Dohodu Petra Nečase (ODS), Karla Schwarzenberga (TOP 09) a Radka Johna (VV) dnes navíc zpochybnila místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová, podle níž byla nedělní schůzka jen informativní. Jednalo se prý o návrh, ke kterému zaujme konečné stanovisko stranické grémium.

Věci veřejné, které v pátek asi skončí jako koaliční strana, by přitom podle nedělní dohody měly ve sněmovně podpořit například zvýšení daně z přidané hodnoty a další daňové změny, nižší valorizaci důchodů a zavedení zápisného na vysokých školách.

Na schůzi, která začne v úterý, je na programu jen změna ve výpočtu důchodů. Další navrhovaná opatření musí vláda v podobě novel zákonů teprve projednat a předložit poslancům.

Peake tvrdí, že má dostatek poslanců

Z informací z nedělní schůzky lídrů dosavadní koalice vyplynulo, že by VV měly podpořit všechny záležitosti, které byly dohodnuty do 11. dubna. Nyní ale není jasné, zda vedení VV takový postoj podpoří. Navíc není zřejmé, zda ODS a TOP 09 bude podporu VV potřebovat. Vicepremiérka Karolína Peake, která z VV vystoupila a vyvolala jejich rozpad, totiž nyní tvrdí, že už má dostatek poslanců pro podporu vlády bez Věcí veřejných.

Předčasné sněmovní volby se musí podle ústavy uskutečnit do 60 dnů po rozpuštění dolní komory. Rozpustit sněmovnu má prezident, pokud se na tom shodne ústavní většina poslanců. Rozhodnout by o tom zákonodárci museli do konce tohoto týdne, jestliže by se volby měly konat alespoň o posledním červnovém víkendu.

Červnové volby by navíc mohly ohrozit včasné schválení pravidel k přímé volbě prezidenta. Předloha na schůzi, která začne v úterý, zařazena ve druhém čtení a závěrečném schvalování není. Pokud by ale sněmovna přece jen stihla prováděcí zákon schválit nyní, a poté skončila, musela by se spoléhat na to, že normu nezmění Senát a nevetuje ji prezident Václav Klaus. V takovém případě by totiž bylo nutné zahájit schvalovací proces znovu a dokončit jej během tří měsíců.

Čtěte také: Peake má prý k dispozici dostatek poslanců, podpoří ji Šťovíček