Klíšťata  

- přenášejí dvě nebezpečné  nemoci: zánět mozku  (encefalitidu) a lymskou   boreliozu  
- útočí od jara do podzimu
- ne každé kousnutí klíštětem  vede nutně k nemoci, protože ne každé klíště je nakažené  
- přesto je na místě opatrnost


Současné teplé a vlhké počasí přeje klíšťatům. V přírodě se jich vyskytuje velké množství a odborníci radí chránit se. Tito drobní parazité totiž přenášejí nebezpečnou lymskou boreliózu či klíšťovou encefalitidu.

Hygienici prozatím v okrese Louny letos neevidují žádný případ onemocnění těmito nemocemi, přesto ale nabádají k prevenci. „Doposud jsme žádný případ onemocnění na Lounsku nezaznamenali. Ve srovnání s ostatními okresy v kraji jsme na tom poměrně dobře, i co se týká let minulých,“ uvedla na dotaz Deníku Olga Štorkánová, vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje, územního pracoviště Louny.

Přesto je opatrnost na místě. Nejjistější je očkování, které mohou zájemci podstoupit v nemocnicích, v očkovacích centrech, nebo přímo u svých praktických lékařů. „Konkrétní čísla, kolik lidí se nechalo očkovat, nemáme. Často nechávají rodiče očkovat své děti, ale na sebe již pozapomenou. O očkování by měli uvažovat také starší lidé, u kterých je průběh onemocnění daleko těžší,“ doplnila Olga Štorkánová.

Do přírody, zvláště do lesa, by měli lidé vyrazit v dlouhých kalhotách s pevnými botami. Po návratu by se měl člověk prohlédnout, zda nemá někde klíště přisáté, či po něm neleze. Ochránit mohou i přípravky, působící jako repelenty.

Odborníci na tyto aktuální dny vyhlásili druhý nejvyšší stupeň aktivity klíšťat, číslo devět. Desetistupňová škála vyjadřuje míru rizika přisátí parazita, předpověď vydává Český hydrometologický ústav. Typickým místem výskytu klíšťat jsou listnaté a smíšené lesy, porosty křovin, dále porosty na okrajích vodních toků. Často se klíšťata vyskytují i v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách.