Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strach: Ústí nad Labem čeká stoletou vodu, Praha kulminaci Vltavy

Praha - Povodně stále zmáhají Českou republiku. Déšť neustává, hladiny řek na mnoha místech stále rostou. Záplavy si vyžádaly sedm obětí, tisíce lidí bylo evakuovaných. Stále pro vás sledujeme situaci on-line.

3.6.2013 21 AKTUALIZOVÁNO 4.6.2013
SDÍLEJ:

Vltava v Praze. Pondělí 3. června 2013.Foto: Deník/Divíšek Martin

6:55 - Od dnešního rána pro vás sledujeme situaci ZDE.

6:45 - Na třetí povodňový stupeň se zvedla dnes kolem třetí hodiny ranní řeka Kamenice v Hřensku. Voda ale nepřitekla k vodočtu po Kamenici po proudu, hladina stoupá proti proudu od řeky Labe. Na třetím stupni, tedy ohrožení, jsou v Ústeckém kraji Labe, Ohře v Lounech, Bílina v Trmicích a Flájský potok na Mostecku.

6:40 - V Libereckém kraji jsou kvůli záplavám uzavřeny dvě přístupové silnice do Višňové na Frýdlantsku a jedna silnice ve Volfarticích na Českolipsku. Opatrnou jízdu doporučuje policie pro hlavní silnici 9 u Nového Boru, kde je stržená krajnice a hrozí, že se propadne vozovka. Voda také podemlela koleje v úseku Křižany - Rynoltice na trati z Liberce do České Lípy. Místo vlaků budou proto od Liberce do Jablonného v Podještědí minimálně do středeční půlnoci jezdit náhradní autobusy. Oprava podemleté trati potrvá zřejmě déle, možná i několik týdnů. Voda tam strhla 57 pražců.

6:35 - Stav ohrožení je v Libereckém kraji stále na Smědé v Předláncích ve Frýdlantském výběžku. Druhý povodňový stupeň platí na Ploučnici v České Lípě, stav bdělosti zůstává na Panenském potoce, Lužické Nise a Jeřici. Hladiny řek ale spíše klesají, vyplývá z údajů Českého hydrometeorologického ústavu.

Velká voda na Vysočině. Na Vysočině přitahují pozornost lidí nejčastěji plnící se přehrady. Ta sedlická na Želivce, jejíž nádrž zadrží maximálně 2,3 milionu metrů krychlových vody, začala včera dopoledne přetékat přes jedenáct metrů vysokou zděnou hráz.  6:30 - Předseda Ústřední povodňové komise Tomáš Chalupa v České televizi řekl, že podle jeho přesvědčení nebude ve Vltavě v Praze více než 3300 kubických metrů za sekundu, což protipovodňové zábrany udrží.

6:21 - Hladina Berounky klesá. Jde o dobrou zprávu pro Prahu.

5:59 - Okolo páté hodiny ranní vyjely první vlaky mezi nádražím Ústí nad Labem-západ a Střekovem, ráno jezdí jednou za čtvrt hodiny. Střekov zůstal pro auta odříznutý od zbytku města.

5:56 - Ve Středočeském kraji je uzavřeno na 150 silnic a deset regionálních tratí. 

5:52 - Ze Zálezlic muselo být evakuováno 80 lidí, dalších asi 120 odešlo samo. Zbývá ještě kolem stovky lidí, řekla manželka starosty Zdeňka Čížková. Obec je podle ní odříznutá od okolního světa a voda stále stoupá.

5:47 - Další stanice metra v Praze by se už zavírat neměly. Tramvaje už nemohou projíždět Zenklovou ulicí, dopravní podnik zde posílil autobusový spoj.

5:28 - Děčín je stále průjezdný. "Projet můžete jak Pětimostím, tak kolem kruhového objezdu," uvedla mluvčí magistrátu Markéta Lakomá.

5:23 - V Ústí nad Labem povodňová komise dopoledne rozhodne o dalších evakuacích.

5:08 - V Zálezlicích je zatopeno několik desítek domů a voda stále stoupá, hlásí reportér České televize.

4:43 - V Litoměřicích dosahuje Labe sedmi metrů. Některé místní, ale i hlavní komunikace nejsou průjezdné. Zavřen byl Tyršův most, most generála Chábery je v provozu bez omezení.

4:35 - Mělník chystá kvůli vzestupu Labe evakuaci lokalit Staré Mlazice a Pšovka, celkem jde zhruba o 1500 lidí. Přistoupit by k ní mohl ráno, řekl starosta Ctirad Mikeš. "Nejde o vlastní evakuaci, ale o její přípravu. Chceme, aby to občané věděli, byli připraveni, nešli do práce, zůstali doma. O tom, jak se bude pokračovat dál, bude rozhodnuto o půl osmé ráno," uvedl starosta. Případná evakuace by podle něj byla provedena mezi osmou a desátou hodinou ranní.

