I na oblečení mohou zůstávat stopy nákazy. Státní zdravotní ústav (SZÚ) proto vydal i doporučení, které se týká praní či mytí nádobí v domácnostech, kde lidé čekají na test, či již mají potvrzenou nákazu. Odborníci předně prosí, aby nemocní lidé nechodili do veřejných prádelen či tam posílali svoje prádlo.

Poradna Deníku ke koronaviru
Co dělat, když nemám na hypotéku?

„Pokud potřebujete vyprat doma prádlo, ještě než budou k dispozici výsledky vyšetření, vyperte ho pomocí pracího prostředku při nejvyšší možné teplotě vhodné pro danou tkaninu. Vhodné jsou teploty nad 60 °C. Pokud je to možné, sušte a žehlete prádlo na nejvyšší možnou teplotu vhodnou pro danou tkaninu,“ uvádějí odborníci ze SZÚ.

„Při manipulaci se znečištěnými materiály používejte jednorázové rukavice a ideálně i plastovou zástěru a očistěte všechny povrchy v okolí pračky,“ dodává SZÚ. Prádlo, povlečení a ručníky by měly být uloženy v plastovém pytli a vyprány, jakmile bude známo, že testy na SARS-CoV-2 (covid-19) jsou negativní.

Poradna Deníku ke koronaviru
Co dělat, když škola přešla na distanční výuku a my doma nemáme počítač?

Člověk čekající na test či s potvrzenou nákazou by měl mít svůj ručník. Stejně tak by měl mít „svoji“ sadu lžiček, skleniček, talířů, svoje kuchyňské náčiní a nesdílet tyto předměty s ostatními. Omytí je vhodné v horké vodě či v myčce na vyšší program. (jk)