Kauza se vlekla deset let, padlo postupně čtrnáct soudních rozhodnutí. V úterý se případ definitivně uzavřel. Rybnikář neuspěl s argumenty směřujícími proti pořízení prostorových odposlechů, které ve vězení v Kuřimi zachytily jeho rozhovory s klientem. ÚS v nálezu uvedl, že komunikace mezi obhájcem a klientem sice podléhá maximální možné ochraně, ovšem v zájmu klienta, nikoliv v zájmu advokáta, který sleduje vlastní prospěch.

Nepřehlédněte: Případem právničky, jež okradla seniora, se bude opět zabývat soud

V Rybnikářově kauze se jeho klient sám obrátil na státní orgány se žádostí o pomoc. Je-li advokát důvodně podezřelý ze závažné trestné činnosti, není nasazení "operativně pátracích prostředků" v přiměřeném rozsahu porušením práva na obhajobu, rozhodl ÚS.

Zároveň ale ústavní soudci zkritizovali skutečnost, že odposlechy v Rybnikářově kauze zachytily také množství dalších lidí. Soud v tom spatřuje postup nepřiměřený okolnostem. Nejde však o důvod ke zrušení verdiktu nad Rybnikářem.

Právník byl konkrétně stíhán za to, že jako obhájce přijal od odsouzeného muže 550 tisíc korun, údajně na ovlivnění svědků s cílem dosáhnout obnovy řízení. Peníze si podle verdiktu nechal pro vlastní potřebu.

Městský soud v Brně Rybnikáře v roce 2011 po několika zvratech potrestal za podvod 30 měsíci vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky, peněžitým trestem 100 tisíc korun a povinností uhradit škodu. Krajský soud pak trest upravil na 25 měsíců vězení s odkladem na 40 měsíců.

Čtěte také: Advokát: Chci půl milionu. Pak zařídím obnovu procesu