3:33 - Labe v Mělníku dosahuje průtoku téměř 3700 kubických metrů za sekundu. Hladina řeky přesahuje osm a půl metru, jde o extrémní stupeň povodňového ohrožení. Podle Českého rozhlasu se nyní sejde krizový štáb, který má rozhodnout o případných evakuacích.

3:15 - Labe už ohrožuje Drážďany, kde byl uzavřen první most pro automobily. Krátce před půlnocí tam hladina dosahovala úrovně 7,08 metru. V příštích dnech se očekává kulminace na hodnotě kolem devíti metrů. Při katastrofálních povodních v roce 2002 to bylo 9,40 metru. Tehdejší výjevy zcela zaplaveného historického centra města by se však podle úřadů neměly opakovat.

2:35 - Lidé v ústeckém Střekově doufají, že protipovodňové zábrany vydrží. Aktuální reportáž čtěte ZDE.

Fotbalové hřiště v Poříčanech2:30 - V oblastech nejvíce zasažených povodněmi nebude dnes podle meteorologů množství srážek vysoké, a proto zde řeky budou většinou klesat. Vzestup lze však očekávat zejména v dolních částech největších vodních toků - Vltavy a Labe. Vydatně by mělo pršet v Jeseníkách a Beskydech, kde se počítá s úhrny do 40 milimetrů. V důsledku toho zde hladiny řek mohou dosáhnout prvního stupně povodňové aktivity.

2:20 - Kamiony jsou kvůli zatopení pražské Strakonické ulice, která je důležitou výpadovkou ze Smíchova na jih, odkláněny již v Dobříši, objízdná trasa vede přes Hostomice. Osobní auta se odklánějí v ulici Na Baních na Zbraslavi, a to buď na Břežanské údolí nebo na Komořanskou ulici.

1:45 - Hladina Vltavy v Praze stále stoupá. Krátce před jednou hodinou ranní naměřili u nemocnice Na Františku průtok 3119 kubíků za sekundu.

1:29 - V Terezíně na Litoměřicku se mělo do půlnoci evakuovat téměř 2000 lidí, většina z města už odešla. Uzavřen je i Památník Terezín připomínající nacistické židovské ghetto. Dnes ráno ale policejní hlídky ještě jednou město projdou.

1:26 - Pražská zoologická zahrada má první "povodňový" přírůstek. Je jím mládě kotula. Kotulové jsou opice z čeledi malpovitých, kteří žijí v Jižní Americe, kde obývají hustší pralesy a lesy v okolí řek. Zoologická zahrada při povodni přišla o dvě čejky a králíky, kteří zůstali zalezlí hluboko v norách.

1:24 -  Část Děčína bude bez elektřiny, týká se to části Ústecké a Provaznické ulice, ulice Práce, Labská, Nerudova, Duchcovská, Hálkova, Československé armády, Ve Vilách, Kubelíkova, Polabí, U Převozu, Rytířská, Labského, Smetanova a Staroměstského nábřeží, garáží u Labe, obchodního centra Lidl a městské části Dolní Žleb. Od proudu bude odpojeno i evakuované Hřensko, které je poslední obcí na Labi před hranicí s Německem.

1:14 - V Děčíně probíhá evakuace na Labském nábřeží, v Jakubech a domech za viaduktem u mototechny. Vyklízí se čerpací stanice OMV.

1:07 - U Botiče, který v uplynulých dnech zaplavil části Prahy, by již situace měla být stabilizována, uvedl pražský radní Jiří Vávra. Je podle něj však nutné prověřit postup při vypouštění Hostivařské přehrady. "Šetříme, proč bylo v nedělních ranních hodinách přikročeno k poměrně razantnímu vypouštění bez řádného informování obyvatel," uvedl s tím, že jej čeká schůzka se zástupci postižených oblastí.

0:57 - Na komíně Spolany Neratovice nesvítí poziční světla, což může být velmi rizikové pro vrtulníky a malá letadla, uvedla Česká televize.

0:49 - Hasiči přestanou čerpat vodu na vjezdu na most Dr. Edvarda Beneše v Ústí nad Labem kolem jedné hodiny ráno, pak se most pro auta uzavře a odřízne Střekov od zbytku města. Speciální vlak mezi nádražími Střekov a Západ vyjede poprvé ve 4:47 ráno. "Vlak bude v případě potřeby přepravovat také lidi, kteří budou kvůli svému zdravotnímu stavu potřebovat lékařskou péči. K nádraží Střekov je přiveze sanitka, Labe přejedou ve vlaku a u západního nádraží na ně bude čekat další sanitka, která je odveze do nemocnice," píše se na webu města. 

0:45 - Obyvatelé Prahy 5 se evakuace obávat nemusejí, čeká je klidná noc, uvedl v České televizi starosta této městské části Miroslav Zelený.

