Podporovatelé rodiny nechtějí důvod svých obav o chlapce upřesnit. Odvolávají se na ochranu soukromí dětí. V médiích se objevily citace z rozhodnutí norských úřadů. Pravost úryvků, podle nichž se synové s matkou vidět nechtějí, petiční výbor potvrdil. Odmítl ale, že by byl "zdrojem".

Michaláková a její zástupci opakovaně uváděli, že jedním z hlavních důvodů rozhodnutí o zbavení práv a osvojení bylo to, že kauzu zveřejnili v médiích. Podle některých informací mohlo úřadům vadit ne zveřejnění, ale hlavně to, že se ve sdělovacích prostředcích často objevovaly údaje o chlapcích i jejich snímky. Ředitel brněnského Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán minulý týden řekl, že z odborného hlediska je nepřijatelné, aby se případy dětí takto medializovaly. Zprávy je totiž možné na internetu dohledat i po letech, děti to může v budoucnu poškodit.

Petiční výbor uvedl, že na děti bral při zveřejňování informací vždy ohled a neuváděl detaily, "přestože jsou ve prospěch rodiny". Norské velvyslanectví už dřív na svém webu napsalo, že žádné informace o důvodech rozhodnutí "o dvou nezletilých dětech českého občanství" nemá a případ mohou komentovat jen účastníci řízení. To podle ambasády může vést k tomu, že média nepředstavují záležitost "na základě všech relevantních informací". Kvůli povinnosti zachovat mlčenlivost a s ohledem na ochranu dětí nemohou norské úřady "reagovat na nesprávná tvrzení", uvedlo velvyslanectví.

Mach ze Zdechovským napsali v dopise adresovaném předsedkyni norské vlády, že "chlapci byli uneseni na základě vymyšlených důkazů o údajném zneužívání". Doufají v to, že brzy začnou jednání o vrácení chlapců do ČR. "Poradili jsme se, jak dál pomoci Evě Michalákové dostat ukradené děti zpět. Jsme přesvědčeni, že naše vláda musí jednat s norskou o dohodě, na jejímž základě by byly děti vydány do České republiky. V tom duchu jsme norské vládě napsali dopis," uvedl Mach.

Norská sociální služba odebrala českým rodičům syny - dnes desetiletého Denise a šestiletého Davida - v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. To se nepotvrdilo. Soud považoval ale zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. Podle podporovatelů rodiny se rodiče s chlapci po jejich odebrání setkali 23. května 2011. Matka pak obě děti vídala každý týden až do srpna, poté až v březnu dalšího roku. Společně se pak potkali ještě třikrát, naposledy loni v březnu. Letos Michaláková viděla třikrát mladšího syna.

Michaláková loni v prosinci požádala o přezkoumání své kauzy, rozhodnutí o zbavení rodičovských práv a adopci mladšího syna padlo v září. Chlapci se narodili v Norsku, jejich matka tam také žije.