Nepatrná změna předpisů, která vešla v platnost letos v lednu, odzbrojila inspektory, kteří již nemohou ukládat pokuty za prohřešky. Z hornického zákona totiž vypadl odkaz na vyhlášku umožňující obchodní inspekci kontrolovat prodej a skladování pyrotechniky.

Čemu se vyhnout a na co si dát při nákupu pozor?

Jediný, kdo nyní má pravomoc udělit pokutu za prodej nekvalitního zboží, při jehož odpalování může dojít ke smrtelným úrazům, je Český úřad pro kontrolu zbraní a střeliva. Ten však nemá dostatek zaměstnanců, kteří by se kontrolám mohli věnovat. Prodejci tak mohou být naprosto v klidu.

„Lidé by neměli koupi zábavné pyrotechniky uspěchat. Rozhodně by se měli vyhýbat venkovním stánkům a raději by měli navštívit kamenný obchod,“ upozorňují o to víc policisté i hasiči. Důvodem není jen zvýšené riziko nekvalitního zboží, ale také negativní vliv počasí. Výrobky obsahují černý prach, který venku snadno navlhne, a i když potom vyschne, poruší se zpožďovací mechanismus a může se stát, že petarda místo po odhození vybuchne už v ruce.

Neporušený obal a všechna označení

„Každý výrobek by měl mít český návod, na obalu by měl mít značku ve tvaru oválu se znakem lva, která zaručuje, že je schválený Českým úřadem pro kontrolu zbraní a střeliv. Nesmí mít nijak porušený obal a musí být opatřen také označením kategorie,“ říká mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Žahourková.

„Než si jakoukoliv rachejtli, dělbuch či římskou svíci koupíte, rozhodně se zamyslete nad tím, v jak velkém prostoru budete ohňostroj provádět,“ varují odborníci. Jiné typy pyrotechniky jsou určené pro odpalování na balkonech a dalších menších prostorách nebo pro „střílení“ ve volné přírodě, třeba ze zahrad a luk. Dnes již existují také nejrůznější typy domácích fontán, které je možné zapálit rovnou v obýváku.

RADY, JAK SE VYVAROVAT ZRANĚNÍ PŘI ODPALOVÁNÍ

*Při koupi si zkontrolujte, zda je obal neporušen a zda jsou na výrobku uvedeny všechny údaje, které tam mají být. Jsou to: značka potvrzující schválení Českým úřadem pro zkoušení zbraní a střeliva, číslo certifikátu o typové zkoušce, rok vydání a stupeň nebezpečnosti, datum použitelnosti a označení kategorie.
*Vždy si řádně přečtěte celý návod k použití. Výrobky uchovávejte v suchu a nenechávejte je před použitím delší dobu venku. Připravte si kbelík s vodou.
*S pyrotechnikou manipulujte zásadně na volném prostranství, v dostatečné vzdálenosti od dalších objektů (domů, zaparkovaných aut, keřů, stromů apod.), aby nemohlo dojít například k vniknutí výbušnin do oken či zapálení střechy. Nepoužívejte zábavnou pyrotechniku v blízkosti hořlavých materiálů.
*Pozor, pokud máte uložené nějaké věci na balkoně. Zbloudilá petarda nebo jiný kus zábavní pyrotechniky může tyto věci snadno zapálit.
*Vždy umisťujte výrobky na pevnou vodorovnou plochu. Žádný z výrobků není určen k odpalování „z ruky“.
*Pozor na rakety. Nikdy nezapichujte do země ani nezkracujte jejich stabilizátor. Raketa pak nepoletí rovně.
*Nikdy nezapalujte zápalnici, pokud jsou v blízkosti další lidé. Při jejím zapalování se nad výrobek nenahýbejte. Sedněte si vedle něj do podřepu a zapalte zápalnici ze strany nataženou rukou.
*Vždy odstupte do bezpečné vzdálenosti, která je minimálně pět metrů.
*Při selhání k výrobku nechoďte, nezjišťujte příčinu. Vyčkejte deset minut a poté jej rozmočte ve vodě po dobu 24 hodin nebo zakopejte do země. Vždy používejte pracovní rukavici. Předejdete popáleninám a zranění.
*Po skončení ohňostroje výrobek zalijte vodou. Předejdete tím vznícení zbytků papírových těles.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU