„Už nyní konáme kroky k založení politického hnutí, které do parlamentních voleb půjde," uvedl Konvička v nahrávce, na niž dnes upozornil mluvčí bloku Miroslav Adamec. Někteří členové Úsvitu měli podle Konvičky za cíl jen se do dolní komory znovu dostat, což označil za jeden z problémů spolupráce. „Bylo to takové hraní na pět sedm procent," podotkl. Blok proti islámu je právně spolek, do parlamentních voleb se hlásit nemůže.

O krajských volbách bude jednat podle Hampla sněm bloku. Sejde se na konci května. Konvička a Hampl doporučují, aby rozhodnutí o účasti ve volebním klání bylo na jednotlivých regionálních organizacích. „Bude na lidech v každém regionu, aby se rozhodli, jestli vůbec do voleb půjdou, jak vidí svoje šance, a také s kým do nich půjdou, jestli sami nebo v nějaké koalici," řekl Hampl.

Dohoda s Úsvitem

Opět se vrátili k rozhodnutí vypovědět dohodu o spolupráci s Úsvitem. Hrozilo podle nich, že Úsvit blok pohltí, byly už podle nich připraveny „čistky", proto museli jednat. Konvička v této souvislosti kritizoval další místopředsedkyni bloku Janu Volfovou. „Co Jana skutečně dělala, bylo to klasické kabinetní politikaření," ře­kl.

Někteří členové bloku ukončení spolupráce kritizují, z Úsvitu zaznívá, že až v polovině krajů. Konvička výpověď zdůvodnil tím, že Úsvit neplnil závazky a snažil se využít partnerství pro vlastní prospěch. Zástupci Úsvitu naopak tvrdí, že dohodu plnili, poukazují naopak na Hamplovy finanční požadavky. Smlouva z loňského léta obsahuje podle vyjádření zástupců Úsvitu i ustanovení o tom, že strana, která ji vypoví, musí uhradit vynaložené peněžité náklady.