Na demonstraci dohlížely desítky policistů, protože omezovala dopravu v Praze. V průvodu jely čtyři alegorické vozy, z nichž hrála hlasitá hudba a dýdžej účastníky intenzivně povzbuzoval. Demonstranti, převážně mladí lidé, vyšli z Karlova náměstí a přes Václavské náměstí, ulicí Na Příkopě došli k Letenskému tunelu, kterým se dostali až na Letenskou pláň.

Někteří lidé nesli pirátské vlajky a transparenty s nápisy například: Konopné rostliny dar do každé rodiny či Jsem v klídku, tak mě nechte hulit. Pozornost vzbuzovala také rozměrná maketa jointu čili marihuanové cigarety, která doutnala. Ji stejně jako jiné cigarety museli jejich majitelé na výzvu organizátorů před vstupem do tunelu típnout.

Akci pořádalo občanské sdružení Legalizace.cz s podporou České pirátské strany, která tím vyjádřila odpor proti kriminalizaci marihuany. „Na jednu stranu jsme uvítali, když se česká legislativa změnila v tom směru, že se alespoň uznalo, že konopí jako takové léčí. Konopí ale reálně dostupné není, nebo je dostupné za úplatu. Jsou různé problémy s pojišťovnami," řekl předseda pirátů Ivan Bartoš. Piráti se Stranou zelených proto připravují novelu zákona, která by umožnila samopěstování.

Demonstrace v Ostravě

Asi pět desítek lidí demonstrovalo dnes za legalizaci marihuany také v Ostravě. Skupina se sešla na Prokešově náměstí a následoval pochod centrem města za zvuků reggae a doprovodu policistů. Skončil v areálu výstaviště Černá louka, kde se od pátku koná veletrh Konopex, který prezentuje možné využití technického konopí i ve stavebnictví, textilní výrobě či v kosmetice. Pochod se obešel bez komplikací. Přítomní policisté nemuseli zasahovat ani v Ostravě ani v Praze.

Léčebné konopí, neboli marihuana obsahuje až 30 procent psychoaktivní látky THC. Její požívání mimo léčebné účely je tedy v Česku nelegální. „Není možné, aby dospělým lidem bylo znemožněno pěstovat pár kytek na své zahradě, aniž by tím někomu ubližovali a pěstování rostlin byl trestný čin," oponuje pořadatel, předseda Legalizace.cz Robert Veverka.

„Proč jsem sem přišla? Protože si myslím, že na konopí není nic špatného. Marihuanu pravidelně nehulím, ale piju čaj. Nespím z něj, ale dobře se mi po něm učí," řekla devatenáctiletá studentka Marie.

Léčebné konopí je v ČR dostupné jen na elektronický recept s omezením. Dostat ho mohou lidé s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Pacientům má zmírnit obtíže. Předepsat ho mohou odborní lékaři. Podle pacientského spolku KOPAC ale většina nemocných nemá na léčivo peníze. Ministerstvo zdravotnictví by podle ministra Svatopluka Němečka mohlo mít do roka výsledky výzkumu o účincích léčebného konopí na pacienty.