osterzgebirge platí i teď, podle policie ale zákaz lidé opakovaně porušují. V obci Schöna během úterka policie přistihla v lese a na lesních cestách čtyřicet lidí. „S deseti lidmi bylo zahájeno přestupkové řízení,“ informuje policejní odbor z Pirny