Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radek John: Domluvy o šlohnutých miliardách skončily

Praha - Voličská superstar Věci veřejné se po roce a půl vládního angažmá propadla pod pětiprocentní hranici. Její předseda Radek John přišel o prestižní post ministra vnitra a faktického lídra Víta Bártu prošetřuje policie. A co na to John? Je nadšený.

3.12.2011 21
SDÍLEJ:

Předseda strany Věcí veřejné Radek John.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Ze dna se podle něj dá už jenom stoupat a korupční aféry se konečně začínají šetřit. Podle něj je to nepopiratelná zásluha véčkařů. Sympatické je, že nemá na mysli jen ty kauzy, ale i to dno.

Vy ještě žijete, pane předsedo?
Já teďnaopak žiju ve velkém nadšení, protože mám konečně pocit, že je odšpuntován boj proti korupci a dostaví se výsledky.

Chcete říct, že vy ani Věci veřejné nejsou politická mrtvola?
Nebral bych to tak. Jde o to prosadit věci, které zamezí korupci, a já mám jistotu, že je prosadíme. To je domluvená legislativa a teď jde ještě o změnu lidí.

Jak chcete měnit lidi?
Teď vyšla statistika, že tři čtvrtiny lidí se setkaly s korupcí. Kdyby oznámily orgánům činným v trestním řízení, že vědí o uplácení, tak je korupce zlikvidovaná. Ale objevují se první vlaštovky, jako je Michálek, teď zase člověk, který upozornil na šéfa pražských policajtů. Mimochodem ředitel pražských strážníků je první velká ryba, vždyť vládne rozpočtu přes jednu miliardu koruna policie dokázala, že se nezastaví ani před vysokými patry, protože tohle už je vysoké patro.

Pro mne bude velkou rybou, až se vyšetří a odsoudí Mostecká uhelná nebo privatizace Škody Plzeň.
Tak pozor. Já to beru jako domino. Když pan Michálek oznámil korupci, měl s tím šílený problémy. Přesto se našli další stateční, kteří činí totéž a už nemají tolik problémů. Musí se najít desítky dalších, kteří uvěří policii. Dokud to tak nebylo, chodí za novináři, kteří to sice napsali jako skandál, ale nevedlo to k odstíhání korupce. Jestli se to povede, změní se i lidi. Naštvaní jsme všichni smrtelně a já vyzývám tři čtvrtiny národa, které se setkaly s korupcí a jsou naštvaný, ať to změní. Bylo strašně důležitý vrátit do zákona paragraf účinná lítost, který zrušila Topolánkova vláda. Když totiž dal člověk úplatek a byl naštvanej sám na sebe, tak s tím nemohl nic dělat, protože by ho zavřeli. Až to teď oznámí, sejme toho člověka, kterýho uplatil a navíc bude beztrestnej.

Jenže vy pořád mluvíte o tom klasickém úplatkářství, kdy se dává pár tisíc do obálky. Jste ale rok a půl ve vrcholné politice a musel jste pochopit že to funguje jinak. Kmotři se domluví, zaplatí si svého politika a podnikají na státním ve velkém.
No, no, no. Mám třeba šílenou radost, že jde právě teď k soudu nabídka patnácti milionů asistentovi poslance Babáka za to, že sežene dotaci čtvrt miliardy na ministerstvu školství. A to po třech měsících. Jinak ty miliardové věci jsou všechno kauzy před červencem 2010, kdy začala nová vláda. Dovoluji si tvrdit, že teď mají všichni takovou hrůzu, že ty domluvy, jaký bejvaly – tady šlohneme miliardu, tady dvě – už nefungujou. Poslední velká loupež byla tři dny před volbami, kdy Fišerova vláda schválila šest a půl miliardy na ubytovnu sestřiček ve vojenské nemocnici. Žádný takový zvěrstvo pak už nenastalo. Jediný ministerstvo, kde jim to občas ujede, je ministerstvo obrany, kde se teď zjistilo, že byla zadaná veřejná zakázka za deset milionů bez veřejné soutěže, což je špatně a je třeba to vyšetřit. Ale jinak se všichni bojej. Já jsem na ministerstvu vnitra zavedl, že od prvního ledna jsou všechny zakázky nad sto tisíc na internetu, takže tam už se kmotři nemají jak domluvit.

