Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Ivan Kabický (ODS). Hlavní město tak chce zabránit tomu, aby někteří lidé bez přístřeší využívali pomoc v několika centrech najednou. Kabický se obává toho, že čím více bude Praha dávat na služby bezdomovcům, tím více se jich bude do hlavního města stěhovat.

Záměr by měl být součástí připravované koncepce péče o bezdomovce, která by měla být hotová v červnu.

Podle Kabického bezdomovců v Praze přibývá, stěhují se například ze severních Čech a Moravy. Mezi bezdomovci v Praze jsou ale i cizinci z východní Evropy. „Když vytvoříme další bezdomoveckou loď, bude tu bezdomovců ještě více,“ konstatoval Kabický.

Anonymní systém

Praha proto chce vytvořit jakousi registraci lidí bez přístřeší, podle Kabického ale nechce shromažďovat jejich osobní údaje. „Základní myšlenka tohoto systému je zrušit anonymitu, ale demokratickým způsobem pro ty zájemce, kteří chtějí čerpat službu či pomoc. Identifikační systém by byl postaven na biometrických parametrech, tedy v podstatě anonymní,“ uvedl Kabický. Bezdomovec by se tak mohl identifikovat například pomocí otisku palce, ke kterému by bylo přiděleno číslo.

Takovým lidem by pak město nabídlo nejrůznější programy, s jejichž pomocí by se mohli vrátit do běžného života. Ten, kdo evidenci odmítne, nebude do systému pomoci zařazen. Takové lidi chce pak Praha odkázat do měst a obcí, kde byli naposledy hlášeni k trvalému pobytu.

Součástí nové koncepce péče o bezdomovce by mohla být také větší spolupráce s církevními organizacemi, které lidem bez přístřeší poskytují některé služby. Podle Kabického by Praha mohla těmto organizacím přispívat formou grantů.

O jakousi evidenci bezdomovců se pokoušel i bývalý radní Jiří Janeček (ODS), sklidil za to ale velkou kritiku od neziskových organizací, které se problematikou zabývají. Organizace se obávaly, že budou zatíženy administrativou.

V současné době se počet bezdomovců v Praze odhaduje asi na 3500. Z hlavního města jich pochází údajně pouze 40 procent.