Novinářům to řekl koordinátor volby Pavel Dobeš. Hlasování začalo ve čtvrtek 19. května. Skončilo v pondělí ve 22:00. Volbu musí ještě potvrdit Konference VV, která se sejde o víkendu v Hradci Králové.

John porazil šéfku poslaneckého klubu této nejmenší koaliční strany Karolínu Peake a olomouckou poslankyni Dagmar Navrátilovou. Peake získala 976 hlasů, Navrátilová 350. Faktický šéf VV Vít Bárta se několik dní před volbou vzdal kandidatury. "Nezbavujeme se Víta Bárty jako vyjednávače. Vít Bárta nebyl nominován na místopředsedu, vedení strany je jiné. Každý, kdo je schopen obhajovat myšlenky Věcí veřejných, je cenný a bude používán, abychom prosadili maximum," řekl na tiskové konferenci John.

Na výsledku volby předsedy VV mimo jiné závisí další obsazení některých ministerských postů ve vládě. Po nejrůznějších skandálech odešel Bárta z postu ministra dopravy, John se přesunul z vnitra do křesla vicepremiéra pro boj s korupcí. To ale opustil. Nyní se spekuluje o tom, že by nejmenší vládní strana mohla požadovat resort spravedlnosti pro kandidátku na předsedkyni Karolínu Peake. Ona i další členové strany ale tyto informace popírali. Premiér Petr Nečas (ODS) vyjádřil názor, že je dobré, aby předsedové koaličních stran byli ve vládě.

Stranu provázejí aféry

Věci veřejné si za svůj úkol vybraly boj proti korupci. Nejmenší koaliční strana se ale sama potýká s řadou afér. Bárta odešel z vlády poté, co se v médiích objevily mimo jiné informace o pronikání jeho bývalé bezpečnostní agentury ABL do politiky a o údajném uplácení spolustraníků. Podivné praktiky měly doložit i tajně pořízené nahrávky, které pronikly na veřejnost.

Strana má zhruba 18.000 registrovaných příznivců. Volit z nich mohla jen třetina. Takzvaní "véčkaři" museli před volbou ověřit svoji e-mailovou i poštovní adresu a číslo mobilního telefonu. Na oplátku obdrželi dva kódy, díky nimž mohli hlasovat. Vedení strany už dřív uvádělo, že internetová volba byla dobře zabezpečena. Na její konání dohlížely dvě notářky. Hlasování mělo ale své kritiky. Označovali je za neprůhledné. Podle některých vyvolávalo pochybnosti o regulérnosti. Ty přiživila i nedávná nahrávka ze schůzky některých členů VV, která se objevila na internetu.
Pokud nového šéfa nepotvrdí nadpoloviční většina přítomných na víkendové konferenci strany, musí získat v nové volbě více než tři čtvrtiny hlasů všech hlasujících.

Bývalý novinář John povede i nadále nejmenší vládní stranu VV

Datum a místo narození: 6. prosince 1954, Praha.
Vzdělání: Vystudoval scenáristiku a dramaturgii na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze; absolvoval studijní pobyt na World Press Institute v St. Paul v USA.
Současné funkce: Předseda Věcí veřejných; poslanec.
Předchozí zaměstnání: Redaktor časopisu Mladý svět (1980-1993), scenárista Filmového studia Barrandov (1981-1990), v letech 1993-2009 redaktor televize Nova, kde byl mimo jiné šéfredaktorem publicistiky či šéfproducentem pořadu Na vlastní oči.
Působení v politice: Od 27. června 2009 je předsedou strany VV; od 29. května 2010 je členem Poslanecké sněmovny. V červenci 2010 byl jmenován ministrem vnitra a místopředsedou vlády, 21. dubna 2011 byl ale odvolán z funkce ministra vnitra. Ve vládě zůstal jako vicepremiér odpovědný za boj s korupcí, na tuto funkci však rezignoval a 20. května 2011 jeho demisi prezident přijal. Od loňského října je také členem zastupitelstva městské části Praha 5.
Rodina: Rozvedený, s bývalou manželkou herečkou Zlatou Adamovskou má dceru Barboru a syna Petra; mimo manželství se mu narodila dcera Tereza.
Ostatní:
- Autor filmových scénářů, mimo jiné Jen si tak trochu písknout, Jako zajíci, Sněženky a machři, Proč?, Bony a klid, Tankový prapor, knih Džínový svět, Začátek letopočtu nebo Memento, autor řady dokumentárních filmů, reportáží a článků.
- Mnohonásobný vítěz ankety o nejoblíbenější osobnosti televizní obrazovky TýTý v oblasti moderátor (osobnost) publicistiky, absolutní vítěz ankety TýTý za rok 1995.
- Spolu s Josefem Klímou byl spjat s jedním z nejstarších pořadů televize Nova, publicistickým týdeníkem Na vlastní oči. Z Novy odešel v únoru 2009 poté, co se v médiích objevily podrobnosti o jeho angažmá ve společnosti Ora print. Založil ji vlivný pražský podnikatel Roman Janoušek a John v ní v letech 2002 až 2009 působil jako předseda představenstva. Firma v té době měla kontroverzní zakázky pro VZP nebo Lesy ČR. John jakékoli pochybení v souvislosti se svým působením ve firmě odmítl.
- Při loňských povolebních vyjednáváních podmiňovaly VV účast ve vládní koalici křeslem ministra vnitra pro Johna. Zejména ODS ale kritizovala propojení VV s bezpečnostní agenturou ABL, kterou vlastní rodina neformálního lídra Věcí veřejných Víta Bárty.
- I v dalším období kritizovala Johna v rámci koalice především ODS a jeho odchod z resortu vnitra byl jedním ze základních požadavků premiéra Petra Nečase (ODS) během vládní krize letos v dubnu. John z vnitra sice odešel, zůstal ale vicepremiérem a nově dostal na starost boj s korupcí. Při výběru svých spolupracovníků však John narazil na premiérův nesouhlas, především v případě bývalého náměstka ministra vnitra Michala Moroze. Organizační struktura i personální obsazení Johnova uvažovaného protikorupčního útvaru přitom bylo v působnosti vedoucího úřadu vlády. John se nakonec rozhodl z vlády odejít.
- Před volbami předsedy VV dostal John nejvíce nominací (42), Karolína Peake dostala 21 nominací a exministr dopravy Vít Bárta 20.