Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Předseda Jazzové sekce Srp: Na nikoho jsem nedonášel, premiér si naběhl

Praha - Prezident Miloš Zeman chtěl, aby se Karel Srp stal členem Etické komise, která rozhoduje o přidělování statusu příslušníka protikomunistického odboje. Premiér Bohuslav Sobotka Srpovo jmenování odmítl podepsat s tím, že Srp nesplňuje zákonné podmínky. Podle něj se stýkal s StB a dlouhodobě jí poskytoval informace. Soud přitom před 17 lety rozhodl, že byl ve svazcích StB veden neoprávněně. Karel Srp, který minulý týden oslavil 80. narozeniny, poskytl Deníku rozhovor.

24.1.2017 38
SDÍLEJ:

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto. Foto: ČTK/Roman Vondrouš

Překvapilo vás, že premiér Sobotka odmítl kontrasignovat Zemanův návrh?
Nerad bych citoval reakce, které mi na jeho vystoupení ohledně mého jmenování, přišly. Byly velice vulgární a na hlavu předsedy vlády by se snad ani neměly vyslovovat, ale na tu Sobotkovu se hodí.

Premiér svůj postup zdůvodnil tím, že nesplňujete předpoklady dané zákonem.
Ve vyjádření pro média ale uvedl, že jsem vedle dobrých udělal také hodně špatných věcí a dlouhodobě a intenzivně donášel StB. Chci jasně říct, že za dvacet let mi nebyly předloženy žádné písemné materiály, které by obsahovaly nějaké moje udání nebo hlášení. Nic takového totiž neexistuje, je to jedna velká mediální lež. Pan premiér si naběhl.

Na jedné straně tu je skutečně soudní verdikt, který říká, že jste ve spisech StB veden neoprávněně, ale na druhé tu jsou vyjádření Jaroslava Hutky nebo Vladimíra Merty. Konkrétně Hutka tvrdí, že v materiálech, které na něj StB vedla, našel vaše hlášení. Jak si to vysvětlujete?
Tím, že lže. Žádná hlášení jsem nikdy nepsal. Je zajímavé, že pánové Hutka ani Merta nejmenují svoje estébáky, svoje řídící důstojníky, byť je znají.

Přečtěte si:Sobotka podle Ovčáčka neprojevil odvahu, když odmítl podepsat jmenování Srpa

Chcete říct agenty, kteří na ně byli nasazeni?
Ne, ty, kteří s nimi spolupracovali. Hutka se přece nemohl z republiky vystěhovat jen tak. On byl dokonce trestně stíhán za nedovolené podnikání, a přesto dostal pas a odjel.

Vy tvrdíte, že Jaroslav Hutka spolupracoval se Státní bezpečností?
Říkám, že měl v StB dobré přátele.

Nepopíráte, že jste se s estébáky stýkal, koneckonců vás i vyslýchali, byl jste po procesu s Jazzovou sekcí téměř dva roky zavřený. Nepokoušel jste se s nimi hrát nějaké hry, ošálit je?
My jsme nevěděli, že mluvíme s příslušníky StB. Většinou to byli lidé pod hlavičkou inspektorů ministerstva kultury nebo úřadu pro tisk a informace. V rámci Jazzové sekce jsem musel obíhat desítky organizací, ale nikdy mě nezajímalo, jestli ti úředníci pracují pro StB, CIA nebo KGB.

Nikdo po vás nechtěl informace o konkrétních lidech?
Na nikoho se mě neptali. Úředníky zajímala doložka nejvyšších výhod, tedy dovoz strategických surovin na Východ. Když se mnou mluvili čeští diplomaté, říkali mi, ať Američanům vzkážu, že se u nás dodržují lidská práva a ať nám povolí tu doložku. Nějaký Hutka nebo další osoby je absolutně nezajímali.

Čtěte také: Zeman jmenoval členem etické komise pro třetí odboj Karla Srpa

Jste dlouholetý přítel Miloše Zemana, z jeho rukou jste v roce 2013 převzal i státní vyznamenání. Když vám oznámil, že vás navrhne za člena Etické komise ČR, co vám proběhlo hlavou? Tentýž orgán vám totiž před několika lety odmítl přidělit odznak člena protikomunistického odboje.
Celý aparát kolem Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), je tendenční nebo věcí neznalý. Tady u mně kdysi seděl Čestmír Císař, který mi vyprávěl, že se ho při psaní protokolu z výslechu na ÚSTR ptali, jestli se ve slově Dubček píše b nebo p. Mě se zase tázali, proč jsme tehdy tu StB vlastně nezrušili. Čili to jsou lidé, kteří neznají souvislosti, dějiny. V té komisi bych byl nejstarší a také jediný, kdo od srpna 1968 u všeho byl.

