Spolu s přáním státníci vyjádřili zájem na pokračování dobrých vztahů s Českou republikou. Hrad o tom dnes informoval na svém webu. České republice dnes k svátku jménem USA poblahopřál i americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Český prezident Miloš Zeman již dříve obdržel gratulace k nedělnímu státnímu svátku také od amerického prezidenta Donalda Trumpa, německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera i dalších světových politiků. U příležitosti oslav je dnes na návštěvě Prahy francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová. Kiska a slovenský premiér Peter Pellegrini se v neděli zúčastní pietního aktu na pražském Vítkově.

"S radostí Vám gratuluji u příležitosti oslav Vašeho národního dne a přeji občanům České republiky v následujícím roce mnoho štěstí," uvedla v dopise britská panovnice. Alžběta II. je na trůně už přes 66 let a narodila se jen o osm let později, než vzniklo Československo.

Kiska uvedl, že nezná jiné dvě země na světě, které by k sobě měly tak blízko jako Slovensko a Česko. Je podle něj nesmírně důležité připomínat si odkaz a hodnoty zakladatelů československého státu, které jsou i dnes často cílem útoků a zpochybňování. "Jsem přesvědčený, že je naší povinností tyto hodnoty i nadále chránit ve prospěch občanů obou našich států a celé Evropy," dodal.

Podpora vojáků v Afghánistánu

Afghánský prezident vyjádřil radost nad tím, že se vztahy mezi oběma státy dál prohlubují. "Přítomnost českých vojáků v rámci operace Rozhodná podpora v Afghánistánu poukazuje na solidaritu České republiky a podporu ve společném boji proti mezinárodnímu terorismu, směřující k míru a stabilitě Afghánistánu," napsal Ghaní.

Česká armáda má v Afghánistánu kolem 350 vojáků. V pondělí jeden z nich padl na základně Šindánd po střelbě afghánského vojáka. Na začátku srpna po útoku sebevražedného atentátníka zemřela trojice českých vojáků. Minulý týden bylo zraněno pět Čechů po explozi civilního vozu naplněného výbušninou.

Historické přátelství mezi Itálií a Českou republikou, které se odvíjí od prvních momentů vzniku Československa, připomněl v dopise italský prezident Mattarella. Zmínil i to, že Prahu a Řím spojuje nyní členství v Evropské unii a NATO. "Přijměte, pane prezidente, mé nejsrdečnější přání osobní spokojenosti, pokoje a úspěchů drahému lidu České republiky," napsal španělský král.

Přátelství mezi Českem a USA

Také šéf diplomacie USA Mike Pompeo v dnešním prohlášení českému lidu poblahopřál ke 100. výročí nezávislosti. "Spojené státy a Českou republiku pojí trvalé přátelství, oddanost demokratickým principům a vize mírové a prosperující Evropy," uvedl Pompeo a připomněl, že USA v minulém století vždy stály za Čechy a jejich právem na suverenitu.

V současnosti pak obě země společně čelí globálním výzvám a staví se proti společným hrozbám, zdůraznil Pompeo. "Hluboce si ceníme naší bezpečnostní spolupráce s Českou republikou a jejího příspěvku k úsilí o udržování míru ve světě," uvedl Pompeo.

Austrálie a ČR udržují vřelé vztahy založené na společných hodnotách a oddanosti demokracii, mezinárodnímu míru a bezpečnosti, uvedl v gratulaci australský guvernér Cosgrove. Také on ocenil působení Česka v Afghánistánu a vyjádřil soustrast nad nedávným úmrtím českých vojáků. Zdůraznil také, že česká komunita významně přispívá k multikulturnímu, politickému, společenskému a ekonomickému rozvoji Austrálie.