Místo jedné by měli dvě sestry, které by chodily na směny, takže by ordinace byla otevřena od rána do večera. Platili by mladého kolegu, který by se zaučoval a časem by jejich ordinaci převzal. "Současný praktik je přepracován, přijme 60 pacientů denně, takže má na jednoho pět minut. Od medicíny ho odtahuje administrativa, denně proleží dvě hodiny v papírech pro pojišťovny," řekl Petr Bouzek z tohoto seskupení.

Vytvořili je lékaři, kterým se nelíbí, jak jejich zájmy při vyjednávání se zdravotními pojišťovnami hájí Sdružení praktických lékařů. Vyšší platby si chtěli vymoci protestním uzavřením ordinací v půli února a na konci března.

Podle představ lékařů by ordinací mělo projít denně jen 30 pacientů, tedy polovina současného počtu. Toto množství je obvyklé v zemích EU. Zatím si to ale čeští praktici dovolit nemohou, při současné výši úhrad by z plateb pojišťoven podle Bouzka nepřežili. Z peněz od pojišťoven tvoří polovinu takzvaná kapitace, to je pravidelná měsíční platba od pojišťovny za registrovaného pacienta.

Dnes podle Bouzka praktik přežije, když má 1600 lidí v kartotéce. Aby měl na všechny čas, neměl by jich mít více než 800. To by ale znamenalo, že by místo 5000 praktiků jich mělo být 10.000. Nyní dostane praktický lékař od zdravotních pojišťoven v průměru 100.000 korun měsíčně.

Sdružení Praktik.cz zatím nemá kalkulace, kolik by na daný model ordinace potřeboval lékař peněz - platil by místo jedné sestry dvě, navíc administrativní sílu a mladého lékaře. Na modelu ordinace lékaři chtějí spolupracovat s pacienty. Oslovili Svaz pacientů a ten nabídku přijal.