Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Česko má dvě podezření na prasečí chřipku

Praha - Česká republika hlásí první dva podezřelé, kteří se mohli nakazit prasečí chřipkou.

27.4.2009 16
SDÍLEJ:

Lidé se chrání maskami na obličeji proti novému zákeřnému kmeni chřipky v Mexiku.Foto: REUTERS

První dva lidi, u nichž existuje podezření, že jsou nakaženi prasečí chřipkou, vyšetřují lékaři v Česku. Oba se vrátili v nedávné době z Mexika.

Zatímco jeden již byl propuštěn do domácího ošetřování, druhý zůstává v péči lékařů v nemocnici Na Bulovce. Podle hlavního hygienika Michaela Víta budou ale výsledky jejich vyšetřeník dispozici nejdříve v úterý.

Informační panel na ruzyňském letišti od včerejšího odpoledne informuje cestující z ohrožených oblastní na možné komplikace, k dispozici mají také letáky. „Pracovníci stálé lékařské zdravotní služby Meditrans byli proškoleni, jak nemocné poznat, a jak s nimi zacházet,“ řekla mluvčí pražského letiště Marika Janoušková. U cestujících s respiračními problémy hrozí ve výjimečných případech i izolace a karanténa.

Opatření na letišti však nejsou jediná. „Pro veřejnost jsme vydali informační brožuru, prověřujeme zásoby antivirotik ve státních rezervách. Jednáme také s výrobci vakcín, zda budou schopní v případě potřeby vyrobit dostatek pandemických vakcín,“ popsal další hygienik Vít. V úterý se také sejde ústřední epidemiologická komise, která rozhodne o dalších krocích.

Proti viru A/H1N1 neexistuje účinná vakcinace, podle posledních zpráv se ukazuje, že antivirotika jako Tamiflu a Relenza účinná jsou. „Vakcín Tamiflu máme v Česku dostatek, pokryjí zhruba jednu pětinu všech lidí,“ prohlásil hygienik Vít.

Pandemický scénář České republiky však počítá s tím, že by se mohlo nakazit až třicet procent lidí. V případě pandemie připadají v úvahu i přísnější opatření. „Například povinné nošení roušek, zavření veřejných budov či krizové zásobování základním potravinami,“ vyjmenoval odborník Prymula. O zavedení takových věcí by rozhodla Světová zdravotní organizace.

WHO zvýšila stupeň varování

Světová zdravotnická organizace (WHO) se v pondělí večer rozhodla zvýšit stupeň varování před pandemií prasečí chřipky z dosavadního třetího na čtvrtý stupeň. Důvodem je rychlé šíření nového typu nemoci mezi lidmi. Stupeň 4 v celkové šestistupňové škále znamená, že potenciální pandemický virus ukazuje na zvýšený výskyt přenosu z člověka na člověka. Naznačuje výrazný nárůst hrozby globální epidemie, ale neznamená, že by byla nevyhnutelná.

Prasečí chřipka si v Mexiku, kde je hlavní epicentrum nemoci, už vyžádala přes sto mrtvých. Odborníci se obávají, že by se mohla rozšířit po celém světě.

Nemoc v pondělí překročila i hranice Evropské unie. Španělsko oficiálně potvrdilo jednoho nakaženého.V Británii bylypotvrzena dvě onemocnění prasečí chřipkou v pondělí.

Nový virus A/H1N1 je nebezpečný hlavně v tom, že se přenáší z člověka na člověka vzduchem. Navíc v sobě obsahuje části tří druhů – lidského, ptačího a prasečího. Má tak předpoklady rozšířit se po celém světě.

Cestovky ruší zájezdy do Mexika

Cestovní kancelář Exim Tours ruší jako první tuzemská cestovní kancelář kvůli epidemii prasečí chřipky v Mexiku nejbližší odlety do mexického Cancúnu. Rozhodnutí se dotkne téměř 1000 klientů největší české cestovní kanceláře, z nichž 200 mělo odcestovat do Mexika v sobotu 2. května a poté následujícími odlety.

Ambasáda Čechům poradí ve dne v noci

České velvyslanectví v Mexiku je připraveno poskytnout informace o prasečí chřipce českým občanům 24 hodin denně. Řekl rada velvyslanectví Petr Mikyska. Desítky českých občanů už se také s žádostí o informace na zastupitelský úřad obrátily.

Na velvyslanectví funguje obvyklý provoz, ovšem pro české občany. Úřad je uzavřen pro Mexičany, upřesnil Mikyska.