Přesvědčit Čertíka, aby nastoupil a zachránil si tak život, bylo umění.0:40 - Ve Žlutých lázních v Praze mají problém s uvolněným pontonem. Zastupující primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) řekl, že ponton není možné odstřelit, situace se bude řešit ráno. Podle některých zdrojů padl na krizovém štábu i návrh, aby na místo přijel tank, ke kterému by byl ponton přivázán. Ponton má rozměry 20 krát 10 metrů a váží pět tun. Mluvčí hasičů Pavlína Adamcová uvedla, že hasiči místo opustili s tím, že situaci nejsou schopni za tmy vyřešit. "Naši hasiči opustili Žluté lázně, protože není v našich silách zabezpečit ponton tak, abychom při tom neohrozili zdraví a životy našich hasičů," řekla Adamcová.

0:30 - Starosta Kralup nad Vltavou v České televizi uvedl, že hladina Labe opět stoupá. Město uvažuje o evakuaci dalších domů.

0:18 - Podle radního Jiřího Vávry je Praha připravena na stoletou vodu. Povodňové zábrany jsou nyní schopny zadržet o tisíc kubíků vody za sekundu více, než hlavním městem protéká.

0:15 - Příbramská radnice kvůli povodním zřejmě zruší městské slavnosti plánované na sobotu 8. června. Podle starosty Pavla Pikrta (ČSSD) není vhodné oslavovat, když se jinde lidé potýkají s následky záplav.

0:12 - Noc bude ve znamení zatopení několika obcí na Litoměřicku. Vážný stav je v dolní části Litoměřic, v Želeticích nebo Mlékojedech.

0:09 - Podle nejnovějších prognóz bude výška hladiny Labe v Děčíně o 50 centimetrů nižší než v roce 2002. Odhad hladiny Labe na středu dopoledne je 11,3 metru. Uzavřeny budou obě hlavní děčínské pošty. "Evakuace osob musí být rozšířena. Počítejte s délkou evakuace přibližně osm dní. Evakovat se musí obyvatelé Podmokelské ulice. Levou stranu Labe musíme bohužel nechat přirozeně zatopit. Pětimostí nebude průjezdné zřejmě od čtyř hodin ráno," uvedla mluvčí města Markéta Lakomá.

23:56 -  Speciální aplikaci na svém webu spustilo hnutí Starostové a nezávislí. Obce nebo jednotlivci postižení povodní díky ní mohou shánět nebo nabízet konkrétní materiální, finanční i jinou pomoc.

23:52 - Pražská zoo, která je zaplavená a poničená, zřídila speciální povodňové konto pod číslem 3070207/0100.

23:43 - Hasiči zachraňovali v Děčíně člověka z Labe. "V Rytířské ulici na Starém Městě u restaurace Kocanda vytáhli hasiči z vody muže. Okamžitě jej předali zdravotnické záchranné službě," uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Bližší podrobnosti, o koho se jednalo a proč se dostal do vody, momentálně nejsou dostupné. Více o situaci v Děčíně sledujte ZDE.

23:42 - Na ochranu majetku v evakuovaných oblastech středních Čech budou dohlížet policejní posily z jižní Moravy a Vysočiny. Více než šest desítek příslušníků do regionu dorazí v noci a během úterý, uvedla dnes na webových stránkách středočeské policie její mluvčí Soňa Budská.

Zálezlice na leteckém snímku. Ilustrační foto23:41 - Generální ředitel Povodí Vltavy Kubala navzdory výtkám kritiků tvrdí, že vodohospodáři nic nezanedbali a Vltavská kaskáda pomohla tak, jak měla. Vodu dříve odpouštět nemohli proto, že by se dostali do rozporu s manipulačním řádem přehrad. Informaci přinesla ČT24 na svém facebookovém profilu.

23:37 - Vedení České filharmonie zatím nezaznamenalo žádné větší problémy v Rudolfinu na Alšově nábřeží. Zaplavená byla pouze jedna strojovna, to ale pracovníci Rudolfina zvládli. Také Galerie Rudolfinum pracuje podle povodňového plánu, který vznikl po záplavách před 11 lety. O víkendu její zaměstnanci odnesli ohrožené věci ze sklepů a pracují na přípravě nové výstavy.

23:25 - V Praze se dnes zavírala i muzea. Preventivně se zavřelo Uměleckoprůmyslové muzeum, zavřené je i muzeum Kampa. To je za protipovodňovými zábranami. Národní muzeum stěhovalo už v neděli exponáty ze svých několika pražských poboček – ze Smetanova muzea na Novotného lávce, z Náprstkova muzea a Českého muzea hudby. Podle internetových stránek NM uzavřela své brány kvůli nebezpečí pádu stromů i Kinského zahrada v Praze 5 s Národopisným muzeem.

