Ve srovnání s únorem klesly preference hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), které v aktuálním průzkumu získalo 7,5 procenta. "Je možné, že strana vyčerpala některá svá klíčová témata a zřejmě bude muset hledat nová," řekl ČT analytik agentury Pavel Ranocha.

Preference naopak vzrostly občanským demokratům a ČSSD. "Obě čerpají ty nové voliče především od hnutí ANO," uvedl Ranocha. Preference ODS dosahují 14 procent, sociální demokracii by dalo hlas 8,5 procenta hlasujících. "ČSSD si tím pádem bere zpět některé voliče, které ztratila dříve, a zřejmě se dostává z nejhorší krize," myslí si Ranocha.

Pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny by v březnu podle volebního modelu TNS Kantar překročilo osm stran a hnutí. Kromě ANO, ODS, ČSSD a SPD by to byli ještě Piráti se ziskem 13,5 procenta, komunisté (6,5 procenta), Starostové (šest procent) a lidovci, kterým model přisoudil pět procent.

Hradec Králové, sjezd ČSSD
ČSSD: Hlasování o stanovách provázely zmatky. Sporné kvóty zůstávají

Ve Sněmovně by naopak neměla zastoupení TOP 09, které by dalo hlas 4,5 procenta lidí. Zeleným by odevzdala hlas dvě procenta voličů.

Kromě pravděpodobného volebního zisku se výzkum agentury TNS Kantar týkal i velikosti volebního jádra jednotlivých stran. Nejlépe si v tomto směru vede ANO. Z lidí, kteří by Babišovo hnutí volili, je pro tuto volbu pevně rozhodnuto 59 procent. Následují komunisté s 56 procenty a SPD, u které tvoří pevné jádro polovina jejích voličů.

Volební model agentury TNS Kantar pro Českou televizi vychází z dat získaných v období od 10. do 29. března. Zapojilo se do něj 847 respondentů, kteří deklarovali, že by se voleb zúčastnili.

Předseda ČSSD Jan Hamáček.
Hamáček: ANO povýšilo zájem jednoho člověka nad zájem země
Andrej Babiš.
Andrej Babiš: Argumentům o ministerstvu vnitra nerozumím