Část země zasáhly silné bouřky už ve středu a v Moravskoslezském kraji si vyžádaly i jednu oběť. Spadlý strom zabil padesátiletou ženu ve stanu v Českém Těšíně na Karvinsku.

V pátek bude v Česku vrcholit příliv tropického vzduchu, při kterém denní maxima překročí 31 stupňů. Na západě a severozápadě Čech bude o něco méně, uvedli meteorologové. Vedro podle nich ukončí studená fronta a s ní spojené bouřky.

Nejdříve se bouřky objeví na západě Čech, poté budou vznikat na ostatním území Čech a později odpoledne a večer i na Moravě a ve Slezsku. Intenzivní srážky mohou zatopit níže položená místa nebo rychle rozvodnit menší toky a vítr může vyvracet stromy a působit i rozsáhlejší škody na majetku, výpadky v energetice či problémy v dopravě, uvedli meteorologové.

Upozornění před vysokým nebezpečím velmi silných bouřek platí od pátečních 14:00 do sobotní 01:00 pro všechny kraje s výjimkou Plzeňského a Karlovarského kraje, kde je toto nebezpečí nízké.

Teploty v sobotu by neměly přesáhnout v Čechách 25 stupňů Celsia, na Moravě a ve Slezsku 28 stupňů. Pršet bude na většině území ráno, po přechodném úbytku srážek se večer od jihozápadu zejména v Čechách déšť, přeháňky a místy bouřky vrátí. Nedělní maxima meteorologové čekají na 24 stupních, na jihovýchodě může být až 26 stupňů Celsia. Déšť a přeháňky během dne vymizí a s nimi částečně také oblačnost.

Kolem 25 stupňů by se teploty měly udržet i v pondělí, v další části příštího týdne mírně vzrostou. Nebe bude většinou polojasné, při přechodně zvětšené oblačnosti se mohou ojediněle objevit přeháňky.