Po tropickém začátku prázdnin přišla tento týden do České republiky studená fronta a s ní chladnější počasí. Změní se to v pátek, kdy si Česko připomene příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.

„Bude polojasno až oblačno. Jen ojediněle se objeví přeháňky. Denní teploty se budou pohybovat od 22 do 26 stupňů Celsia,“ informoval meteorolog Štefan Handžák z Českého hydrometeorologického ústavu.

Ještě tepleji bude v sobotu 5. července na Den upálení mistra Jana Husa. „Sobota se jeví jako nejteplejší den v tomto týdnu. Maximální teploty se budou pohybovat mezi 27 až 31 stupni Celsia. Během dne se však k vysokým teplotám přidají přeháňky nebo bouřky,“ doplnil Handžák.

V neděli meteorologové předpovídají, že teploty klesnou na zhruba 25 stupňů Celsia a v Česku bude převládat oblačné až zatažené počasí s ojedinělými přeháňkami a deštěm.

Jaké bude léto? Napoví ledovec

Podle statistik bývá nejteplejším a nejslunečnějším obdobím prázdnin přelom července a srpna. Ve druhé polovině srpna se už rychle prodlužují noci a rána bývají chladnější. Závěr měsíce ale bývá většinou také příjemný - zpravidla přichází polojasno s teplotami kolem 25 stupňů Celsia.

Určit, jak konkrétně se bude vyvíjet počasí během dlouhého období, je ovšem velmi obtížné. Studie zveřejněná nedávno na webu Weather and Climate Dynamics naznačila, že napovědět, jaké bude v Evropě léto, může rychlost tání grónského ledovce.

Studie popisuje, jak teplo, které panuje v Grónsku, způsobuje tání ledovců. Voda z ledovců pak stéká do Atlantského oceánu a, protože je teplejší než mořská voda, zůstává na hladině a snižuje výměnu tepla mezi vzduchem a mořem. To vede k silnějším větrům v oblasti tání vody.

„To pomáhá formovat typ podmínek rozsáhlé atmosférické cirkulace, které přinášejí nad Evropu teplejší a sušší počasí,“ osvětlila vývoj počasí hlavní autorka studie Marilena Oltmannsová.

Vzrůstající odtávání ledu v posledních desetiletích by tak mohlo souviset se zvýšeným výskytem extrémního počasí ve středních zeměpisných šířkách.

Jak přežít tropické teploty? 

Meteorologové upozorňují, že velmi teplé počasí může zatěžovat osoby s méně přizpůsobivým termoregulačním systémem organismu. Pozor by si měli dát zejména lidé s kardiovaskulárními chorobami, jedinci s nemocemi dýchacího ústrojí a starší lidé. „Jmenované rizikové skupiny by se měly vyvarovat zvýšené fyzické a psychické zátěže,“ varuje Český hydrometeorologický ústav.

Tam, kde je to možné, volte nejjednodušší pomoc a na chvíli vyhledejte chladnější prostory ve sklepech, v podzemí, v metru, v přízemí kamenných domů či v klimatizovaných obchodech. O něco chladněji bývá také u řek.

Když udeří vlna veder, je klíčové důsledné dodržování pitného režimu, který pomůže člověka udržet v dobré fyzické a psychické kondici.

Proto si hlídejte, kolik toho vypijete. Podle odborníků by měl člověk během dne vypít dva až tři litry tekutin.

„V době horka by to mělo být ještě více. Mnoha lidem se osvědčilo vzít si s sebou na celý den láhev s vodou a vědomím, že ji musí třeba dvakrát za den naplnit a vypít,“ píše web ekologické organizace Greenpeace.

Jak správně používat opalovací krem?