"Už před týdnem jsem požádala Institut plánování a rozvoje, aby vytipoval možné lokality, kde by Slovanskou epopej bylo možné umístit," řekla primátorka. Mezi posuzovanými lokalitami podle ní budou i vrch Vítkov a místo po někdejší budově takzvaných Eliščiných lázní. Obě místa navrhují příslušné městské části. "Teprve studie nám ale ukáže, jestli neexistují vhodnější místa," dodala. Už dřív primátorka uvedla, že by v metropoli mohla vyrůst nová galerie.

Jednání budou příští týden 

"V příštím týdnu se sejdu s primátorem Brna Petrem Vokřálem (ANO) a budeme se bavit i o variantě, že by se do doby, než se nám podaří sehnat adekvátní prostory, vrátila Slovanská epopej zpět do Moravského Krumlova," řekla dnes Krnáčová. Moravský Krumlov by ale musel pro umístění díla vytvořit vhodné podmínky, které podle primátorky v tuto chvíli v zámku nejsou.

S tím ale nesouhlasí starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09). Město podle něj může na zámku, který v červnu koupilo, nabídnout k vystavení epopeje rozšířené a krásné prostory, které splňují podmínky Národního památkového ústavu. "Díla Slovanská epopej si všichni v Moravském Krumlově velmi vážíme, bude pro nás ctí, pokud se alespoň dočasně bude moci k nám vrátit. Město je připraveno hostit Slovanskou epopej s úctou, kterou si tento soubor zaslouží," řekl starosta.

Epopej je nyní provizorně umístěna ve Veletržním paláci, kde bude k vidění do konce letošního roku. Poté se vydá na turné po Asii, což ovšem někteří odborníci i malířův příbuzný John Mucha kritizují. Kdy se dílo vrátí do Česka, zatím není jasné.

Cyklus pláten zachycujících slovanskou mytologii je zařazen na seznam kulturních památek.