Pozvánku znovu nedostali rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek a jeho kolega z Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer, kteří v minulosti měli s prezidentem Zemanem spor. Česká konference rektorů to v úterním prohlášení označila za nedůstojné a předsednictvo Rady VŠ vyjádřilo souhlasné stanovisko s jejím postojem.

Řada pozvaných rektorů se ceremoniálu, který bude v úterý na Hradě, nezúčastní. Ti, kteří na slavnost nepřijdou a jejichž vyjádření se podařilo získat, se však většinou omluvili z účasti na Hradě kvůli jiným povinnostem, nikoli na protest kvůli selekci zvaných. Hned pět rektorů například bude slavit státní svátek na českém velvyslanectví v indickém Dillí během pracovní cesty po Indii.

Konkrétní doporučení, zda mají ostatní rektoři pozvání přijmout, předsednictvo Rady vysokých škol nevydalo. „Rektoři jsou moudří a svéprávní lidé a určitě se dobře rozhodnou, zdali tam jít, nebo nejít," řekl předseda.

Osobně prý chápe obě strany. „Chápu jak ty, kteří tam půjdou, a vyjádří tím úctu České republice a těm, kteří převezmou státní vyznamenání, ale stejně tak chápu i ty, kteří tam nepůjdou, a vyjádří tím solidaritu s těmi nepozvanými," doplnil.

Proti prezidentovu rozhodnutí nepozvat zmiňované rektory na Hrad se postavilo také předsednictvo Studentské komory Rady vysokých škol. Zároveň vyzvalo všechny rektory, aby se slavnosti nezúčastnili, a dali tím najevo jednotu akademické obce. „Vysoké školy musejí dát najevo jasný nesouhlas s narušováním letitých tradic a zodpovědně se tak zhostit své role morálních společenských autorit," uvedl v prohlášení, které má k dispozici, předseda studentské komory Daniel Thibaud.