23:08 - Voda by měla stoupat ještě dnes v noci na dolní Berounce, kulminace se očekává v úterý časně ráno, pak voda doteče do Prahy. Na středním toku už Berounka kulminuje, během noci bude klesat.

23:06 - Na jihu Čech podle ČHMÚ většina toků již klesá, případně se blíží kulminaci. Stoupají pouze hladiny na dolním toku Nežárky a v povodí horní a střední Lužnice. Dolní tok Lužnice však bude i nadále klesat.

22:57 - Kulminace Labe na dolním toku v Ústí nad Labem se předpokládá ve středu, a to na úrovni okolo 4000 metrů krychlových za sekundu. Naopak toky v povodí Lužické Nisy už mají svůj vrchol za sebou. V západních Čechách stoupá Radbuza ve Staňkově.

Povodeň na Brzině.22:45 - Ve Středočeském kraji rychle stoupá dolní tok Labe pod soutokem s Vltavou, předpokládaná kulminace v Mělníku bude v úterý. Naopak povodí horního Labe nad Mělníkem již kulminovalo, rychle klesá dolní tok Sázavy.

22:30 - V Křešicích na Litoměřicku čekají, až se voda přelije přes protipovodňové hráze. V evakuované obci ukončili čerpání vody, Labe se tam podle odhadu starosty Václava Kovaříka vylije asi za hodinu až dvě. V obci podle něj stále zůstává asi 70 lidí, většina se evakuovala už v noci na pondělí.

22:22 - Chemičky Lovochemie a Preol preventivně přerušily výrobu. V Ústí nad Labem odstavila většinu provozů také Spolchemie, důvodem jsou nefungující čistírny odpadních vod. Provoz ukončila i čistička u Chemotexu v Děčíně.

22:20 - Starosta Prahy 12 Petr Prchal po večerní kontrole ohrožených míst řekl, že evakuace zatím nutná není. Podle situace k ní ale radnice spíše přistoupí během noci. Už dříve byly evakuovány v této městské části ulice U Zastávky a Obchodní náměstí.

22:16 - Stav ohrožení trvá na 50 místech českých řek, na několika místech byl zaznamenán extrémní stupeň ohrožení. Záplavy zřejmě připravily o život sedm lidí, hasiči tisíce dalších evakuovali.

22:14 - Podle radního z Ústí nad Labem Pavla Dlouhého (ČSSD) voda postupuje pomaleji, než se předpokládalo. „Stěna na střekovském nábřeží je projektovaná na 10 metrů a rezerva je asi 20 až 50 centimetrů. Pokud bude naplněna predikce, tak dojde k přelivu, a v takovém případě musíme počítat s tím, že vzniknou hmotné škody," dodal Dlouhý.

22:12 - Další evakuace v Ústí nad Labem čeká část obyvatel Církvic, Brné, Střekova, Svádova, Vaňova, Krásného Března Března, Neštěmic, Mojžíře i centra. Termín krizový štáb stanoví v úterý, informovalo město na svém webu. Evakuováno je dosud asi 1700 lidí ze čtvrtí Střekov, Neštěmice a z centra. Další lidé se musejí připravit na opuštění domovů proto, že vodohospodáři změnili povodňovou předpověď. Podle nové má Labe kulminovat ve středu dopoledne na výšce hladiny 11,3 metru a průtoku 4150 metrů krychlových za sekundu, což je hodnota stoleté vody.

Stavidlo hráze Splavského rybníka u Bystřice.22:10 - V zaplavených oblastech bylo nasazeno přibližně 15.000 profesi­onálních i dobrovolných hasičů a několik stovek vojáků; pomáhají i dobrovolníci. Armáda je připravena vyslat 2000 vojáků na odstraňování následků povodní.

22:08 - Průtok Vltavy v Praze začal růst a před 21 hodinou dnes přesáhl 3020 metrů krychlových za sekundu. Do Prahy již částečně dorazila vlna ze zvýšeného odpouštění Vltavské kaskády. Řekla to mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková. V Praze je dvacetiletá povodeň. Za půl hodiny se průtok zvýšil o 30 metrů krychlových za sekundu, před tím za hodinu o 20 metrů krychlových za sekundu. Hladina v Malé Chuchli dosáhla 5,2 metru, běžný stav je pod jeden metr. Průtok 3000 metrů krychlových, který odpovídá dvacetinásobku běžného stavu, měl být očekávaným maximem, nově vodohospodáři odhadují kulminaci v úterý ráno na zhruba 3200 až 3300 metrů krychlových za sekundu.

22:06 - V Berouně by měla o půlnoci dosáhnout vrcholu Berounka, ještě dříve by měla kulminovat Litavka. „Nadále platí naše výstraha pro spodní část Husova náměstí a pro Závodí. S nástupem tmy by případná opatření a vyrozumívání bylo mnohem složitější," upozornila starostka Berouna Šárka Endrlová. Podle členů krizového štábu jde v Berouně o padesátiletou­ vodu.

