Ve vyšších polohách Zlínského kraje se tvoří sněhové jazyky

Namrzlé vozovky a sněhové jazyky mohou dnes komplikovat jízdu řidičů ve vyšších polohách Zlínského kraje. V horských oblastech v Beskydech se vyskytují lokální husté mlhy. Sněhové jazyky se místy tvoří také v oblasti Trojáku v Hostýnských vrších. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Na Valašsku v nejvyšších polohách místy namrzají chemicky udržované silnice. Inertně udržované cesty pokrývá od středních poloh nesouvislá vrstva sněhu do pěti centimetrů, v horských oblastech až do 15 centimetrů. Místy jsou na silnicích vyjeté ledové koleje, tvoří se sněhové jazyky a hustá mlha.
Na Zlínsku či Uherskohradišťsku je sjízdnost bez omezení.

Na Olomoucku se tvoří sněhové jazyky, jedna silnice je uzavřena

Na sněhové jazyky si dnes musejí dát pozor motoristé ve vyšších polohách Olomoucka a také v oblasti Středolesí a Partutovic na Přerovsku. Silničáři na Olomoucku uzavřeli silnici mezi obcemi Hraniční Petrovice a Jívová, kterou zavál sníh. Opatrnost je na místě i v horských částech Šumperska, kde jsou na silnicích zbytky sněhové kaše nebo ujetá vrstva zledovatělého sněhu. Vyplývá to z informací ředitelství silnic a dálnic a dispečerů silničářů.

"Silnice třetí třídy v úseku Hraniční Petrovice - Jívová je uzavřena od pátečního večera. Je zavátá sněhem, kdy se ji podaří otevřít, záleží na počasí. Nejde o frekventovanou silnici, dá se to objet. Místní lidé to znají," uvedl dispečer olomouckých silničářů Libor Pastucha. Kvůli větru se sněhové jazyky tvoří od středních poloh i v dalších částech Olomoucka a na Přerovsku.

V horských úsecích na Šumpersku leží na chemicky udržovaných silnicích zbytky sněhové kaše. Inertně udržované silnice pak pokrývá vrstva ujetého a místy zledovatělého sněhu, stejně jako na Jesenicku.

Jihočeské silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností

Silnice první třídy v Jihočeském kraji jsou stále sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Na některých leží zbytky sněhu, jiné vozovky jsou vlhké, vyplývá z dnešních informací jihočeské správy a údržby silnic.

Teploty v regionu se po ránu pohybují od minus 15 do minus 20 stupňů Celsia a většinou je polojasno. Přes den má být stále kolem minus deseti stupňů a bude foukat lehký severovýchodní vítr.

Meteorologové očekávají, že se má v noc ze soboty na neděli ještě výrazněji ochladit. Nevylučují, že by v neděli po ránu mohl padnout absolutní teplotní rekord pro Českou republiku. Ten činí minus 42,2 stupně Celsia a byl naměřen 11. února 1929 v Litvínovicích u Českých Budějovic.

Na silnicích v Orlických horách se tvoří sněhové jazyky

Na silnicích ve vyšších polohách východních Čech leží na silnicích zledovatělá vrstva uježděného sněhu. V Orlických horách se tvoří sněhové jazyky, všechny cesty jsou však se zvýšenou opatrností sjízdné, zjistila dnes z webu Ředitelství silnic a dálnic.

Na většině území Královéhradeckého a Pardubického kraje je jasno, teploty v noci klesly podle údajů silničářů až 24 stupňů Celsia pod bodem mrazu. Hlavní silniční tahy na východě Čech jsou suché a vymrzlé, na menších komunikacích v nižších polohách zůstávají zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření.

Středočeské okresní silnice pokrývá rozbředlý nebo ujetý sníh

Silnice ve Středočeském kraji jsou dnes ráno většinou sjízdné pouze s opatrností. Řidiči by měli dávat pozor zejména na okresních vozovkách, které pokrývá vrstva ujetého sněhu nebo rozbředlý sníh po chemickém ošetření. Teploty v kraji se pohybují hluboko pod bodem mrazu a silnice mohou namrzat. Vyplývá to z informací policie a Ředitelství silnic a dálnic.

Policisté varují před ledovkou, která se kvůli prasklému vodovodnímu potrubí může tvořit na silnici mezi Kladnem a Vekou Dobrou. Rozbředlý nebo ujetý sníh pokrývá okresní silnice na Kolínsku, Kutnohorsku, Nymbursku Rakovnicku, Benešovsku, Příbramsku, Kladensku i okolí Prahy.

Rychlostní silnice a vozovky prvních tříd jsou suché a vymrzlé a řidiči by tam měli rovněž dávat pozor. Bez problémů jsou naopak podle silničářů sjízdné dálnice v regionu.

Ve Středočeském kraji se ráno pohybovaly teploty mezi minus 24 a minus 16 stupni Celsia. V regionu nejsou hlášeny žádné srážky, viditelnost na silnicích není omezena.

Silnice I. třídy jsou na Vysočině sjízdné se zvýšenou opatrností

Vozovky první třídy na Pelhřimovsku, Třebíčsku a Žďársku jsou sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Na silnicích nižších tříd leží vrstva zledovatělého sněhu, vyplývá z informací správy a údržby silnic na Vysočině.

Teploty v kraji se v sobotu po ránu pohybují hluboko pod bodem mrazu. Nejchladněji je podle meteorologů v Přibyslavi na Havlíčkoborodsku, naměřili tam minus 21 stupňů Celsia.

Přes den má být jasno až polojasno s mírným severovýchodním větrem. Postupně se má ještě více ochladit a prý budou velmi silné mrazy.

Meteorologové nevylučují, že by v neděli po ránu mohl padnout absolutní teplotní rekord pro Českou republiku. Ten činí minus 42,2 stupně Celsia a byl naměřen 11. února 1929 v Litvínovicích u Českých Budějovic.