IZIP JE OPENCARD ČESKÉHO ZDRAVOTNICTVÍ

Není poslední velká loupež náhodou IZIP?
Samozřejmě, IZIP je poslední velká loupež, která ovšem začala před deseti lety. Každý rok do této opencard českého zdravotnictví teče 150 milionů. Ale zase – bylo na to založeno před lety.

A za vaší asistence to dál pokračuje.
No ano. Teď je třeba to vyřešit. Předsednictvo VV na základě auditu, který ukazuje šílený věci, rozhodlo, že podáme trestní oznámení na osoby, jež využily svého vlivu ve VZP k prosazení projektu IZIP a současně byli společníky tohoto projektu.

Buďte konkrétní, jde o europoslance ODS Ouzkého a Cabrnocha?
Policie musí vyšetřit, kdo všechno byl v konfliktu zájmů. IZIP je prázdná schránka, která si objednává služby u dvou firem, kde jsou anonymní akcie. Peníze tečou právě do nich, takže je třeba vyšetřit, kdo všechno byl v těch firmách, a možná to není jen pan Ouzký a Cabrnoch. My tedy dáváme trestní oznámení a držíme palce policii, ať šetří, kdo všechno byl v konfliktu zájmů. Třeba nás ještě čeká velké překvapení.

Žádáte odvolání šéfa VZP Pavla Horáka a předsedy správní rady Marka Šnajdra?
Audit ukázal úplná zvěrstva. Takže tři kroky: trestní oznámení, podnět finančnímu úřadu, jestli nedocházelo k porušení daňových předpisů a naši dva poslanci na příštím zasedání správní rady VZP navrhnou odvolání pánů Šnajdra a Horáka.

Nicméně ty stamiliony jsou fuč.
Dvě miliardy utekly do července 2010, teď teče 150 milionů ročně a jde o to zkusit zajistit ty ukradené peníze. A tam mám samý dobrý zprávy, o kterých lidé nevědí. Na podzim loňského roku jsem vyhlásil, že druhou policejní prioritou kromě boje s korupcí je zajišťování výnosů z trestné činnosti. Podle výnosu policejního prezidenta každý policista musí od té doby řešit, kde jsou peníze z trestného činu a jak je dostat zpátky. Za první pololetí se ten objem zvýšil o 365 procent a policie zajistila dvě miliardy korun.

Přece nemůžete myslet vážně, že operace IZIP, která měla posvěcení od nejvyšších politických míst, bude označena za trestnou činnost. Myslím, že z toho nikdo neuvidí ani korunu.
U IZIP je to problém, protože peníze tekly do obsluhy elektronické karty. Nicméně platí, že policie by letos mohla zajistit z trestné činnosti čtyři miliardy korun, což se nikdy předtím nestalo.

Řečeno vaším slovníkem: Hurá.
(smích) Tak to oceňte! Vy a všichni občané jste dostali za první pololetí dvě miliardy korun zpátky. Ono je to fakt odšpuntovaný. Povedlo se vyměnit nejvyšší státní zástupkyni, policejního prezidenta, vedení protikorupční policie a teď začínají konat. Už se obviňuje na úrovni radnic. A nám je to pořád málo. My chceme, aby za týden byly došetřený všechny kauzy.

KDO BUDE KONAT LIKNAVĚ, BUDE MÍT PROBLÉM

Lidé to ocení v okamžiku, kdy vedle těch získaných dvou miliard nepřijdou o dalších deset. Je normální, že dodnes policie neuzavřela případ ProMoPro, Appian, Pandur, Gripen?
Je to naprosto nenormální. To, jak dlouho se to vyšetřuje, je naprosto šílený. Když jsem se dověděl, že na kauze Mostecké uhelné osm let dělal jeden policista, bylo jasný, že ten by to mohl vyšetřit zhruba za 650 let, jestli vůbec. To se změnilo, na Vrchním státním zastupitelství v Praze jsou odvoláváni lidé, kteří byli liknaví při vyšetřování. Mně samozřejmě rve ledviny, že tady Švýcaři rok škemrají o spolupráci a nikdo, ministr financí ani spravedlnosti, to na vládě neřekl. My jsme to vůbec nevěděli. To je nehorázný přístup a je třeba vyvodit odpovědnost za to, že to před vládou bylo zatajeno. Nicméně musí se konat, konečně se přihlásíme o ty peníze a já věřím, že nějaké miliardy se z toho získají. A orgány činné v trestním řízení snad konečně pochopily, že když budou liknaví, budou z toho mít problém.

Když už jsme u té liknavosti, od aféry s úplatkem od Víta Bárty také uplynulo šest měsíců a nic.
Tak zaprvé s půjčkou, nikoliv úplatkem. Za druhé, vůbec nešlo o veřejné peníze, takže bych to do této kategorie neřadil. Bárta půjčil svoje řádně zdaněné peníze.

Ale pokud by uplácel, jak tvrdí poslanci Kočí a Škárka, tak to u politika veřejný zájem, byť by šlo o jeho peníze.
Kdyby náhodou uplácel, samozřejmě by to byl veřejný zájem, byť se lidem neztratila ani koruna. Já jsem se ale ptal Kristýny Kočí, zda tu půjčku protočí na úplatek a zničí Bártu a ona řekla: Ano, mediálně by se to tak dalo vykládat. Mne nikdo nepřesvědčí, že šlo o korupci.

O vás ovšem nejde.
Já vím, proto si přeju, aby to šlo k soudu a veřejnost si udělala obrázek sama. Trvá to tak dlouho proto, že je vyslýcháno dvacet lidí z klubu, a to dvakrát, v době trvání Bártovy imunity a po jejím zbavení. Čím dřív to skončí, tím lépe. Taky by se mohlo stát, že to někdo schválně zdržuje, aby Bártu poškozoval co nejdéle.

Když se Vít Bárta zcela očistí, vrátí se do vlády?
My takto neuvažujeme. Chceme, aby naši ministři odvedli co nejvíc práce pro lidi. I když je jasné, že Vít Bárta byl velmi schopný ministr dopravy a díky němu se začala zlevňovat výstavba dálnic.

Andrej Babiš tvrdí, že do té funkce šel proto, aby si naopak finančně pomohl hlavně sám.
Pan Babiš lže jako když tiskne. Z Bártových činů je jasné, že zlevnil výstavbu a nezmizela ani koruna.

Mimochodem, co říkáte razantnímu vstupu Babiše na politickou scénu?
Zatím nic, nepředložil žádný program. Říká přesně to, co štve nás všechny, že se tady kradlo za Grosse, za Topolánka, že pan Dalík vybíral peníze. To se dozvíte v každé hospodě. Ale ještě jsem od něj neslyšel, co s tím. Na to jsem moc zvědavej, protože všechno, co šlo legislativně udělat, uděláme. Jestli má ještě nějaký další nápad, hurá, sem s ním. Upozorňuji ale, že jsme změnili zákon o veřejných zakázkách, zavedli trestní odpovědnost právnických osob, zrušíme anonymní akcie. Vrátili jsme do právního řádu to, co Topolánkova vláda zrušila, tedy odposlechy na korupční kauzy, možnost policie nahlížet do daňového řízení a účinnou lítost.

Čili odmítáte Babišovo tvrzení, že Věci veřejné jsou tím nejhorším, co se v politice objevilo.
To je nehorázná lež. VV nepřišly krást veřejné zakázky. Neukradli jsme ani korunu a já jsem ve vládě prosadil jmenovité hlasování o majetku, aby bylo jasný, kdo eventuálně hlasoval pro divné věci.

TŘI VÉČKAŘI MUSÍ VYSTOUPIT Z KOALICE PRO HAZARD

To je super. Jak tedy oceníte divné hlasování tří poslanců VV při schvalování vyššího zdanění hazardu? Zvláště pak Petra Skokana, který, jak se ukázalo, si přilepšuje výnosy z hracích automatů umístěných v jeho domech.
Budeme to řešit na poslaneckém klubu, protože tři poslanci nám zkazili to, že VV zcela jednotně bojovaly za vyšší zdanění hazardu.

Tedy ministr školství Josef Dobeš a dva bývalí členové ODS Martin Vacek a Petr Skokan.
Ano. Když o tom mluví Dobeš, říká, že jako ministr mládeže a tělovýchovy musel zachránit peníze pro sport. Ministr financí Kalousek totiž nijak písemně nestvrdil dohodu z K9, že až bude sport krachovat, nějak to udělá. Ti tři poslanci se tak můžou vymlouvat, že hlasovali pro jisté dvě a půl miliardy pro sport. Zaplať pánbůh se snad v Senátu povede dohodnout, že se opraví to, co 98 hlasy podpořili poslanci ODS, ČSSD, KSČM a ti tři naši.

Jak?
Vrátíme se k verzi, která znemožní, aby majitelé heren mohli část zisku rozdělovat sami, protože všichni známe ty finty přes různé nadace. Peníze z hazardu by tedy měly jít jen obcím a státu. Senát tam napíše výslovně, že stát je dá na sport. A že bude poplatek 20 tisíc z každé výherní bedny. Při tom hlasování byl totiž hrozný zmatek a pan zpravodaj Suchánek z ODS nenačetl návrh, který počítal s tímto poplatkem, což je minus dvě miliardy na daních. Premiér Nečas pak říkal, že na to nezapomněl, ale nedali to tam nějací zaměstnanci sněmovny. Musíme vyšetřit, zda omylem, nebo záměrně. Je fakt, že nás to strašně poškodilo.

A co tedy uděláte s panem Skokanem?
Je mi to velice nepříjemný a je to věc pana Skokana. On se teď musí očistit tím, že s celým klubem bude hlasovat pro senátní verzi.

S hazardem tím končíte?
Vůbec ne, víme, že rozpočet by mohl získat deset miliard, aniž by to šlo z kapes daňových poplatníků, a to zdaněním výher patnácti procenty. V řadě zemí to je běžné.

To chcete zdanit každou desetikorunu z hracích automatů?
Musí se zařídit, aby se vyplácela snížená částka o těch 15 procent. V kasinových hrách to jde snadno. Když si napočítáte škody, které ročně hazard způsobuje, tedy gambling, rozpady rodin atd., je to 40 miliard. Při ostrém zdanění hazardu se vrátí maximálně deset, takže pořád jsme minus třicet. Přidáme-li deset z výher, pořád proděláváme dvacet. To je tedy návrh Věcí veřejných.

Nepomohlo by daleko víc, kdyby starostové využili verdikt Ústavního soudu o možnosti zákazu hracích automatů a do konce roku, tedy před platností tříleté ochranné lhůty, je zrušili?
Tak my jsme kasinem Evropy. Ale kasina přitom nejsou to nejhorší. Evropa si hlídá, aby zůstal hazard zůstal v nich, zatímco my podporujeme loterijní videoterminály, kde se dá výplata prohrát za hodinu, a dáváme je do cukráren a k benzinovým pumpám. To je ostuda. Teď se ukáže, který starosta to myslí vážně, a který ne.

Ve sněmovně ale nebudete hlasovat o hazardu, nýbrž o daňové reformě. Pokud v ní senátoři ponechají jak daňové zvýhodnění stravenek, tak třítisícovou daňovou slevu pro zaměstnance, přijde rozpočet o sedm miliard.
My se ještě snažíme přemluvit senátory, aby peníze z hazardu nebyly rozděleny v poměru 30 procent pro stát a 70 pro obce, ale padesát na padesát. Tím by se zabránilo, aby starostové podlehli lákadlu velkých příjmů z heren a začali je nedej bože zavádět ve velkém. A ještě by dost zbylo na sport, kulturu i charitu. My ale nemáme možnost senátní verzi opravovat a protože jsem vždy bojovali pro zdanění hazardu od 1. ledna 2012, nezbývá nic jiného než přijmout vše, co přijde ze Senátu.

Takže podpoříte stravenky i bonus?
Bylo by to pro stát velmi nerozumné, ale kvůli hazardu zvedneme ruku pro. Kvůli nízkému zdanění hazardu jsme přišli o 200 miliard. To nelze prodlužovat. Jen se modlíme, aby se Senát zachoval rozumně.

Véčkaři přišli o ministerstvo vnitra, jejich reálný vliv v koalici se tím snížil. Vynahrazuje to svým působením Jan Kubice?
S tím, že jsme přišli o vnitro, jsem velmi nespokojen. A pan Kubice? On třeba odmítl, aby se testy spolehlivosti rozšířily i na úředníky. Stejně tak ve vládě hlasoval proti centrálnímu registru účtů, což policejní práci zdržuje a komplikuje. Štve mě to velmi, protože některé věci my bychom na vnitru nedopustili. Stejně tak jsme připravili zákon o státní správě, kde je hmotná odpovědnost úředníků a povinnost státu vymáhat škodu. Zatím je to na čísi dobré vůli, klidně se může říct, já to té paní odpustím, ona připravila stát jen o dvacet milionů.

V případě Mostecké uhelné to může představovat až osm miliard, o které se nikdo nepřihlásil.
No pozor, to je takový skandál, že padají hlavy těch, kteří byli na státním zastupitelství liknaví. A musí se z toho vyvodit i politická odpovědnost, občané by si při volbách měli uvědomit, kdo rok a půl nedal vědět, že je možné se Švýcary spolupracovat. To už je tak velká kauza, že ji není možné nevyřešit. Švýcaři ale otevřeli i jiné věci. Třeba ostravské doly. Nebylo to náhodou za státní peníze, že se tam z těch manažerů stali miliardáři? Otvírá se záležitost kolem Škody Plzeň. Vláda se urychleně musí sejít, aby se prošetřily všechny tyhle kauzy, u nichž končí promlčecí lhůta. Je tedy podezření, že liknavost byla právě proto, aby se promlčely.

Vy jste jmenoval Petra Lessyho policejním prezidentem. Teď ho chce ministr Kubice odvolat. Co tomu říkáte?
Vnímám výsledky policie ve vyšetřovací činnosti od nástupu nového vedení jako pozitivní a nepopiratelné. Spor mezi oba pány je koncepční. Jde zejména o úspory a strategii v dalších letech. Očekávám, že než dojde k jakýmkoliv nevratným rozhodnutím, tak bude veřejnosti srozumitelně a zřetelně popsaná podstata sporu a návrhy řešení obou stran.

KDO JE Mgr. RADEK JOHN


– Narodil se 6. prosince 1954.

– Absolvoval FAMU, obor scenáristika a dramaturgie.

– V letech 1980 – 1993 pracoval v časopise Mladý svět, byl scenáristou Filmového studia Barrandov.

– Od roku 1993 do 2009 působil v TV Nova jako redaktor, později šéfredaktor publicistiky, proslavil se pořadem Na vlastní oči.

– V letech 2002 – 2009 ve společnosti ORA PRINT.

– V roce 2009 se stal předsedou strany Věci veřejné, znovu byl v referendu zvolen letos v květnu

– Loni byl zvolen do sněmovny a v červenci 2010 ho prezident jmenoval ministrem vnitra, v dubnu 2011 na funkci rezignoval.

– John je autorem úspěšných románů Memento a Džínový svět. Napsal scénáře k filmům Bony a klid či Proč?

– S herečkou Zlatou Adamovskou má dceru a syna, loni se rozvedl poté, co vyšlo najevo, že sedm let před manželkou tajil nemanželskou dceru.

Autor: Kateřina Perknerová

3.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 21
SDÍLEJ:
Mráz na podzim. Ilustrační foto.
3

Následující čtyři týdny budou teplotně mírně nadprůměrné

Herec a bývalý politik Milan Kňažko.
4

Politikou se dnes bavím, když už si ten cirkus platíme, říká herec Kňažko

Výstaviště ukazuje krásu minerálů z celého světa. Děti se naučí poznávat fosilie

Minerály z Pákistánu, Peru nebo třeba Mexika si nadšenci tento víkend prohlížejí na brněnském výstavišti. V pavilonu B začala v sobotu výstava Minerály Brno.

Zimbabwe slaví, že Mugabe padne, ten ale odstoupit nechce

/VIDEO/ Tisíce Zimbabwanů vyšli do ulic hlavního města Harare, aby oslavili armádu, která odstavila prezidenta Roberta Mugabeho, a současně vyzvali třiadevadesátiletého diktátora, aby konečně rezignoval. Ten ale stále odmítá podobné prosby vyslyšet.

Nepodléhejte panice, vyzval vůdčí politické strany německý prezident

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier varoval politické strany, které se snaží vytvořit novou vládní koalici pod vedením kancléřky Angely Merkelové, aby se nezabývaly panickými debatami o nových volbách.

AKTUALIZOVÁNO

U Bělče se srazila dvě auta. Dva lidé zemřeli, další tři transportoval vrtulník

V lesním úseku poblíž obce Běleč na Kladensku se v sobotu patnáct minut před 17. hodinou čelně srazila dvě osobní auta. Nehoda má tragické následky: dva mrtví a tři zranění lidé. Po nehodě zůstaly osoby zaklíněné ve vozidlech. Na pomoc jim proto okamžitě letěl vrtulník. Pro dva z nich už bohužel zbytečně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT