Na internetu se poslední dobrou šíří množství dokumentů, které se leckdy tváří jako od společnosti Pfizer. Ty mají dokládat šokující zjištění o neblahém dopadu vakcíny Pfizer-BioNTech. Jeden z dokumentů například informuje o 1 200 úmrtích spojených s podáním této vakcíny za dobu 90 dnů.

Pozor na čísla

Jde však o zavádějící závěr. Sama společnost uvádí, že dokument nenaznačuje přímou spojitost s oběťmi a podáním vakcíny. Její bezpečnost dokládá nejen sama společnost, ale potvrzují ji i americké zdravotnické úřady a klinické výzkumy.

Pravda a lži o koronaviru: Jak dlouho mi platí očkování a kam na třetí dávku

Na tento dokument se zaměřila například agentura Agence France Presse (AFP) ve své rubrice Fact Check. Proklamace jako „šokující míra rizika“ či „velmi znepokojující“ jsou podle AFP součástí vzorce nepřesných tvrzení. Jejich cílem má být zvyšování strachu z vakcín prostřednictvím mylného informování o obětech vakcín a závažných vedlejších účincích látky.

Žádná kauzální spojitost mezi vakcínou a lidmi, kteří po aplikaci vakcíny zemřeli, nebyla potvrzena. Mezi oběťmi tak mohou být i lidé, kteří již před očkováním trpěli vážnými zdravotními stavy, jako například rakovinou či kardiovaskulárními chorobami.

Zdroj: Deník• nový seriál Deníku o tom, čemu lidé věří v souvislosti s covidem, každé tvrzení prověříme a napíšeme o něm
• navazuje na seriál Deník proti fake news
• minulý týden jsme začali 10 tvrzeními o očkování, které kolují mezi lidmi
• od té doby jsme každý další den rozeberali jednu další fámu či pravdu, pohromadě je najdete na www.denik.cz v rubrice o fake news
• odpovídáme i na vaše otázky

Společnosti vyrábějící vakcíny proti covidu-19 však existenci řady mírných a běžných vedlejších účinků (a také velmi vzácných vážných obtíží) nepopírají. Vedlejší účinky jsou celosvětově monitorovány a benefity vakcín stále převyšují nebezpečí očkovací látky.

Zajímavý fenomén je rovněž to, jakým způsobem dezinformátoři s dokumentem nakládají. Dokument je používán jako důkaz o rizicích vakcíny Pfizer-BioNTech. Na závěru zprávy se však uvádí, že „žádná data neodhalila nové obavy o bezpečnost či rizika (…)“. Rovněž data „potvrzují příznivý poměr benefitů a rizik“ vakcíny. Podle AFP firma Pfizer již odeslala zhruba 2,5 miliardy dávek vakcíny Comirnaty.

Lest dezinformace tak v tomto případě netkví v upravování či čistém fabulování počtů zemřelých. Problematický je však výklad čísel a opomíjení neprokázané kauzality mezi vakcínou a úmrtími.

Dezinformační weby a úmrtí po očkování

Úmrtím po podání vakcíny se pravidelně věnují i dezinformační a samozvané alternativní zpravodajské weby. Například na českém dezinformačním webu AC24.cz se informace o případech úmrtí ve spojitosti s vakcínami objevují pravidelně. Server však svá tvrzení často dokládá proruskými servery (jako je například Spuntik News) či nepotvrzenými informacemi z pochybných zdrojů. Server upozorňuje na jednotlivé případy a kauzální spojitost mezi podáním vakcíny a úmrtím nijak nepotvrzuje – a už vůbec nedokládá věrohodnými daty.

Pravda a lži o covidu: Je ve vakcínách grafen a mohou za problémy se srdcem?

Informuje například o tom, že počet lidí na Tchaj-wanu, co zemřeli po očkování, převyšuje počet úmrtí na onemocnění covid-19. Video, na které server odkazuje, sice uvádí správná čísla zemřelých, nicméně manipuluje s jejich celkovým vyzněním. Nezmiňuje totiž fakt, že se nejedná o úmrtí v důsledku očkování, ale o zemřelé osoby, které byly očkované a byla u nich hlášena podezření na vedlejší účinky. Tuto kauzu vysvětlil český server Demagog.

Práce s daty ohledně úmrtí po absolvování očkování je tedy v rukou dezinformátorů velmi kreativní. Hlavu si s exaktním výkladem či vysvětlením kauzality nikdo výrazněji neláme.

Co je web AC24.cz?

Server AC24.cz sám sebe tituluje jako nezávislý web. Ministerstvo vnitra ho však považuje za tzv. „alternativní“, dlouhodobě ho sleduje jako dezinformační a šířící ruskou propagandu. Podle thinktanku Evropské hodnoty je tento server častým šiřitelem nepravdivých zpráv. Ty server překrucuje, nebo špatně překládá. Texty na této platformě mají rovněž četné konspirační rysy. Často jsou špatně napsané, nedbale přeložené či obsahují gramatické i faktické chyby.

Oficiálně za ním stojí Ondřej Geršl. Ten ho založil již v roce 2011, jde tedy tak o jeden z nejstarších webů svého druhu v Česku. Své rozhodnutí podle serveru Manipulátoři.cz odůvodnil svým rozhořčením nad údajnými mediálními lžemi kolem útoku z 11. září 2001.

Pravda a lži o koronaviru: Jaké jsou vedlejší účinky očkování a proč se (ne)bát

Sám pro americký internetový magazín Coda Story přiznal, že si je vědom, že „jeho stránka není nejpravdomluvnější nebo nejdůvěryhodnější“ s tím, že by měli být čtenáři schopni porovnat informace z více zdrojů. O svém webu několikrát mluvil jako o obchodní příležitosti. Web totiž podle něj odpovídá poptávce po tomto druhu informací.

Již v roce 2017 vykázala společnost AC24.cz zisk ve výši 1 100 000 korun, od roku 2015 do 2017 tato suma vzrostla o milion.

Mezi další prokazatelně dezinformační weby v Česku patří Sputnik, Parlamentní listy, Aeronet či Svět kolem nás.

S využitím informací agentury AFP, Manipulátoři a Demagog.

Výzva čtenářům Deníku a deník.cz

Je dost lidí, kteří jsou přesvědčeni, že média neříkají o covidu pravdu. Že zamlčují rizika, negativní dopady vakcíny a další zásadní informace, které jsou v rozporu s tím, co slyšíte od vlády a většiny expertů v televizi či čtete v novinách.

Možná, že tento pocit máte i vy či vaši blízcí nebo známí. Proto se na Vás obracíme s nabídkou: pošlete nám konkrétní informace o varovných případech spojených s pandemií či vakcinací, o nichž víte a o kterých se veřejně nikdo nedozví.

Svoje podněty, prosím, pište na email na adresu: alena.pancerova@denik.cz anebo poštou na adresu U Trezorky 921/2, 158 00 Praha 5 – Jinonice, na obálku nadepište Covid.

Každou upřímně míněnou informaci od Vás prověříme a bez ohledu na výsledek našeho šetření o ní v Deníku napíšeme.

Předem děkujeme,
Roman Gallo
šéfredaktor Deníku