Markétu Seluckou, která brněnská práva povede od dubna, na konci loňského roku zvolil akademický senát. Ten tvoří z poloviny studenti a z poloviny vyučující. Posléze se však obměnil a původní volitelé už v něm nesedí. Jeho nové složení a někteří akademici fakulty však měli proti Selucké velké výhrady. Například jim vadili kandidáti na proděkany, které Selucká navrhla.

Na univerzitě totiž vůbec neučí, pocházeli se soukromých škol. Například z brněnské Akademie Sting nebo Panevropské vysoké školy v Brně. „Neviděla bych to ale jako vyložený spor. Spíš je to naše interní záležitost. Některé věci se prostě musely stát. Jsou to ale citlivé informace," komentovala současná předsedkyně senátu a docentka na katedře občanského práva Kateřina Ronovská.

Seluckou z katedry občanského práva do funkce děkanky minulý týden ve středu jmenoval rektor univerzity Mikuláš Bek. „Spory na fakultě mi radost nedělaly, ale protože Selucká ani senát žádnou chybu neudělali, nemohl jsem do dění na fakultě zasahovat. Mrzí mě jen, že diskuzi na fakultě spolu nevedli už na podzim. Za mého působení je to poprvé, co se volba děkana takto vyhrotila," informoval rektor.

Podle Beka je ovšem vyloučené, že by funkce proděkanů obsadili lidé z jiných škol. „Spolu s odcházející děkankou Naděždou Rozehnalovou se teď Selucká pokusí najít kompromis," doplnil Bek. Například by se proděkany mohli stát její protivníci z fakulty.

Stabilizace vztahů

Odcházející děkanka Rozehnalová byla ve funkci již dvě volební období po sobě. Působila v ní osm let a nemohla se potřetí ucházet o zvolení. „Prvořadým úkolem nové děkanky bude zejména stabilizace vztahů mezi novým vedením, novým senátem a celou akademickou obcí tak, aby bylo možné pokračovat v práci na rozvoji fakulty," řekla Rozehnalová. Selucká povede fakultu po následující čtyři roky.

Zaměřit se chce hlavně na zahraniční spolupráci. „Ráda bych navázala na své předchůdce v děkanské funkci, jejichž práce si velmi vážím. Bude nutné v souladu s celkovou strategií Masarykovy univerzity rozšířit spolupráci se zahraničními univerzitami na mezinárodních projektech," uvedla Selucká.

Selucká je absolventkou Právnické fakulty. Nejprve pracovala ve státní správě, později v advokacii a podnikatelské sféře, v minulosti působila také jako asistentka předsedy Ústavního soudu. V současné době působí na katedře občanského práva.

Podobný spor jako na právech před rokem řešili taky na Fakultě architektury brněnského Vysokého učení technického. Tam akademický senát zvolil děkanem bývalého šéfa Domu umění Rostislava Koryčánka. Pak se proti němu ale postavila část vyučujících fakulty.

Než ho stačil rektor Petr Štěpánek jmenovat, nakonec Koryčánek své úsilí vzdal a odstoupil. „Takovou situaci si především musí vyřešit fakulta samotná. Vedení univerzity tehdy do sporu nezasahovalo. Rektor se jen před jmenováním děkana snažil rozvířenou situaci na fakultě co nejobjektivněji zmapovat a porozumět jí," řekla mluvčí univerzity Jitka Vanýsková.