Chtěl jste tedy v komisi být proto, že máte historickou paměť a osobní zkušenost?
Přesně tak. Rozhodně ne kvůli mstě.

Nejde mi na mysl, že se proti vašemu jmenování ohradila taková autorita jako kupříkladu profesor Jan Sokol, jenž uvedl, že to musí být nějaký omyl. A Stanislav Devátý ho považuje dokonce za výsměch. Přitom jde o lidi, které jste určitě v 80. letech minulého století znal, všichni jste byli součástí disentu. Devátý byl vězněn stejně jako vy. Nemrzí vás jejich reakce?
Je to třicet let a ti lidé se velice změnili. Pana Sokola jsem poznal až po listopadu. On byl součástí Charty 77, my jsme ji za Jazzovou sekci nepodepsali, pro nás to nebylo důležité. Stanislava Devátého jsem poznal až v roce 1988, kdy už bylo v podstatě rozhodnuto. To byl disident na poslední chvíli, řekl bych.

Jejich výroky se vás tedy nedotýkají?
Ne, oni jsou dneska někde jinde, finančně, existenčně a hlavně zájmově.

Historik Pavel Žáček řekl, že kauza Srp je důkazem, že jsme se nedokázali s komunistickou minulostí vyrovnat. Měl tím prezidentův záměr jmenovat vás do Etické komise ČR. Předlistopadová společnost ale přece nebyla černobílá a ne všichni, kdo nepodepsali Chartu 77, byli zločinci. Jak to vidíte vy?
Jistěže nebyla černobílá nebo lépe řečeno rudobílá. Já už toho mám plné zuby, jak se dnes ne snad lže, ale vynechává. Já jsem byl dvacet let za komunistů u lopaty a teď jsem důchodce na hranici chudoby. Jiní disidenti měli větší kliku, stali se z nich ministři, byli ve funkcích. Ale to ani je, ani nikoho jiného neopravňuje zkreslovat historii. Vždyť mnozí nemají šajna o tom, co se dělo, tak ať mi raději nechodí před barák.

Nenechte si ujít: Etická komise ocení protikomunistické odbojáře

Autor: Kateřina Perknerová

24.1.2017 VSTUP DO DISKUSE 38
SDÍLEJ:
Prezident Miloš Zeman jmenoval 13. prosince na Pražském hradě menšinovou vládu Andreje Babiše.
16 20

Babišovi ministři převzali jmenovací dekrety a začali pracovat

Letadlo společnosti Air Berlin
6

Lufthansa nakonec nepřevezme rakouskou Niki. Poslechla Evropskou komisi

Nymburská lávka je definitivně uzavřena! Není bezpečná, rozhodli radní

Přesně v 15.37 ve středu prošla po nymburské lávce pro pěší poslední chodkyně. Vzápětí tři muži instalovali na kraj lávky kovovou mříž s cedulí zákazu vstupu chodcům. Je to výsledek jednání radních, kteří z bezpečnostních důvodů nechali lávku uzavřít.  

Lidé nejsou otroci. Papež kritizoval práci v neděli

Podle papeže Františka je poslední den v týdnu pro církev dnem radosti a bez práce. Hlava církve tak dnes na generální audienci obhajovala právo na nedělní odpočinek. Zprávu přinesla agentura AFP.

Babiš chce v budoucnu do Libye poslat české vojáky. Kvůli migraci

Premiér Andrej Babiš (ANO) by chtěl, aby Česká republika perspektivně poslala do Libye vojenskou jednotku na ochranu hranice této země. Úkolem vojáků by byl boj proti migraci. Nyní Česko plánuje na pomoc Libyi poslat peníze. Babiš to dnes řekl novinářům po uvedení nové ministryně obrany Karly Šlechtové (za ANO) do úřadu. 

DOTYK.CZ

Po stopách zvířecích emocí. Rozumíme jim vůbec?

Zvířata jsou nám daleko bližší, než jsme ochotní si připustit. Prožívají si svá malá i velká citová dobrodružství. Nejsou jim cizí radost, smutek, strach ani láska. Fakt, že kohout umí svým slepicím lhát, že zvířata dokáží jednat nezištně a že veverky jsou vychytralé zlodějky, by ještě před několika lety lidé považovali za fantazírování. Zkušený německý lesník Peter Wohlleben, milovník přírody, se vydává po stopách zvířecích emocí, jež utvářejí jejich pestrý svět.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT