Dlouhodobý nesoulad a dusná atmosféra mezi magistrátními radními „vybublaly“ na povrch při čtvrteční schůzi zastupitelstva hlavního města. Právě o zařazení bodu družstevního bydlení na program se vedla dlouhá diskuze. Marvanová nakonec neuspěla o jediný hlas. Po silných vyjádřeních (které se týkaly i jiných témat) uspořádaly dvě hlavní tváře Spojených sil v pátek tiskovou konferenci.

Zatímco Spojené síly prosazují prodej pozemků družstvu po splacení půjčky za odhadní cenu, Piráti a Praha sobě navrhují, aby si bytová družstva mohla pozemek poskytnutý městem na základě práva stavby, na kterém vybudují bytový dům, koupit od města za cenu výrazně vyšší, než je tržní cena pozemku podle znaleckého posudku. Přispělo by to totiž podle nich k dalšímu rozvoji bydlení v metropoli.

„To by nebyla pomoc obyvatelům Prahy, ale trest,“ míní však Marvanová, která postoj koaličních stran označila za nemravný a za potenciální lichvu. Radní dodala, že její názor zastává rovněž majetkový a právní odbor magistrátu. Z vyjádření zkušené političky a právničky je cítit zklamání s roční marné snahy. Marvanová se podle vlastních slov nebrání diskuzi s odborníky, avšak na podzim uplynou už dva roky od posledních komunálních voleb a projekt družstevního bydlení je součástí koaličního programu – jenže stále se místo dohody nalézají pouze další a další spory.

Nabízí se spolupráce s městskými částmi

„V ceně nemůžu ustoupit a neustoupím,“ dodala radní, která má starost oblast legislativy, veřejné správy i podporu bydlení. Po neúspěchu na zastupitelstvu, kde navzdory očekávání Spojené síly nesehnaly hlasy opoziční ODS, se pokusí Marvanová prosadit svůj projekt ve spolupráci s městskými částmi. Praha 8 a Praha 11 už něco podobného rozjíždějí a zájem projevily i radnice Prahy 5, 12, 13 a 14.

„Zadala jsem legislativě úkol, aby posoudila, nakolik městské části mohou bez souhlasu magistrátu udělovat právo stavby," citoval web Pražský patriot prostřednictvím agentury ČTK pražskou radní. Marvanová původně plánovala využít právní nástroj, který znovu zavedl nový občanský zákoník a umožňuje majiteli poskytnout pozemek až na 99 let ke stavebním účelům.

Pospíšil s Marvanovou ukázali novinářům rovněž posudek od firmy Ernst & Young, za což oba „sepsuli“ primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) už o den dříve v jednacím sále. Dokument je podle nich fakticky nesprávný. Právník Petr Kučera, který vedl přípravu projektu družstevního bydlení, se hodlá bránit, protože „Hřibův“ posudek poškužuje reputaci jeho i jeho spolupracovníků. „Pan doktor Kučera je pobouřen, je to podle něj diletantská práce, se kterou se ještě nesetkal,“ řekla Marvanová.

Ať Hřib zaplatí posudek ze svého, vyzval Pospíšil

„Vyzval jsem pana primátora Hřiba, ať posudek o družstevním bydlení, který si objednal proti projektu Hany Marvanové zaplatí ze svého. Je nespravedlivé, aby Pražané zaplatili 600 tisíc korun za nekvalitní posudek, který má sloužit k politickému boji proti naší radní,“ sdílel Pospíšil své stanovisko i na sociálních sítích. Téma by se podle šéfa zastupitelů zvolených za Spojené síly mělo dostat i na jednání kontrolního výboru.

V 65členém zastupitelstvu má současná koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil většinu 39 hlasů. Ačkoliv se poslední dobou téměř pravidelně její základy otřásají, zatím (zřejmě) vydrží. ODS, která vyhrála volby, sice „koketuje“ s Pospíšilem a spol. – jenže dohromady mají pouze 27 mandátů a potřebují ještě dvanáct hlasů zastupitelů hnutí ANO.

Proto by podle Pospíšila neměly Spojené síly koalici opouštět: „My jsme voličům slíbili, že s hnutím ANO vládnout nebudeme.“ Předseda pražské TOP 09 a europoslanec sice připustil, že na některých tématech jsou schopni se se členy hnutí premiéra Andreje Babiše domluvit, ale symbolika hlavního města s ohledem na voliče nedovoluje jejich na spolupráci s ANO. Občanským demokratům by podle nedávných vyjádření stačila i takzvaná tichá podpora od Babišova hnutí, přejí si totiž – takřka bezpodmínečně – primátorův konec.