„Jsme tu, protože chceme konec této vlády, která jen škodí české zemi. Máme drahé energie, zatímco se peníze posílají pryč,” uvedla na místě paní Milena, která přijela z Jihlavska s dcerou.

Z Moravy přijeli do Prahy také manželé Iveta a Jan. „Musíme naše rodiče finančně podporovat, aby vůbec vyšli a měli kde bydlet. Až takhle jsme to dopracovali. Chceme vládu, která bude myslet na lidi,” řekli.

Nespokojenost s vládou je podle Jindřicha Rajchla masivní, důvodem jsou podle něj nevhodný postup kabinetu Petra Fialy (ODS) proti inflaci, daňové změny či úpravy důchodů. Pro vystupňování nátlaku na vládu je prý třeba, aby se do akcí zapojily v co největší míře odbory, protože jedině ty mohou vyhlásit stávky.

Už více než půlhodinu před oficiálním začátkem se z davu ozývala hesla jako „Pryč z EU a NATO” či „Rakušan je kolaborant a protinárodní štváč”. Lidé přicházeli ze všech směrů. S sebou nesli české vlajky či nejrůznější nápisy směrované proti vládě a premiéru Petru Fialovi.

Řečníky na sobotním setkání byli vedle pořadatelů mimo jiné předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek, právník a někdejší zdravotnický expert Pirátů Ondřej Dostál či senátorka Jana Zwyrtek Hamplová (za Nezávislé).

Z centra hlavního města se demonstranti kolem 16.30 hodin vydali na pochod Prahou na Letnou k sídlu ministerstva vnitra. Setkání zakončili shromážděním na Letenské pláni. Rozešli se krátce před sedmou hodinou.

| Video: Youtube

Policisté přichystali standardní bezpečnostní opatření jako při podobných akcích, jak předeslal jejich mluvčí Jan Daněk. Podle něj policie dohlížela na veřejný pořádek, dopravní situaci a případná krátkodobá dopravní omezení při plánovaném pochodu. A dokonce i zatýkala.

Policisté z odboru extremismu a terorismu pražské policie na Václavském náměstí zadrželi muže podezřelého z trestného činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Na triku měl symbol podpory ruské agrese.

Tisíce lidí v centru Prahy protestovaly proti vládě na akci svolané PRO na Václavském náměstí už 16. dubna. Tehdy se po dvouhodinové akci demonstranti vydali na pochod ke Strakově akademii na Klárově. Někteří z nich pak před sídlem vlády přespali.

Kdo je Jindřich Rajchl?
Jindřich Rajchl vystudoval právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Dříve působil ve Fotbalové asociaci České republiky a v roce 2011 neúspěšně kandidoval na jejího předsedu s podporou funkcionáře Romana Bebra, který má za sebou kontroverzní minulost. V prosinci 2021 oznámil kandidaturu na pozici vedení v předchozích parlamentních volbách neúspěšného hnutí Trikolora. Nebyl zvolen, což jej později vedlo k založení vlastní strany. Již od roku 2020 se aktivně účastnil a řečnil na řadě demonstrací proti opatřením během epidemie koronaviru. V této souvislosti mu bylo vytknuto, že šíří nepravdivé informace týkající se pandemie, když tvrdil, že za kolaps mladých sportovců může očkování. Nyní je často spojován s prokremelskou propagandou, a to hlavně kvůli otevřené podpoře bývalého komunisty a senátora Jaroslava Doubravy.