S dotazy se na zastupitelský úřad obrátilo už několik desítek lidí, zejména delegáti cestovních kanceláří na poloostrově Yucatán a také individuální turisté. Dotazy se týkají příznaků nemoci a opatření proti nim, zda je bezpečné zůstat v zemi, respektive zda je možné se vydat do hlavního města a okolí.

Velvyslanectví doporučuje zůstat mimo oblast metropole; většina Čechů v Mexiku má odlétat až koncem tohoto týdne nebo ještě později, proto do hlavního města směřovat nepotřebuje.Situaci sledujeme a aktuální informace budeme přinášet průběžně.

KLÍČOVÁ FAKTAO PRASEČÍ CHŘIPCE

Co je prasečí chřipka?

Prasečí chřipka je respirační onemocnění prasat, které způsobuje chřipkový virus typu A a pravidelně napadá prasata. Tento virus způsobuje u prasat vysokou nemocnost ale nízkou úmrtnost. Může se objevovat mezi vepři v průběhu celého roku, ale v nejvyšší míře propuká ke konci podzimu a v zimních měsících, podobně jako u lidí. Klasický virus prasečí chřipky (chřipkový virus typu A H1N1) byl poprvé u prasat izolován v roce 1930.

Kolik druhů virů prasečí chřipky existuje?

Podobně jako všechny chřipkové viry i virus prasečí chřipky se stále mění. Prasata se mohou nakazit virem ptačí i lidské chřipky stejně jako virem prasečí chřipky. Pokud chřipkový virus jiného původu napadne prasata, může se tento virus změnit a vznikne nový virus, který je směsicí virů prasečí, lidské a/nebo ptačí chřipky. V minulosti se objevily různé druhy virů prasečí chřipky. V současnosti existují čtyři hlavní poddruhy chřipkového viru typu A, které se izolovaly u prasat: H1N1, H1N2, H3N2 a H3N1. Většina virů, které se nedávno objevily jsou však typu H1N1.

Jaké má prasečí chřipka u lidí symptomy?

Symptomy prasečí chřipky se u nakažených lidí podobají symptomům obvyklé lidské sezónní chřipky a patří mezi ně horečka, letargie, nechutenství a kašel. U některých lidí nakažených prasečí chřipkou se také objevila rýma, škrábání v krku, nevolnost, zvracení a průjem.

Mohou se lidé nakazit prasečí chřipkou po požití vepřového masa?

Ne. Virus ptačí chřipky se nepřenáší potravinami. Nelze se nakazit prasečí chřipkou požitím vepřového či výrobků z vepřového masa. Požívání řádně zpracovaného a upraveného masa a vepřových výrobků je bezpečné. Tepelná úprava masa zabíjí virus prasečí chřipky již při teplotě 64 °C stejně jako u jiných bakterií a virů.

Jak se virus prasečí chřipky šíří?

Chřipkový virus se může přenést přímo z prasat na člověka a z člověka na prasata. K přenosu chřipkového viru z prasat na člověka dojde nejčastěji pokud je člověk v blízkosti nakažených prasat, např. na prasečích farmách či výstavách a trzích s domácími zvířaty. Stejně tak může dojít i k přenosu viru prasečí chřipky z člověka na člověka. Zřejmě to probíhá stejným způsobem jako u přenosu sezónní chřipky u lidí, tj. jedná se především o přenos z osoby na osobu prostřednictvím kašle či kýcháním nakažených osob. Lidé se také mohou nakazit, pokud se dotknou předmětu s chřipkovým virem a poté se dotknou svých rtů či nosu.


Jak probíhá diagnóza lidí nakažených virem prasečí chřipky?

K zjištění nákazy virem prasečí chřipky typu A je obecně zapotřebí provést odebrání vzorku z dýchacích cest , a to během čtyř až pěti dnů po začátku onemocnění (tj. v období, kdy je nakažená osoba nejvíce náchylná k šíření viru kolem sebe). Některé osoby, především děti, však mohou šířit virus až po dobu deseti dnů, i déle. Konkrétní identifikace viru prasečí chřipky typu A vyžaduje zaslání vzorku k laboratorním testům.

Jaké léky jsou k dispozici pro léčbu nákazy prasečí chřipkou u lidí?

K léčbě chřipky existují čtyři druhy antivirových léčiv, které mají v USA licenci: amantadin, rimantadin, oseltamivir a zanamivir. Zatímco většina virů prasečí chřipky reaguje na všechna čtyři uvedená léčiva, nejnovější virus, které se vyskytl u lidí, je resistentní vůči amantadinu a rimantadinu. V současnosti doporučuje používat při prevenci či již během léčby nákazy oseltamivir (Tamilu) nebo zanamivir(Relenza).

