John, jehož VV se rozštěpila, se v neděli schází s koaličními lídry z ODS a TOP 09 Petrem Nečasem a Karlem Schwarzenbergem. ODS se rozhodla koaliční smlouvu s VV vypovědět. Podle Johna se VV stanou „konstruktivní opozicí“.

„Je potřeba udělat všechno pro to, aby vláda pokračovala, protože jinak budeme mít ostudu v celé Evropě,“ řekl dnes John. Do případných předčasných voleb zemi podle něj žene premiér Nečas, nikoliv VV.

Mluvčí strany Šárka Janouchová později rozeslala prohlášení předsednictva strany, podle kterého se VV předčasných voleb nebojí, ale vyvolávat je nebudou. Strana se této chvíli stále pokládá za koaliční. „Pokud chce premiér Nečas rozbít tuto vládu tím, že nám klade ultimáta a veřejně podněcuje naše poslance, aby přeběhli k odpadlíkům Karolíny Peake, přebírá odpovědnost za riziko předčasných voleb,“ uvedla. Míč je podle ní na straně premiéra a VV vyčkává na jeho kroky.

Věrní poslanci

Johnova strana, ze které v posledních dnech odešli všichni ministři a část poslanců, prý udělá vše pro to, aby se zemi Evropa nesmála. John ale jednoznačně neodpověděl na otázku, zda by i bez zastoupení ve vládě poslanci věrní původním VV nynější kabinet podrželi při opozicí vyvolaném hlasování o nedůvěře. „Tak daleko ještě nejsme,“ uvedl.

Vicepremiérka Karolína Peake v úterý oznámila odchod ze strany a vznik vlastní platformy, která by se měla změnit v nový politický subjekt. Následovali oba další ministři nominovaní VV, kteří ale nejsou členy Poslanecké sněmovny, a nejméně šest poslanců.

Koaliční partneři VV, především Nečasova ODS, na to reagovali rozhodnutím ukončit koaliční spolupráci s Johnovou stranou.

Drtivá výhra

V pondělí má Peake Nečasovi oznámit, zda sehnala dostatek poslanců, kteří by podpořili současnou vládu, jinak ODS počítá s co nejrychlejšími předčasnými volbami. V nich by podle průzkumů zřejmě drtivě vyhrály levicové strany.

„Když někdo říká, že nás nechce v koalici, my říkáme výborně, nemáme s tím problém. V neděli budeme řešit celý ten proces,“ poznamenal dnes John. Strana je podle něj připravena přejít do konstruktivní opozice a dokonce se tam prý bude cítit mnohem lépe. Budou prý sledovat, jak Peake naplňuje program VV a hlasovat pro ty vládní návrhy, které budou mít jejich podporu.

„Nebudou hádky. Nikoho nebavilo hádat se s koaličními partnery. Ty vztahy byly tak mrazivé, že nikoho nebavilo sedět u jednoho stolu,“ poznamenal o situaci uvnitř končící koalice.

Rozhodnutí grémia

John, kterého počátek nynější krize zastihl v Polsku, se dnes se spolustraníky sešel na jednání předsednictva, které podle středečního rozhodnutí grémia strany kooptovalo do vedení šéfa VV v Olomouckém kraji Jiřího Kohouta.

Naopak od pátečního večera, kdy se rozešli po jednání stranických orgánů, John nemluvil s Peake. „Karolína neřekla slovo, a pak najednou vypálila zcela neočekávaně tohle. To je pro mne samozřejmě šokující,“ řekl. „Politika je ta nejhnusnější disciplína ze všech disciplín v lidské společnosti a člověk se s tím musí smířit,“ dodal John.

Demonstrace odhodlání

Přesto se prý odpadlíci z VV nemusí obávat, že by po nich strana žádala proplacení sedmimilionových směnek, které novopečení poslanci před dvěma lety podepsali jako pojistku proti přeběhlictví. Podle Johna se jednalo o demonstraci odhodlání, že VV nebudou mít přeběhlíky.

Za absurditu české politiky pak označil fakt, že zevnitř strany vznikne platforma a zárodek strany další, která chce prosazovat stejný program. „Máme tady nyní dvě frakce, které obě chtějí prosazovat program Věcí veřejných a považují ho za rozumný. To hodnotím pozitivně,“ řekl John.