Věci veřejné přitom opakovaně daly najevo, že ve společném kabinetu nemusejí zůstat za každou cenu. Koaliční lídři se k rozhodujícímu jednání sejdou zřejmě až po zasedání vedení svých stran a poslaneckých klubů po poledni. Jednat by mohli v zúženém formátu K6, na němž by každá strana měla dva zástupce.

Vládní strany budou řešit spory, které nedokázaly uhladit během třech schůzek v minulém týdnu. Dohodu na personálním obsazení kabinetu nepřineslo ani jednání v neděli večer. Premiér Petr Nečas po něm řekl, že si vyjednávači jen rozpracovali nějaké varianty řešení situace a načrtli východiska, o kterých musí jednat stranická grémia.

Přestane vladní koalice existovat?

Neformální lídr VV Vít Bárta, s jehož osobou se pojí kauzy týkající se nejmenší vládní strany, minulý týden pohrozil, že pokud ODS a TOP 09 požadavkům VV nevyhoví, dnes (úterý) vládní koalice přestane existovat. Předsedkyně poslanců VV Karolína Peake ale jeho výroky mírnila.

Pokud se koaliční strany před schůzí sněmovny dohodnou na pokračování vládní spolupráce, budou muset najít i způsob, jakým spojí žádost o důvěru vládě s reformními zákony, které má sněmovna projednat. Svázání pokračování vlády s reformami slíbil premiér a žádají ho všechny koaliční strany. Věci veřejné chtějí "důstojné zastoupení" v kabinetu, tvrdí, že místo čtyř křesel jich mají polovinu. Žádají současně odchod ministrů Alexandra Vondry a Ivana Fuksy (oba ODS). ODS ale své členy kabinetu měnit nehodlá.