Jaké další případy ptačí chřipky se objevily?

Asi nejznámější je vypuknutí prasečí chřipky mezi vojáky ve Fort Dix v americkém státě New Jersey v roce 1976. Virus způsobil onemocnění, které bylo po rentgenovém vyšetření označeno jako zápal plic, u nejméně čtyř vojáků a také jedno úmrtí. Všichni uvedení byli před tím zdrávi. K přenosu viru došlo po blízkém kontaktu v prostředí základního výcviku a omezeně se přenesl i mimo výcvikovou skupinu. Předpokládá se, že virus ještě obíhal po dobu cca jednoho měsíce a pak zmizel.

Je virus prasečí chřipky H1N1 stejný jako virus lidské chřipky H1N1?

Ne. Virus prasečí chřipky H1N1 se antigenně velmi odlišuje od viru lidské chřipky H1N1 a z toho důvodu vakcíny na lidskou sezónní chřipku neochrání proti nákaze virem prasečí chřipky H1N1.

Ministerstvo zdravotnictví radí cestovatelům

České ministerstvo zdravotnictví vydalo doporučení pro lidi, kteří se chystají cestovat do oblasti Mexika, Kalifornie a Texasu.

* Vyhněte se kontaktu s nemocnými lidmi, či zvířaty.

* Nechoďte na místa s velkou koncentrací lidí.

* Myjte si ruce často a opakovaně

* mytím rukou mýdlem a teplou tekoucí vodou se snižuje pravděpodobnost onemocnění

* pokud není voda a mýdlo k dispozici, doporučuje se použít desinfekční gely na ruce na alkoholové bázi

* Při kašli a kýchání si kapesníkem zakrývejte nos a ústa. Po použití kapesník vyhoďte do koše.

* V případě symptomů (horečka, bolest v krku, respirační obtíže, bolest svalů a kloubů, zimnice, průjem či zvracení, únava) je třeba navštívit lékaře.

Léčba:

Nový prasečí virus nalezený u nemocných v USA a Mexiku obsahuje geny prasečí, ptačí a lidské chřipky – kombinaci, která nikdy předtím nebyla zaznamenána. Virus získaný ze současných lidských případů prasečí chřipky je citlivý na antivirotika oseltamivir a zanamivir, ale je rezistentní na amantidin a rimantidin.

Více informací je možno získat na stránkách ministerstva zdravotnictví a Státního zdravotního ústavu.

Autor: Filip Sušanka

27.4.2009 VSTUP DO DISKUSE 16
SDÍLEJ:
Donald Trump
2 5

Donald Trump nebude po boku Hitlera, Stalina či Merkelové? Skandální

Podzemí. Ilustrační foto.
6

Pražské podzemí se otevírá. Odborníci představí nepřístupné chodby

Občan na Hradě? Českou politiku chce vyléčit „čtyřicetiletý kluk“ Marek Hilšer

/REPORTÁŽ Z PŘEDVOLEBNÍ KAMPANĚ A SETKÁNÍ S VOLIČI/ Zkoumá mozkové nádory, tančí tango a nebojí se ozvat, když se někde děje bezpráví. Teď chce být prezidentem. V osm hodin ráno už před Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze panuje čilý ruch. Blikající sanitky přivážejí pacienty a bojují o drahocenné sekundy. Na protější straně silnice, v Anatomickém ústavu, se čas naopak zastavil. Studenti medicíny tu zrovna začínají první cvičení na pitevnách. 

Komentář Kateřiny Perknerové: Vojtěch Filip, génius reálpolitiky

Komunistická strana Čech a Moravy vyhrála sněmovní volby. Tedy ne na první dobrou, ale na druhou ano. Ačkoli skončila až pátá se 7,76 procenta hlasů, její předseda Vojtěch Filip dokázal za poslední měsíc to, co nikdo před ním.

Zpívající rozhodčí a bezdomovcem po své vůli: prohlédněte si nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 24. listopadu 2017.

Ladislav Špaček: Na Hrad jsem nastoupil s platem 15 tisíc

ROZHOVOR / FOTOGALERIE / Na setkání s někdejším poradcem prezidenta Václava Havla, pedagogem, spisovatelem, novinářem a mistrem v oboru etikety jsem se těšil. I když mírné obavy, jak se správně chovat ve společnosti Ladislava Špačka, jsem měl. Nebyly na místě. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT