„První, přímou pomoc, chceme dostat už v letošním roce. Dotace by měly přispět na dopravu a přípravu zvířat na jatka,“ vysvětluje prezident Agrární komory Jan Veleba. S další pomocí počítají zemědělci do budoucna. Chtějí dohnat modernizaci ostatních dovozových států.

„Demonstrace je naplánovaná na desátou hodinu a je podle mě nutná. Ministerstvo do této doby na naše žádosti vůbec nereagovalo,“ dodává Veleba.

Stále se zhoršující podmínky donutily některé zemědělce chovy zrušit. V Třemošné už s likvidací začali, za 180 dní odprodají poslední prasata.

„Nízké výkupní ceny masa a rostoucí náklady nás dohnaly až ke zrušení chovu. Z původních 350 prasat teď máme270,“ řekl nám ředitel Třemošenské, a. s. Jan Klain. Nyní jen dokrmují zbývající selata a za půl roku budou na nule. Situace je pro chovatele prasat alarmující. „Na jednom praseti proděláme tisíc korun. Náklady se zvedají, ale výkupní ceny jsou kvůli dovozu stále nižší.

Jak to budeme řešit, netuším,“ říká ředitel Kralovické zemědělské a. s. Václav Švarc. Zrušení chovu pro něj ale nepřipadá v úvahu.

„Máme i šlechtitelskou stanici, celkem 11 tisíc prasat včetně prasnic a selat. Chovy jsme vytvářeli padesát let. Nebýt toho, určitě bychom je taky zrušili,“ přiznává Švarc.

Na demonstraci do Prahy prý z Kralovické zemědělské určitě pojedou. Oproti chovatelům z okolních států jsou v nevýhodě. Jejich ministerstva totiž nepřímými dotacemi zemědělcům pomáhají.

„Právě díky pomoci s financováním dopravy a mytím prasat můžou mít nižší ceny než my. Navíc, jen oproti loňskému roku u nás cena krmiv vzrostla o 40 procent,“ dodává Švarc.

 

Proč chovatelé prodělávají?

* Náklady na chov 35 Kč/kg
* Výkup prasat 27 Kč/kg
* Nárůst cen krmiv oproti loňskému roku 40%
* Dovoz levného masa z ciziny
Pozn. ceny uvedené u nákladů a výkupu se vztahují na kilogram živé váhy.