Věra Adámková je také novou předsedkyní sněmovního zdravotnického výboru. Za dolní komoru už ve správní radě zasedala, stejně jako její dosavadní předseda a poslanec ČSSD Jiří Běhounek, její předchůdce v této funkci Rostislav Vyzula za ANO, poslanec ODS Bohuslav Svoboda nebo bývalá poslankyně KSČM Soňa Marková.

Nově se do ní dostal třeba Okamurův poradce Jaroslav Novák. Nad nominací tohoto sběratele světových piv se pozastavili Piráti. Ve správní radě skončili naopak někdejší poslanci ČSSD Jiří Koskuba a Jaroslav Krákora, exministři zdravotnictví Zuzana Roithová za KDU-ČSL a Leoš Heger z TOP 09 nebo senátorka Alena Dernerová (dříve za ANO).

V dozorčí radě budou pokračovat její předseda Rudolf Stupka nebo Petr Bendl z ODS, nově se do ní dostal třeba někdejší předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák a všichni čtyři zástupci ANO. Skončili v ní například bývalí poslanci Ludvík Hovorka za KDU-ČSL a Martin Plíšek za TOP 09.

Podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha by ale neměli v radě zasedat žádní zákonodárci. Před nedávnem avizoval, že chce prosadit, aby ve správní radě VZP v budoucnu poslanci nezasedali.

Připustil však, že prosadit takovou změnu bude složité, vyžadovala by ústupek poslanců samotných. Míní, že jako tvůrci regulací by neměli poslanci zároveň zodpovídat za fungování pojišťovny, které se jimi přijímané zákony týkají.

VZP je největší zdravotní pojišťovnou v Česku. Jejími klienty je asi 5,9 milionu lidí, což je zhruba šedesát procent občanů ČR. Na jejich léčbu chce letos vynaložit zhruba 171,5 miliardy korun. Správní rada například volí ředitele pojišťovny nebo schvaluje objem úhrad poskytovatelům zdravotní péče. Dozorčí rada mimo jiné dohlíží na dodržování právních a vnitřních předpisů a na hospodaření pojišťovny.