22:16 - I my děkujeme za pozornost. Volby pro Vás budeme samozřejmě sledovat on-line, podrobné zpravodajství zahájíme zítra v 9 hodin. Hezký večer a budeme se těšit na shledanou!

22:14 - Poslední předvolební superdebata končí. "Šťastné volby," křičí Němcová, Zdeněk Žák se opět loučí halasným ahoj. 

21:59 - Úsvit přímé demokracie podle Tomio Okamury v žádném případě nevstoupí do vlády.

21:56 - KDU-ČSL nemá sestavenou stínovou vládu. Na ministerstvo práce a sociálních věcí by Pavel Bělobrádek rád viděl Jana Bartoška či Václava Krásu, ministerstvo spravedlnosti by mohl obsadit Ondřej Závodský či Pavel Svoboda a post ministra financí by rád obsadili nestranickým kandidátem - Janem Švejnarem či Tomášem Sedláčkem.

21:53 - ODS by na post ministra financí nominovala podle Miroslavy Němcové Zbyňka Stanjuru, na ministerstvo spravedlnosti Jiřího Pospíšila a na post ministryně práce a sociálníc věcí Lenku Kohoutovou. ANO by na posty ministryně práce a sociálních věcí a ministryně spravedlnosti nominovala Jaroslavu Jermanovou a Helenu Válkovou. "Finance? Tak to bych se obětoval," řekl Andrej Babiš.

21:51 - TOP 09 by nominovala na finance Miroslava Kalouska, na spravedlnost Stanislava Polčáka a na ministerstvo práce a sociálních věcí Helenu Langšádlovou. KSČM by pro sociální věci viděla nejlepšího Miroslava Opálku, pro spravedlnost Stanislava Grospiče či Zuzku Bebarovou-Rujbrovou a pro finance Miloslavu Vostrou a Jiřího Dolejše.

21:50 - Za ČSSD by měl být ministrem financí Jan Mládek, ministrem spravedlnosti Jiří Dienstbier a ministrem práce a sociálních věcí Roman Sklenák. Strana zelených by dosadila Jitku Seitlovou (ministerstvo práce a sociálních věcí), Jiřího Čáslavku (ministerstvo financí), Elišku Wágnerovou (ministerstvo spravedlnosti). 

21:48 - Každý má představit ministra financí, ministra spravedlnosti a ministra práce a sociálních věcí. Zdeněk Žák (SPOZ) jmenuje Františka Koníčka na pozici ministra práce a sociálních věcí, ministryní spravedlnosti by měla být Marie Benešová, ministr financí Martin Pecina. Nejlepším národospodářem je podle něj Miloš Zeman.

21:45 - Někteří z lídrů se shodují, že volební kampaň neměla žádné nosné téma. Hovoří se ale i o kultivaci politiky či o demokracii českého státu. Zdeněk Žák (SPOZ) vidí nosné téma v budování nového státu, Tomio Okamura (Úsvit) hovoří o změně na přímou demokracii. Ondřej Liška (SZ) mluví o vyvedení země z krize.

21:42 - Nyní jdou všichni proti všem. Na scéně jsou všichni volební lídři, kteří dnes dorazili do Kongresového centra.

21:36 - Andrej Babiš zdůrazňuje, že chce stát řídit ve prospěch občanů, ne ve prospěch politiků. Stát podle něj patří lidem, deseti milionům akcionářům. Stát chce řídit jako firmu. 

21:32 - Podle facebookového profilu České pirátské strany dorazilo na happening ke Kongresovému centru zhruba sto lidí. Příznivci protestovali proti neúčasti strany v Předvolební superdebatě České televize.

21:29 - Tomio Okamura se obhajuje, že je nejaktivnějším novým senátorem. Reaguje tak na kritiku Václava Moravce, že se neúčastnil 33 % důležitých senátních hlasování. 

close Bohuslav Sobotka, Karel Schwarzenberg a Miroslava Němcová při superdebatě v České televizi. zoom_in 21:24 - Pavel Bělobrádek se pozastavuje nad tím, že na stránkách Královéhradeckého kraje hejtman doporučoval, koho volit. Nepovažuje to za správné.

21:22 - I Ondřej Liška nevnímá hlavu státu jako nestranickou. "Dochází k flagrantnímu zneužívání veřejných úřadů, je to neetické," rozohnil se Liška nad kroky prezidenta v propagaci strany SPOZ. 

21:19 - "Pan prezident nám před volbou sliboval, že bude prezidentem všech. Nedodržuje to. Ta strana je navíc podivně financována," pokračoval v dalším bodě diskuze Andrej Babiš, lídr hnutí ANO. Tomio Okamura je stejného názoru, že Zeman preferuje svoji stranu.

21:12 - Do sněmovny se chce vrátit i KDU-ČSL. Lidovci jsou již dnes součástí vlády, ministrem životního prostředí v demisi je Tomáš Podivínský. Ten však podle předsedy strany Pavla Bělobrádka je sice volebním lídrem, ale má přerušené členství.

21:08 - Strana zelených se chce do sněmovny vrátit po neúspěšných volbách v roce 2010. Hovoří o obnovitelných zdrojích energie. 