22:04 - Podle Jany Růžičkové z obecního úřadu v Budiměřicích podlehly náporu vody hráze Bučického a Komárovského rybníka. „Údajně má jít po Mrlině nějaká velká vlna. Nejhorší je, že už je tma," uvedla Růžičková. V ohrožení jsou lidé z Budiměřic, Rašovic a Šlotavy a evakuuje se i Křinec.

22:02 - V Kralupech nad Vltavou na Mělnicku pokračuje evakuace sídlišť, kterou si vyžádala velká voda. Do bezpečí už bylo odvezeno 2500 lidí. Potíže s velkou vodou mají i lidé z několika obcí na Mrlině na Nymbursku, kde se protrhly hráze rybníků. Mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová řekla, že se evakuace může týkat tisícovky lidí. 

22:00 - Jak vypadá dopravní situace v Praze, se můžete podívat ZDE.

21:46 - Na řece Ohři v Lounech byl v pondělí 3. června vyhlášen stav ohrožení, tedy 3. stupeň povodňové aktivity. Stalo se tak přesně v devět hodin večer. Strážníci městské policie upozorňovali na nebezpečí obyvatele prostřednictvím amplionů kolem 20. hodiny. Kulminace řeky se však předpokládá až zítra kolem poledního.

21:43 - V případě, že vás zasáhnou povodně a bude nutné se evakuovat, je nezbytné mít u sebe evakuační zavazadlo. Více čtěte ZDE.

Voda v Jarošově nad Nežárkou v pondělí po 21. hodině. 21:38 - Praha 5 už dostala protipovodňové zábrany, takže je mohla začít instalovat od Železničního mostu k Palackého mostu a dále na Janáčkovo nábřeží. Kvůli tomu byly uzavřeny Strakonická ulice a Hořejší nábřeží ve směru do centra, doprava byla odkloněna ulicí u Královské louky do ulice Nádražní.

21:22 - Před jedenácti lety se staly zatopené Drážďany symbolem ničivých povodní v Sasku. Dnes někteří místní obyvatelé s obavami hledí na stoupající hladinu Labe a přiznávají, že mají strach, co s ní udělají záplavy v Česku. Že by se opakovala katastrofa stejných rozměrů jako v roce 2002, ale nevěří. Zatím je vzedmuté Labe hlavně lákadlem pro turisty.

21:11 - Největší přehrada Orlík se v podvečer naplnila a již nemohla zadržovat další vodu. Za dvě hodiny do 19:50 zvýšila odtok z 1800 na 1950 kubíků, což odpovídá 50leté vodě. Podobný odtok těsně pod 2000 metry hlásí i Slapy.

21:10 - Vodohospodáři předpokládají, že hladina Labe bude v Ústí nad Labem kulminovat ve středu dopoledne. Hladina má stoupnout až na 11,3 metru, možný průtok bude 4150 metrů krychlových za vteřinu. To je hodnota stoleté vody. Vyplývá to ze zprávy zveřejněné Povodím Labe.

21:09 - Pražský dopravní podnik od úterního rána uzavře na trase metra A také stanici Muzeum. Metro na této trase pojede mezi Depem Hostivař a Náměstím Míru. Pro trasu C bude stanice Muzeum nadále otevřená. Vyplývá to z informací Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP).

21:08 - První povodňový stupeň se na jižní Moravě držel na pěti místech. Kvůli upouštění vranovské přehrady a Nových Mlýnů vystoupala Dyje na první stupeň v Ladné, Trávním Dvoře, Znojmě a Vranově. Déšť má podle meteorologů v kraji vydržet do čtvrtka.

21:02 - Průtok Vltavy v Praze před 20. hodinou dosáhl 2965 kubíků za sekundu. To je zhruba dvacetinásobek běžného stavu a odpovídá to dvacetileté povodni. Hladina v Malé Chuchli dosáhla 5,13 metru, běžný stav je pod jeden metr. Vyplývá to z údajů Povodí Vltavy. Vltava by podle posledních předpovědí měla kulminovat v úterý ráno na zhruba 3200 až 3300 kubících. Více čtěte ZDE.

21:01 - Vydatné srážky, které trápily většinu českých krajů, se přesunou na Moravu, zejména do Beskyd, kam se blíží bouřky a vydatné deště z Polska. V úterý tam může spadnout až 100 mm srážek a hladiny tamních řek se začnou zvedat. Informoval o tom mluvčí Českého hydrometeorolo­gického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák. V Jeseníkách může spadnout až 30 milimetrů. V Čechách už bude pršet jen málo, v noci a pak také v úterý jen do pěti milimetrů. Více čtěte ZDE.

