Minulý týden přinesl opakovaně rekordně vysoké teploty, které překonaly i 28 stupňů. O víkendu se sice ochladilo, ale pondělí bylo opět rekordně teplý. Nejtepleji bylo ve středních, západních a jižních Čechách. „Rekordy zaznamenalo 45 ze 163 stanic, které měří alespoň 30 let,“ řekla ČTK Sýkorová.

Nejvyšší teplotu meteorologové naměřili v Dobřichovicích ve středních Čechách, a to 28,1 stupně Celsia. Do rekordů tato hodnota ale započítána není, neboť stanice měří 24 let. Za Dobřichovicemi následovaly stanice Plzeň - Mikulka s 27,9 stupni a Doksany na Litoměřicku a Neumětely na Berounsku, kde bylo shodně 27,8 stupně Celsia.

Následky řádění tornáda na Nymbursku
Počasí si nikdo nemůže vykládat, jak chce. Ministerstvo navrhuje pokuty

Jasné bude také úterý a teploty oproti pondělí ještě vzrostou. Na většině území Česka bude stále maximálně 27 stupňů, v Čechách se ojediněle mohou teploty dostat až na 29 stupňů.

„V tento den k nám bude vrcholit příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu. Ve výšce kolem 1500 metrů nadmořské výšky bude teplota kolem 17 stupňů Celsia, což jsou hodnoty, které běžně vídáme v červenci, ale nikoli v říjnu. Pro představu, odpolední maxima v úterý budou někde i o 12 stupňů Celsia nad dlouhodobým normálem,“ sdělili pracovníci ČHMÚ na síti X.

Padnou v úterý rekordy? 

Úterní teploty by tak mohly podle ústavu překonat na řadě meteorologických stanic nejen teplotní rekordy pro 3. říjen, ale i pro celý měsíc říjen, a to zvláště na jihu Čech. Právě v jižních Čechách, v Českých Budějovicích, byla podle ČHMÚ zaznamenána 4. října roku 1929 jediná tropická teplota v říjnu na území Česka. Dosáhla tehdy 30,3 stupně.

„Tento rekord s nejvyšší pravděpodobností překonán nebude, ale je možné, že se mu na některých stanicích v Čechách docela přiblížíme,“ doplnili meteorologové. V pondělí podle meteoroložky Sýkorové padl říjnový rekord na devíti stanicích, v úterý se to pravděpodobně opět změní, dodala.

Zbytek týdne bude výrazně chladnější. Už v úterý se večer zatáhne a mohou se objevit přeháňky i bouřky. Od středy do pátku bude oblačno a polojasno s přeháňkami či deštěm a nejvyšší denní teploty budou většinou mezi 15 až 19 stupni.

Blesk. Ilustrační snímek pochází z roku 2019
Jak se chovat při bouřce? Blesky člověka zasáhnou málokdy, následky jsou fatální

O víkendu se vyjasní a přeháňky ustanou. Oteplí se už jen mírně, na 16 až 21 stupňů. Při celodenním slunečním svitu by mohly teploty dosáhnout i 23 stupňů.

Celkově bude říjen teplotně nadprůměrný. „Průměrná týdenní maxima budou klesat z 22 stupňů Celsia na začátku předpovědního období až k 12 stupňům v posledním týdnu v říjnu. Průměrná týdenní minima se dostanou pod pět stupňů Celsia až ke konci října,“ uvedli dnes meteorologové v dlouhodobé předpovědi. Pršet by podle nich mělo více až v závěru října.