Při pohřbu tedy nezazní velké barokní rekviem doplněné hutnou vůní kadidla, ale spíš lidová hudba nebo skladby autora Petra Ebena, řekl mluvčí pražského arcibiskupství Stanislav Zeman. Před začátkem pohřbu v 11.00 vyjde ze sídla pražského arcibiskupství na Hradčanském náměstí liturgický průvod, který projde hradními nádvořími až do katedrály. Rakev s ostatky však neponese, už bude v katedrále připravena a nazdobena.

Čtěte také: Pohřeb kardinála Vlka bude v sobotu v katedrále sv. Víta 

Na pohřeb přijede německý emeritní arcibiskup 

Předtím bude ve čtvrtek od 17.00 do 20.00 otevřená rakev s tělem vystavena v katedrále svatého Víta. V pátek mezi 15.00 a 21.00 už zavřená bude v kostele svatého Benedikta na Hradčanech. Po pohřbu bude kardinálovo tělo uloženo do arcibiskupské hrobky v katedrále.

Podle pražského arcibiskupství na pohřeb přijede německý emeritní arcibiskup v Kolíně nad Rýnem kardinál Joachim Meisner a emeritní arcibiskup krakovský kardinál Stanislaw Dziwisz, který býval osobním sekretářem papeže Jana Pavla II. Přijet by také měl bangkokský arcibiskup kardinál Francis Xavier Kriengsak Kovitvanit, představitel hnutí fokoláre, k němuž se Vlk hlásil.

Katedrála bude otevřena od rána

Pohřbu se kromě duchovních a osobností kulturní i politické reprezentace pravděpodobně zúčastní mnoho poutníků. Budou pro ně už od 09.00 otevřeny zvláštní vstupy od Prašného mostu a z Hradčanského náměstí. Katedrála bude otevřena od 09.45. Počítá se, že by se všichni měli do chrámu dostat, o umístění velkoplošných obrazovek venku se zatím neuvažuje i vzhledem k tomu, že pohřeb bude přenášet Česká televize.

Přečtěte si: Spejbl, Hurvínek a Mánička nemají "maminku". Zemřela loutkoherečka Štáchová

Posledního rozloučení s kardinálem Vlkem se ale nezúčastní prezident Miloš Zeman, pošle jen smuteční věnec. Kardinál Vlk Zemana v minulosti několikrát kritizoval, naposledy na podzim za okolnosti neudělení vyznamenání někdejšímu osvětimskému vězni Jiřímu Bradymu, příbuznému ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL).

Vlk kritizoval dohodu mezi Hradem a církví 

Bývalý pražský arcibiskup kvůli tomu vyzval k neúčasti na loňském ceremoniálu 28. října na Pražském hradě. Tehdy také uvedl, že lidé by v budoucnu měli lépe vybírat kandidáty na prezidenta. Vlk rovněž ostře kritizoval dohodu mezi Pražským hradem a katolickou církví o majetkovém vyrovnání, označil ji za protizákonnou a protiústavní.

Čtěte také: Sobotka o Vlkovi: Nebál se chovat podle svého svědomí. Co řekli další politici?