Úterý 3.6. - Křešice20:59 - Česká vláda zahájí kvůli povodním intenzivní jednání s Evropskou komisí o uvolnění prostředků z Fondu solidarity, řekl dnes předseda vlády Petr Nečas (ODS). Podle jeho názoru bude mít Praha na peníze nárok. Premiér také zdůraznil, že 300 milionů korun pro postižené obce, které vláda vyčlenila v pondělí, je už nyní k dispozici a bude-li třeba budou tyto prostředky navýšeny.

20:55 - Na území Prahy 2 je podle radnice zaplaven park Folimanka. Uzavřena je i dolní část Havlíčkových sadů. Voda ale klesá, uvedla starostka Jana Černochová. Zmírnil se i průtok v Šáreckém potoce.

20:54 - Hladiny dvou pražských potoků, Botiče a Šáreckého potoka, klesají, potíže z nejproblema­tičtějších malých toků dělá od dopoledne Rokytka v Libni. Praha 8 vpodvečer uvedla, že zvažuje povinnou evakuaci lokality Karlína, Invalidovny a dolní Libně. Podle Prahy 12 hrozí vylití Libušského potoka. Kulminaci samotné Vltavy očekávají vodohospodáři v úterý nad ránem.

20:49 - Prezident Miloš Zeman vyčlenil 60 příslušníků hradní stráže, aby pomáhali při povodních. Dal je k dispozici ústřednímu krizovému štábu, který rozhodne o jejich dalším nasazení. Zeman to řekl na brífinku, který uspořádal na Pražském hradě. Více čtěte ZDE.

20:46 - Stav ohrožení platí v Libereckém kraji už jen na Smědé v Předláncích na Frýdlantsku. Většina toků během dne výrazně opadla, druhý povodňový stupeň platí ještě na Ploučnici v České Lípě, na ostatních místech jsou už jen jedničky. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorolo­gického ústavu (ČHMÚ). Ještě dopoledne byl třetí povodňový stupeň i na Panenském potoce a Ploučnici na Českolipsku. Voda zalila většinou jen louky a zahrady, největší problémy působí Smědá ve Višňové.

20:41 - Kvůli záplavám se v Česku ocitly bez proudu tisíce domácností. Energetici museli z preventivních důvodů odpojit desítky rozvodových trafostanic, řadu z nich už zaplavila voda. Nejhorší situace je ve středních Čechách v okolí Berounky, Vltavy a jejích pražských přítoků Botiče a Rokytky. Společnost RWE vyhlásila ve středních, severních a východních Čechách stav nouze a varovala, že může být omezena spolehlivost dodávek plynu. Záplavy ovlivnily i dodávky tepla, nejhorší je situace v Českých Budějovicích.


20:38 - Povodňová komise městské části Praha 6 rozhodla kvůli očekávánému vzestupu vody o okamžitém uzavření Papírenské ulice a ulice V Podbabě. Evakuace by se měla týkat až 30 lidí. Zároveň odcházejí i poslední zaměstnanci ústřední čistírny odpadních vod.

20:34 - Starosta Prahy 8 Jiří Janků rovněž upozornil na „otvor" v protipovodňové zdi na Libeňském ostrově. „Již v neděli večer jsem na tuto skutečnost zástupce magistrátu upozorňoval, dnes opět. Nic se nestalo, i když řešení bylo krizovým štábem hlavního města přislíbeno," řekl Janků.

20:33 - Pozdní zahájení instalace protipovodňových zábran způsobuje podle starosty Prahy 8 Jiřího Janků značnou nejistotu dalšího vývoje krizové situace. „Pokud by hlavní město bylo připraveno na povodeň o devět hodin dříve, mohla se voda z Vltavské kaskády vypouštět s předstihem a nikoli naráz," prohlásil Janků. „Můžeme se tak například dostat do ještě větší kolize s rozvodněnou Rokytkou, než je tomu nyní," varoval. Osmý obvod patří v metropoli mezi nejvíce ohrožená místa. Indikátorem pro instalaci protipovodňových zábran je podle krizového povodňového řádu průtok vody v Berounce. Jakmile v ní teče 450 metrů krychlových za sekundu, mělo by se začít okamžitě konat. Tato hodnota byla naměřena o půlnoci z neděle na pondělí, výstavba zábran ale odstartovala až po devíti hodinách.

20:32 - Univerzita Karlova nabídla finanční výpomoc studentům a zaměstnancům, kterým voda zničila bydlení. „Tato pomoc může mít charakter přednostního ubytování v kolejích univerzity bez ohledu na vzdálenost trvalého bydliště, sociálního stipendia, respektive u zaměstnance přechodným poskytnutím ubytování a nevratného finančního příspěvku," řekl rektor univerzity Václav Hampl.

20:31 - Zastupující pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) nevydá plošné nařízení, kterým by v úterý kvůli povodňové situaci uzavřel školy. Hudeček to řekl po večerním jednání krizového štábu. Podle něj není k uzavření škol důvod. O případném uzavření jednotlivých školních zařízení mohou rozhodnout městské části. „Myslím si, že situace již bude stabilizovaná, proto opatření ohledně škol nechám na jednotlivých městských částech," uvedl na dotaz novinářů.

