„Údajného přečinu se měl docent Konvička dopustit svými některými výroky, které publikoval v polouzavřené skupině na svém facebookovém profilu," uvedla Samková. Týká se podle ní výroků, které byly publikovány v letech 2011 až 2014.

Konvička čelí obvinění z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. V případě odsouzení mu hrozí šestiměsíční až tříleté vězení. K trestnému činu totiž podle policie využil veřejně přístupnou počítačovou síť.

„Trestní oznámení podala sama státní zástupkyně v rámci svého občanského aktivismu, jedná se o státní zástupkyni ze severních Čech," řekla Samková. Případ podle ní dozoruje státní zastupitelství v Českých Budějovicích.

Masokostní moučka

Konvička v minulosti na svém Facebooku psal například o namletí muslimů do masokostní moučky. Navrhoval také zavírání muslimů do koncentračních táborů.

Samková Konvičkovi doporučila, aby obvinění nekomentoval. Podle jejího názoru je účelové. Plyne to prý ze skutečnosti, že vychází z více než rok starých výroků.

Představitelé Bloku proti islámu považují trestní oznámení proti Konvičkovi za politicky motivované. Mluvčí bloku David Štěpán prohlásil, že jde o přímý útok na svobodu slova, který navíc přišel den po výročí sametové revoluce.

Poslankyně hnutí Úsvit – Národní koalice Olga Havlová, která je zároveň členkou Akční rady bloku přirovnala situaci k politickým procesům z 50. let. Havlová také prohlásila, že za obviněním stojí ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Podle ní otevřeně vyzval ke kriminalizaci Bloku proti islámu několik hodin před tím, než bylo trestní stíhání vůči Konvičkovi zahájeno. „Žádám vysvětlení, jak si pan ministr dovoluje zasahovat do nezávislosti justice. Je to politický proces," řekla Halvová, která žádala o vyjádření Pelikána také na plénu Sněmovny.

Ministr spravedlnosti Pelikán minulý týden krátce po veřejném vystoupení Konvičky na demonstraci příznivců prezidenta Miloše Zemana na Albertově zveřejnil na svém Twitteru odkaz na paragraf trestního zákona, podle kterého je Konvička obviněn.

Přírodovědec Konvička si svými výroky o islámu nebere servítky- Konvička je vzděláním entomolog, působí jako docent na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.
- Narodil se 2. listopadu 1969 v Opavě. Vystudoval zoologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, během revoluce v listopadu 1989 byl členem celouniverzitního stávkového výboru.
- Zviditelnil se jako vedoucí představitel iniciativy Islám v České republice nechceme, která iniciovala petici proti imigračním kvótám. - Iniciativa v ČR uspořádala několik akcí zaměřených proti islámu, odborníci z ministerstva vnitra ji zmiňují ve zprávách o extremismu.
- Konvička je nyní předsedou spolku Blok proti islámu, který měl ustavující sněm letos v červnu; ve svém znaku má spolek přeškrtnutou mešitu. Konvička islám kritizuje, nejde podle něj o náboženství, ale o válečnickou ideologii.
- V září se Blok proti islámu domluvil se sněmovní opoziční stranou Úsvit – Národní koalice na spolupráci. Úsvit chce jít s podporou bloku do voleb. Konvička pak má být takzvaným superlídrem formace.
- Pedagog si vůči islámu nebere servítky. Známý je jeho výrok z Facebooku: „A jako vítězové voleb vás, milí muslimové, nameleme do masokostní moučky." V rozhovorech pro média nazval islám také „úchylárnou" nebo tvrdil, že muslimové při výkladu koránu lžou.
- Podle Konvičky je „islám hnusný a špatný", prohlásil také, že kdyby byl islám potlačován, nebyly by problémy s migranty. „To, co teď dělá EU, je horší ekvivalent mnichovské zrady," řekl Konvička.
- Již začátkem letošního roku se etická komise Jihočeské univerzity vyjádřila, že pokud Konvička nezmění způsob svého vyjadřování o islámu, má českobudějovická fakulta zvážit jeho další zaměstnávání.
- Při nedávném svátku 17. listopadu Blok proti islámu organizoval akci na pražském Albertově, kde se Konvička na pódiu připojil k podpoře prezidenta Miloše Zemana, který na mítinku promluvil. Na akci se poté snesla kritika některých politiků, rektorů vysokých škol i samotných studentů, Zeman podle nich oslav zneužil a zachoval se jako nepřítel demokracie.