21:05 - Andrej Babiš se dostává do sporu s moderátorem Václavem Moravcem, odbíhá od odpovědi na otázku. Sálem se ozývá střídavě smích i potlesk.

20:50 - Hovoří se opět o penzijním systému, vyjadřují se k němu všichni lídři. 

close Převolební superdebata zoom_in 20:47 - Ve druhém dějství se představí lídři, kteří o svých stranách tvrdí, že jsou alternativou minulým vládním uskupením: předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, ministr dopravy a lídr pražské kandidátky SPOZ Zdeněk Žák, lídr hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura, předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda Strany zelených Ondřej Liška.Žák při příchodu na pódiu pozdravil vskutku familiérně, mohutným ahoj.

20:42 - Miroslava Němcová vyvrácí výtky opozice, hovoří o daleko vyšší nezaměstnanosti na Slovensku. "Jsou věci, které se nám určitě nepodařily. Krizí jsme však prošli slušně," odpověděla na Moravcovu otázku, zda by se měla ODS za něco omluvit. "Nedovolím, abychom se o našem domově bavili jako o zemi zmaru," řekla.

20:38 - Dalším tématem je důchodová reforma, na ní nenechá především ČSSD a KSČM nit suchou. 

close Převolební superdebata zoom_in 20:36 - Za největší problém, který za sebou zanechala minulá vláda, považuje Bohuslav Sobotka nezaměstnanost. "Největší dluh minulé vlády je ten, že nebyla schopna čerpat evropské fondy," říká Vojtěch Filip.

20:31 - "Nám se podařilo snížit rozpočtový deficit až na Evropskou unii vyžadovanou úroveň. Jiné státy, bohaté státy, to nedokázaly," říká Karel Schwarzenberg. "Nejsem prorok, abych řekl, jaká bude hospodářská konjunktura v dalších letech," doplnil.

20:25 - Hovoří se o zprávách NKÚ a IT systémech na ministerstvu práce a sociálních věcí za ministrování Jaromíra Drábka (TOP 09), debata pokračuje o hospodaření státu.

20:19 - Předseda KSČM Vojtěch Filip hovoří o tom, že se v minulém období opozice nepřipouštěla k diskuzi. "Koalice válcovala všechny návrhy," hřímá. 

20:15 - "Nebudeme zvyšovat DPH, nechceme dál lidem zdražovat život. Nebudeme zvyšovat odvody u živnostníků," slibuje mimo jiné předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Hovoří také o majetkových přiznáních a registračních pokladnách.

20:09 - Karel Schwarzenberg obhajuje zvýšení daní, považuje je za nejnižší možné. Zvýšení daní zdůvodňuje globální hospodářskou krizí. 

close Předvolební superdebata v České televizi. zoom_in 20:06 - Miroslava Němcová se brání nařčení, že ODS nechala v minulých třech letech střední třídu na holičkách. Hlavním tématem billboardů ODS je slogan "Střední třído, braň se!". 

20:04 - V prvním dějství se představí lídři, kteří v minulém období zasedli v Poslanecké sněmovny. Přichází Bohuslav Sobotka (ČSSD), Karel Schwarzenberg (TOP 09), Miroslava Němcová (ODS) a Vojtěch Filip (KSČM). 

20:01 - Václav Moravec zahájil poslední Předvolební superdebatu. Hlavními tématy budou: bilance uplynulého zkráceného volebního období; důvěra občana ve stát, fungování státních institucí a státní správy, služební zákon; daňové zatížení občanů i právnických osob, důchodová reforma; stabilita politického a ekonomického prostředí; financování volebních kampaní a stran, možnosti povolebního uspořádání.

19:49 - "Česká televize si vymyslela pravidla, podle kterých vybrala super kandidáty super stran do dnešní super předvolební debaty," napsal na svém facebookovém profilu s ironickým podtextem Ivan Bartoš, předseda České pirátské strany.

19:40 - Představitelé České pirátské strany, Strany svobodných občanů a volebního bloku Hlavu vzhůru vyzývali odpoledne prostřednictvím sociálních sítí své příznivce, aby dorazili před Kongresové centrum na happening vyjadřující protest za nepozvání stran do superdebaty.

19:39 - Hosty pořadu budou předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, volební lídryně ODS Miroslava Němcová, předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, ministr dopravy za SPOZ Zdeněk Žák, předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura, předseda hnutí ANO Andrej Babiš, předseda KSČM Vojtěch Filip a předseda Strany zelených Ondřej Liška. 

19:37 - Vysílání České televize začíná ve 20 hodin. Debatu bude moderovat Václav Moravec, přenášena bude živě z Kongresového centra v Praze.

19:30 - Předčasné volby do Poslanecké sněmovny klepou na dveře. Česká televize připravila na dnešní večer poslední Předvolební superdebatu. Do ní pozvala devět politických stran, které se opakovaně objevily v krajských speciálech. V Předvolební superdebatě se tak potkají předsedové či volební lídři těch uskupení, která se v nich objevila více než jedenkrát.