20:29V Děčíně vyzvalo město k evakuaci obyvatele částí Loubí, jde asi o deset domů. Když voda bude dál stoupat, energetici jim odpojí elektřinu. Výzvu k evakuaci dostalo už v neděli večer přibližně 790 lidí bydlících v šestnácti ulicích u Labe, ne všichni ale uposlechli. Uzavřených je několik ulic, město je ale zatím průjezdné.

20:28 - Humanitární organizace uvolnily první peníze na pomoc lidem, kteří trpí v důsledku záplav, uvolněno bylo zatím nejméně 3,6 milionu korun, vyplývá z dostupných informací. Charita ČR vyčlenila dosud 2,62 milionu, Člověk v tísni půl milionu korun a stejnou částku Diakonie Českobratrské církve evangelické. Tyto organizace vypsaly rovněž sbírky, stejně jako ADRA či Armáda spásy. Začaly též organizovat materiální pomoc lidem, které postihly záplavy, a pomáhají přímo v místech zkázy.

Rozvodněná Berounka20:24 - Velké pražské hotely, které se nacházejí v blízkosti Vltavy a v minulosti je postihla velká voda, se připravují na možnou evakuaci hostů. Doufají ale, že k ní nebudou muset přistoupit. „V případě, že dostaneme zprávu, že velká voda je na cestě, jsme připraveni hosty evakuovat. Momentálně máme přes 300 ubytovaných hostů," řekla mluvčí hotelu InterContinental Petra Kazdová.

20:22 - Voda naplavená z polí komplikuje průjezdnost na některých silnicích na Veselsku. Některé úseky jsou dokonce uzavřené. Tím je na například část silnice číslo 49918 v Lipově mezi Tasovem a Hrubou Vrbkou, na které je přibližně čtyřicet centimetrů vody.

20:20 - Na mnoha místech Rakouska je již kvůli záplavám katastrofální situace, ale úřady varují, že může být ještě hůře. V Horních i Dolních Rakousích má totiž Dunaj kulminovat až v úterý. Deštivé počasí posledních dnů v alpské republice připravilo o život přinejmenším dva lidi a další dva se pohřešují. Na mnoha místech se sesouvá podmáčená půda. Bavorské město Pasov, kde se do Dunaje vlévají řeky Ilz a Inn, dnes zase s úrovní hladiny 12,80 metru překonalo historický rekord. Hladina řeky však dále stoupá.

20:12 - Bez teplé vody jsou části Ústí nad Labem, Děčína a Lovosic. V Děčíně a Ústí jde o jednotlivé domy, v Lovosicích je bez tepla většina města. Dnes to řekla starostka Lovosic Lenka Lízlová.

20:09 - První stupeň povodňové aktivity znamenající bdělost platil dnes k 18. hodině na Vysočině na čtyřech místech – na Želivce v Želivě na Pelhřimovsku, na Šlapance v Mírovce na Havlíčkobrodsku a na řece Jihlavě ve Dvorcích a Brancouzích. Vyplývá to z informací na webových stránkách Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

19:59 - Hladiny řek v Královéhradeckém kraji začaly dnes odpoledne klesat. Do mírného poklesu se dostala i Cidlina v sedmitisícovém Novém Bydžově, jejíž hladina se dopoledne dostala nad úroveň extrémní povodně. Voda se v Novém Bydžově vylila z koryta a zaplavila několik ulic ve východní části města. Hladiny klesají i na labských přehradách u Špindlerova Mlýna a nad Dvorem Králové, uvedl dispečink hradeckého ústředí Povodí Labe.

19:47 - Záplavy mají zřejmě na svědomí další lidský život. Jeseničtí záchranáři byli v pondělí večer voláni do průhonického parku, kde spadl strom na mladou ženu, která zde venčila psa. Žena utrpěla těžké zranění hlavy a hrudníku, kterým na místě podlehla. Ženu už nebylo možné zachránit a přivolaný lékař po příjezdu konstatoval smrt. Strom usmrtil i psa, kterého žena venčila. Zda za pád stromu může podmáčený terén, šetří přivolaní policisté a hasičský záchranný sbor.

19:46 - Praha je nyní díky protipovodňovým bariérám připravena na průtok 3700 metrů krychlových/s. Do rána se postaví další tak, aby odolala stoleté vodě, tedy přes 4000 metrů krychlových/s. Při průtoku 3500 metrů krychlových/s musí dopravní podnik hermeticky uzavřít tunely metra pod Vltavou. Při katastrofální povodni v roce 2002 byl maximální průtok Vltavy v hlavním městě přes 5000 metrů krychlových za sekundu.

