Naopak ministři za VV by podle pražských VV neměli odcházet z vlády. Pražské kluby strany, tedy místní sdružení z pražských městských částí, to uvedly ve společném prohlášení. O obsahu výzvy informoval zástupce VV z Prahy 3 Pavel Křeček.

Situací ve straně a požadavky krajů se na konci příštího týdne bude zabývat grémium strany. Nejen z Prahy, ale i z některých dalších krajů přitom zaznívají hlasy volající po změně vedení strany.

John v tiskovém prohlášení odpověděl, že se podobnými apely nebude zabývat, dokud neskončí jednání o budoucnosti VV ve vládě. Výzvy k jeho odchodu prý stranu při jednání s koaličními partnery oslabují. Oprávněnost kritiky se podle Johna ukáže až podle výsledku jednání o vládě.

Johnův postoj podpořila i místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová. „Usnesení, jako to, které vzešlo z jednání pražských klubů, vážně ohrožuje výsledek vyjednávání, neboť ohrožuje pozici VV,“ uvedla Klasnová v prohlášení na webu VV.

Místopředsedkyně VV Karolína Peake uvedla, že podněty místních organizací se má na konci příštího týdne zabývat grémium strany, které vyhodnotí jednání celého vedení strany. Podle informací ČTK zasedne grémium v pátek.

I další krajské organizace vyjadřují nespokojenost s vedením strany. O jeho širší obměně by mohla rozhodnout celostátní konference strany. Některé kraje si přitom přejí, aby se konala co nejdříve. Z pražské organizace VV pocházejí všichni nynější ministři strany – Karolína Peake, Kamil Jankovský i Pavel Dobeš.

Ministři ať zůstanou…

„Vyzýváme předsedu strany VV Radka Johna, aby vyvodil svou politickou odpovědnost za současnou situaci strany VV a jejího propadu u voličů a rezignoval na funkci předsedy strany VV,“ uvedli zástupci pražských organizací VV v prohlášení. Ministři za Věci veřejné by podle nich demisi podávat neměli, protože by to vedlo k rozpadu vládní koalice a zřejmě i vypsání předčasných voleb. Volby nového vedení strany by se podle pražských klubů měly konat nejpozději do konce května.

Výměnu vedení strany podporuje frýdecko-místecká organizace VV. Sdružení dnes zaslalo dopis, v němž vyzvalo celorepublikové lídry strany, aby přestali „kazit dobré jméno řadových členů“ VV. „Jedna z variant prohlášení byla, že jsme chtěli vyzvat celé vedení včetně předsedy, aby odstoupili a aby byla urychleně svolána celostátní konference,“ řekl předseda frýdecko-místeckých VV Jaromír Holub. Výzvu nakonec zformulovali jinak proto, že dění ve straně podle něj k tomuto cíli stejně směřuje.

„Dovedu si představit, že osobní zodpovědnost by za poslední dění ve VV měl skutečně někdo přijmout,“ řekl  lídr Zlínského kraje Martin Vacek. „Kdyby se rozdiskutovala otázka toho, kdo má jakou vizi pro VV a kdo má jaký výsledek svých kroků za svoje období, tak si myslím, že by těch změn mělo být i víc,“ dodal poslanec. Vedení strany by podle něj mělo vysvětlit svoje nedávné „přešlapy“. Jeho mandát by pak měla zvážit celostátní konference VV.

Předseda jihočeské organizace VV Jiří Lexa řekl, že krajská rada o svém postoji k pokračování VV ve vládě a situaci ve straně rozhodne v úterý. „V žádném případě ale nebudeme podporovat takové výzvy, jako udělali kolegové v Praze, k okamžitému odvolání předsedy Johna. Na to je konference, která by to měla řešit nejpozději v červnu,“ řekl.

Čtěte také: Josef Dobeš skončil u VV i jako poradce na ministerstvu