„Výpovědi se týkají prostor v ulicích Panská, Na Můstku, Rytířská a na Václavském náměstí. Nejvyšší nájemné platí provozovatel v ulici Na Můstku, a to zhruba 38 700 korun za metr čtvereční a rok. Lokalita přímo navazuje na ulici Na Příkopě, což je podle loňské statistiky společnosti Cushman & Wakefield z hlediska obchodních prostor nejdražší místo v Praze. Průměrné roční nájemné za metr čtvereční v této ulici je podle společnosti 71 590 korun,“ uvedl server Euro.cz s odkazem na zprávu ČTK.

Podle Chabra však magistrát ani nepotřebuje důvod, aby smlouvy ukončila. Výpovědní lhůta je tři měsíce. Koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) navíc připravuje kompletní analýzu svých prostor v centru metropole a nové podmínky pronájmů.

Dvě kritéria pro ukončení nájmu

„V objektech, které jsou v historickém centru, bychom chtěli mít dvě kritéria, jednak účel budoucího provozu a jednak nejvyšší cenu. Ta bude vždycky nejdůležitějším, ale nikoliv jediným kritériem,“ řekl radní Chabr. Dodal, že se v budoucnu dají předpokládat další výpovědi, ale účelem není vypovědět všechny smlouvy, pouze ty ekonomicky nevýhodné či poškozující reputaci města.

„Odstraníme turistické pasti. Nechceme se stydět před zahraničními návštěvami. Skoncujeme s podvodnými směnárnami,“ slibovala Pirátská strana před volbami. Její členka Magdalena Valdmanová byla v kampani hodně aktivní a pak se stala poradkyní primátora Zdeňka Hřiba, který nedávno na twitterovém účtu sdílel úspěch stranických kolegů: zavřené směnárny na hlavním nádraží a ve vestibulu stanice metra Náměstí Republiky. První ovšem ukončila provoz ještě v předchozím volebním období - na podzim 2017.

Skončí směnárna v podchodu u muzea?

Podle iROZHLAS.cz má Hřibova poradkyně nyní vytipovaných dalších devět nepoctivých směnárem, kde se vyskytuje problém s nevýhodnými kurzy (někde například nabízejí 16 korun za euro). Některé firmy také získávají peníze z dodatečných poplatků. Případně formulují podmínky transakce tak, že jsou pro zákazníky matoucí. Skončit by proto brzo měla směnárna v podchodu pod Legerovou ulicí u Národního muzea.

„Jde o vyjádření jasného postoje ze strany města, že Praha nebude těžit z okrádání turistů a z nepoctivých praktik některých osob, které se pohybují v prostředí turistického ruchu,“ řekl webu Radiožurnálu primátor Hřib (Pirátská strana).

Agentura ČTK uvádí, že na základě upozornění médií skončila směnárna na Staroměstském náměstí naproti Staroměstské radnici, která nabízela za jedno euro dokonce jen 15 korun, což je zhruba o desetikorunu méně, než je obvyklý kurz. Parlament loni schválil novelu, která má klienty směnáren chránit tím, že budou moci odstoupit od smlouvy do tří hodin od směny peněz. V platnost vstoupí od 1. dubna.