Povodně v Praze v pondělí 3. června. 19:32 - Pražský dopravní podnik ve 20 hodin uzavře další čtyři stanice metra linky B. Nedostupné budou stanice Smíchovské nádraží, Českomoravská, Vysočanská a Kolbenova. Podnik kvůli povodňové situaci částečně uzavřel metro už v neděli, uzavírka může trvat až několik dnů. Více čtěte ZDE.

19:20 - Spolana Neratovice dnes kvůli záplavám zastavila provoz. Rozhodla o tom povodňová komise chemičky, řekl mluvčí firmy Miroslav Kulík. Společnost už dříve přesunula chlor a další látky do bezpečí.

19:09 - Kulminaci již za sebou mají jihočeská města Písek, Sušice, Strakonice, Český Krumlov či České Budějovice. V Táboře či Jindřichově Hradci by kulminace měla nastat dnes v noci. 

19:08 - Povodně si vyžádaly uzavření téměř 200 silnic. Nejčastější příčinou je zaplavení silnice, ale voda některé úseky také zanesla bahnem a místy leží spadané stromy. Většinou se jedná o silnice druhých a třetích tříd, ale voda ztěžuje provoz i na dálnici D5 na Berounsku a na Plzeňsku, kde na vozovku stéká voda z polí.

19:07 - Lidé, kteří mají zájem pomoci jako dobrovolníci při odstraňování následků povodní, nebo naopak potřební mají možnost se přihlásit buď na zvláštních telefonních číslech, internetu, sociálních sítích. Dobrovolníky hledá například pražský magistrát, neboť hlavní město Prahu ohrožuje Vltava, která už také některé části zaplavila. Lidé se mohou přihlásit na lince 1234. Lidi na pomoc s úklidem hledá zaplavená a poničená pražská zoo.

19:03 - Vltava bude v hlavním městě kulminovat v úterý. Nejvyšší průtok zaznamená krátce poté, co svého vrcholu dosáhne Berounka, která se do ní vlévá. Ovlivní ji také vynucené upouštění Vltavské kaskády. Nejsou vyloučeny evakuace v dalších částech Prahy, v Kralupech na Vltavou a na jiných místech ve Středočeském kraji. Při likvidaci následků záplav je připraveno pomoci 350 policistů.

19:02 - Jak jsme již informovali, podle premiéra Petra Nečase (ODS) bude oproti předpokladům třeba upustit Vltavskou kaskádu. Vodní nádrž Orlík se totiž blíží svému naplnění. Průtok Vltavy v Praze tak zřejmě v úterý dopoledne dosáhne 3300 kubíků za sekundu. Nyní je přibližně 2900 kubíků. Více čtěte ZDE.

19:00 - Situaci jsme pro vás celé odpoledne sledovali ZDE.

Autor: ČTK, Redakce, Vendula Fižová

3.6.2013 VSTUP DO DISKUSE 21
SDÍLEJ:
Miloslav Ransdorf
6 8

Úmrtí europoslance Ransdorfa prošetřila policie. Nic protiprávního nezjistila

Ilustrační foto.
2 10

Lidé tráví na mobilu tři hodiny denně. Telefonují ale čím dál méně

Zdravý dub v poděbradském parku pokáceli omylem. Lidé u pařezu zapalují svíčky

Mohutný dub se ve zdraví dožil přibližně 150 let. Stál v horní části poděbradského lázeňského parku a pro řadu místních byl nepřehlédnutelným symbolem odpočinkové zóny. Kvůli fatálnímu pochybení však šel před několika dny k zemi. Pokáceli jej zaměstnanci technických služeb. Místní protestují, bouří se a u pařezu dokonce zapalují svíčky. Případ komentují na Facebooku.

Zdravotničtí záchranáři pro urgentní medicínu musí zastupovat lékaře

Mají za sebou přes deset let praxe, absolvovali 652 hodin dlouhý specializační kurz a často vyjíždějí k těm nejnáročnějším zásahům. To jsou zdravotničtí záchranáři pro urgentní medicínu, kteří slouží v Praze. V hlavním městě zasahují už rok, od loňského října do konce letošního září ošetřili 2893 pacientů. 

V Amazonii se zřítilo letadlo Greenpace, zahynula jedna žena

Malé letadlo využívané mezinárodní ekologickou organizací Greenpeace se zřítilo v úterý ve státě Amazonas v severní Brazílii. Zahynula devětadvacetiletá Švédka, pilot a tři další cestující byli zraněni. Příčina nehody zatím není známa.

Úroky hypoték v září vzrostly. Za celý rok se čekají rekordní objemy

V září vzrostla průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů na 2,04 procenta. Objemy i počty oproti srpnu ale klesly. V průběhu let byl přitom častěji větší zájem o hypoteční úvěry v září než v srpnu. V devátém měsíci letošního roku počty sjednaných hypoték meziměsíčně klesly o 274 smluv na 8235.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení