V koaliční smlouvě slibujete nápravu všeho možného, ale neříkáte, kde na to chcete vzít, když nebudete zvyšovat daně. Kde tedy?
Princip je takový, že nejdřív tam musíme přijít, podívat se, kde se to rozkrádá, zacpat díry a teprve potom říct, nakolik se to povedlo a co s tím dál.

Jste přesvědčen, že vám bude stačit rok, abyste zjistili, jak to ve státní správě funguje?
Určitě ne, mluvil jsem 
o dvou letech.

Rozpočet se připravuje už od léta, takže je docela možné, že daně zůstanou ve stejné výši nejen v roce 2015, ale i dalších dvanáct měsíců?
Samozřejmě všechno má svůj časový rozměr. My musíme tvrdě pracovat na příštím rozpočtu, protože ten, co schvalujeme teď, nám nevyhovuje. Připravila ho totiž Rusnokova vláda jako dárek voličům SPOZ, za kterou kandidovala půlka ministrů. Už víme, že stát je v totálním rozkladu a nikdo ho neřídí, funguje to setrvačností a nikoho nezajímá, proč nespolupracuje celní správa, daňové úřady, finančně analytický útvar a neodhalují korupci 
či podvody. Jen na podvodech s DPH utíkají desítky miliard. Ty složky se musí propojit a efektivně pracovat.

Stačí tedy jen dobrá vůle, kterou dosud politici neměli?
Politici zatím jen žvaní a deklarují, ale nic neudělali. Nejde jen o vůli, také to možná neumějí a nevědí, co s tím. Copak je normální, že tenhle stát rok co rok deklaruje, že bude hospodařit se ztrátou 100, 105 miliard a ještě se tváří, jaký je to úspěch? Kdyby to tak šlo dál, můžeme vyhlásit bankrot. Každý den čteme v novinách, jak nevýhodně se dělají veřejné zakázky. V pátek jsme řešili snížení DPH na léky, ale to by třeba vůbec nebylo potřeba, kdybychom se podívali na hospodaření SÚKLu (Státní ústav pro kontrolu léčiv). My proto říkáme, že není nutné zvyšovat daně u živnostníků, malých, středních, velkých ani zahraničních firem, zavádět sektorové daně. Nic se nebude navyšovat, protože jakým právem máme říkat daňovým poplatníkům, aby platili víc, když stát nefunguje, je v rozkladu a ještě je rozkraden?

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš.Pořád mi není jasné, jakými nástroji chcete zařídit, aby stát nesměřoval k bankrotu?
Rozpočet má samozřejmě plno min, jsou tam eurofondy, které stát garantoval, aniž by na to měl z Bruselu razítko. Máme ekologické zátěže, je tam toho hodně.

Právě. Vy tvrdě kritizujete bývalé vlády, že zvoraly, na co sáhly. Uvědomujete si, že až nastoupíte na svoje ministerstva, můžete zjistit, že jste bezmocní, protože vás zasypou kostlivci 
ze skříní v podobě různých uzavřených smluv a kontraktů?
Tak to prostě řekneme.

Předstoupíte před veřejnost a řeknete, sorry, ale nejde to?
Kdy jste zažila, že by hrál nějaký resort férově? Vždyť já s novináři mluvím, oni jim kladou otázky, ale odpovědi nedostávají. Proč mi při jednání o sektorové dani banky řekly, že denně dávají desítky hlášení o podezřelých transakcích? O kolika z nich jste slyšela – kromě toho, že to Kalousek zneužil proti Vondrovi, aby se nešťoural v některých zakázkách jeho kámošů? ProMoPro a Amun.Re, kde si Rittig namastil kapsy, víte o nějakých závěrech? 
Co každoroční zprávy BIS, v nichž se mluví o propojení organizovaného zločinu se státní správou? Když o tom BIS ví, proč to nikdo neřeší? A jaké jsou kompetence NKÚ, když jeho závěry končí pod stolem?

Vtom přijdete vy a s vámi i zákon?
Ale já si nejsem jistý, že to vyjde.

Čili aspoň garantujete, že minimálně lidem sdělíte, jak na tom jste, co se daří a co ne?
Ano. My chceme udělat audit, chceme, aby se národ konečně dozvěděl, jak se hospodaří s jeho prostředky. Vždyť kam se podíváte, tam je průšvih. Nějaká pojišťovna zrovna teď investovala do budov, aby je pak prodala pod cenou, nebo exportní banka, další malér. Buď je to sabotáž, či to stát neumí řídit. Já to nechápu.

Kdy to pochopíte?
Dáváme si dva roky. Koaliční program je postavený tak, že kdybychom to všechno splnili, tak uděláme víc než všechny vlády od roku 1989.

Jenže vše závisí na vaší schopnosti skoncovat s korupcí 
a umět vybrat daně.
Jo. Já jsem třeba říkal, ať jednoho z těch dvou policejních prezidentů udělají prezidentem pro výběr daní 
a podvody s DPH a dovozními cly. Ten by měl tolik práce, že by si na ni mohl vzít půlku policejního sboru.

Nezkrachují vaše bohulibé záměry na hádkách o vládní křesla? Uvedl jste, že lidovcům musejí stačit dvě a že nemají jako nejmenší strana vydírat. Počítáte s tím, že KDU-ČSL 
se zatne a bude po trojkoaliční vládě?
Ten agresivní tón pana Bělobrádka mě překvapil, my jsme jednali velmi korektně 
a v dobré atmosféře. Pochválil nás i pan Kasal, že proti dohadování s Klausem jsme byli flexibilní. Každý může svým voličům říct, že udělal maximum. Neprodávali jsme to tak do médií, ale samozřejmě jsme chtěli zrušit minimální daň pro živnostníky. Nejdřív musíme ukázat, že to myslíme vážně a nekrademe. Teprve kdybychom zjistili, že to nebude stačit, teoreticky můžeme řešit nějaké vyšší daně. Vzkazy od pana Bělobrádka z Ameriky mě proto zarazily.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš.Proto jste přitvrdil a řekl jste, že přes dvě křesla nejede vlak?
Poměrově to tak vychází. Přece se nemohou odvolávat na anomálie z minulosti, kdy měla nejslabší vládní strana šest poslanců a čtyři ministry. Ti nejmenší, ať už to byli VV nebo zelení, vydírali většinu a vznikaly pak koalice Šlouf, Dalík, Melčák a Pohanka. To je absurdní a tyhle staré zvyky nebudeme akceptovat. Ke KDU-ČSL se chováme korektně. Když budou mít zdravotnictví, tak to mají jako pět resortů, tam proteče 300 miliard ročně a je tam strašně moc práce. ANO chce vládnout v týmu, přece to není o tom, kdo má kolik ministerstev. Pro nás to je de facto šest plus vicepremiér.

Proč by ale lidovci nemohli dostat zemědělství?
Tento resort patří ČSSD, mívala ho už v minulosti, ale je mezi nimi, jak si to vyřeší, do toho nechceme moc zasahovat. My jsme dostali od potencionálního premiéra Bohuslava Sobotky nabídku, on jedná s panem prezidentem, takže uvidíme. Vůbec nechápu, kde se bere ta agresivita a kritika, že jsme se domlouvali moc dlouho. Vždyť smlouva má 50 stran, dělali jsme na ní do jedné hodiny ráno, podobné jednání jsem v životě nezažil, nejsem na to zvyklý. Komentář pana Bělobrádka přes média proto nechápu.

Spokojíte se s křeslem vicepremiéra pro ekonomiku, které vám ale prezident Zeman nechce dát, abyste nebyl ve vládě jen na okrasu jako oleandr?
Budu zároveň kandidovat na ministra financí, to má logiku. Všichni říkají, že mám mít nějaký resort, abych na úřadu vlády nemusel škemrat, ale to bych fakt nedělal. Plat posílám na charitu a nic nechci, mám svoje auto, nic nepotřebuji.

Nejde o auto, ale o možnost fakticky věci řídit a ovlivňovat.
Určitě. Ale resorty by už konečně měly začít spolupracovat, vždyť tam je plno souvislostí. Když chceme stavět dálnice, musí kooperovat ministerstvo dopravy, průmyslu, životního prostředí. Tady je tradice, že koaliční partneři se hádají a vydírají, ale my takoví nebudeme. Pokud by to tak mělo být, prostě z vlády odejdeme.

Takže ve jménu nastavení nových mezilidských a mezikoaličních vztahů už jste se smířil 
s tím, že Lubomír Zaorálek bude ministrem zahraničí?
Proč smířil? Já jsem s tím nikdy žádný problém neměl.

Neaspiroval snad Martin Stropnický z ANO na tento post?
Ne, to není pravda. Určitě by tuto funkci mohl zastávat, ale neřešili jsme to. My sami jsme zvědaví, do čeho jdeme, protože zatím jen vidíme, že to je černá díra na peníze. Souhlasili jsme, protože to chtěli naši voliči. Včera tu byli třeba vinaři, kteří nám říkali, jak se švindluje s vínem, jaké tam jsou podvody 
s DPH, my lidem nasloucháme, jsme otevření. My se 
s tím chceme poprat, jen proto jsme do toho šli. Mým snem nebylo být politikem.