Odstupující ministr Josef Dobeš (VV) škole prodloužil akreditaci, o přijímání nových studentů už ale nerozhodl. Proti přijímání je i kolegium rektorky Západočeské univerzity.

„Připraveno to je, zákaz přijímání,“ řekl zdroj z ministerstva s tím, že rozhodnutí ministerstva bude pro školu závazné. Dobeš chtěl původně rozhodnout už před dvěma týdny. Pak ale sdělil, že chce využít zákonné lhůty, kterou na rozhodnutí má. Mezitím ale rezignoval, v úřadu končí v sobotu.

"Moje dvě skupiny – právní vedená panem náměstkem Nantlem, a ta přes vysoké školy vedená náměstkem Wilhelmem – připravily velmi podrobný materiál pro rozhodnutí. A chybí tam podpis nového ministra, či ministryně. A bude to úplně na něm, řekl Dobeš Radiožurnálu. Podle informací je ale možné, že úřad rozhodne i bez nového šéfa. Dřív totiž tyto záležitosti řešily odborné skupiny na ministerstvu, ne ministr. Dobeš ale chtěl v případě plzeňské právnické fakulty rozhodnout sám.

Děkani ostatních fakult ZČU se proti přijímání nových studentů na práva postavili kvůli ochraně zájmů studentů. Očekávají se totiž soudní spory o rozhodnutí ministra Dobeše prodloužit právnické fakultě akreditaci. Situace nových studentů by tak mohla být riziková. Děkan právnické fakulty Jan Pauly by ale pro přijímání nových studentů údajně byl.

Dobeš prodloužil škole akreditaci navzdory stanovisku Akreditační komise. Ta kritizovala nedostatečné personální zázemí a slabé vědecké výsledky fakulty. Dobeš své rozhodnutí zdůvodnil zájmy 1800 plzeňských studentů, kteří by jinak museli dostudovat jinde. Komise už kvůli tomu na Dobeše podala trestní oznámení a prostřednictvím nejvyššího státního zástupce i žalobu ve veřejném zájmu.