Co se již smí, co se chystá:

I nadále je povinnost v celé České republice nosit pokrývku úst. Od 25. února pak pouze respirátory FFP2 nebo KN 95 bez výdechového ventilu či nanoroušky. Plátěné roušky i dvě chirugické na sobě tak už se nosit nesmějí!

* Respirátory musejí mít lidé ve všech prostředcích veřejné dopravy včetně taxi, ve všech vnitřních prostorách (úřady, obchody, nákupní centra, firmy, banky, nemocnice, lékárny, ústavy sociální péče atd.). Na zastávkách MHD.

* Když nejsou venku poblíž (tedy do vzdálenosti dvou metrů) jiní lidé než z jejich domácnosti, nemusí nosit nic.

* Lidé, kteří si nebudou moci roušku nebo respirátor sehnat, mají do konce února výjimku a mohou nosit pouze látkovou roušku. Ale pouze venku nebo ve vnitřních veřejných prostorách staveb s výjimkou prodejen, provozoven služeb, hromadné dopravy, přístřešků hromadné dopravy či na nástupišť a čekáren či motorových vozidel.

* Výjimku z nošení respirátorů mají děti do dvou do patnácti let a osoby s poruchou intelektu. Děti by proto měly nosit dostupné zdravotnické masky nebo domácí roušky. Ve školách ovšem domácí roušky děti nosit nesmí.

- Na nošení respirátorů a dalších pokrývek nosu a úst mimo jiné dohlíží městská a státní policie. Při porušení nařízení hrozí i tisícové pokuty.

Dále platí:

- Hromadných akcí ve venkovních a vnitřních prostorách, a to i soukromých, se mohou účastnit pouze dvě osoby.

- Obchody mohou prodávat pouze základní zboží. Tam se řadí potraviny, drogistické zboží, pohonné hmoty a potřeby pro provoz aut, léky či krmivo pro zvířata, brýle, kontaktní čočky, noviny, květiny, galanterie, domácí potřeby, pietní zboží, zbraně a střelivo. 

- Je umožněn nedělní prodej.

- Restaurace a kavárny mohou i nadále provozovat výdejní okna. Ale pouze v době, kdy není zákaz nočního vycházení.

- Byl zastaven provoz lyžařských vleků. Zavřeny jsou i bazény a wellness centra s výjimkou zdravotních služeb. Sportovat lze ale individuálně venku, a to v maximálním počtu dvou osob. 

- Do školy se 4. ledna vrátily pouze děti prvních a druhých tříd. Ostatní žáci a studenti mají distanční výuku.

- Lidé, kteří prodělali maximálně přes devadesáti dny covid nebo jsou očkovaní, nebudou muset do karantény.

- Karanténa i izolace nakažených s nemocí covid-19 bez příznaků trvá 14 dní. K ukončení karantény ani izolace nebude třeba test, výjimkou budou pracující ve zdravotnictví a sociálních službách a lidé se zhoršenou imunitou.

- Češi od pátku 16. února do 11. dubna nesmějí vycestovat do těchto zemí: Botswana, Brazílie, Svazijsko (Eswatini), Jihoafrická republika, Keňa, Lesotho, Malawi, Mosambik, Tanzanie (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Zambie, Zimbabwe. Zákaz vstupu do uvedených zemí platí až na neodkladné výjimky. Pak musí cestu nahlásit na ministerstvo zahraničí. Pokud lidé i přes zákaz do těchto zemí vycestují, hrozí jim sankce na základě zákona o veřejném zdraví.

- Češi smějí za hranice. Vše o cestování najdete ZDE

Další opatření se řídí pátým stupněm na protiepidemiologiovkém systému PES:

RESPIRÁTORY

Nošení respirátorů je povinné. A to ve všech prostředcích veřejné dopravy i na zastávkách, ve veřejných vnitřních prostorách (úřady, obchody, nákupní centra, firmy atd.). 

- Respirátory jsou povinné rovněž na veřejnosti ve městech a obcích, pokud není možné dodržovat bezpečnou vzdálenost od ostatních.

- Respirátory jsou povinné v autě, přičemž povinnost se nebude vztahovat na řidiče, který pojede sám, nebo se členy rodiny. Nařízení platí pro celou Českou republiku.

- Výjimku z nošení roušek budou mít děti do dvou let a osoby s poruchou intelektu. Nemusí je nosit ani moderátoři, vystupující umělci, soudci a další účastníci soudních jednání. VÍCE ZDE

- Na nošení respirátorů a dalších pokrývek nosu a úst mimo jiné dohlíží městská a státní policie. Při porušení nařízení hrozí pokuta.

STÁTNÍ HRANICE

- Podle představ ministerstva zahraničních věcí by se měli Češi při svých cestách na dovolenou v Evropě řídit takzvaným semaforem. Ten rozděluje státy podle míry rizika na červené (nejrizikovější), oranžové (středně rizikové) a nejbezpečnější zelené.

- Po návratu z červených států se cestovatel musí buď prokázat negativním PCR testem na koronavirus, nebo podstoupit 14denní karanténu.

- U žlutých a zelených států tato povinnost odpadá, mají ji jen turisté ze žlutých států směřující do Česka. Pozor — to, že je stát zelený, ještě neznamená, že našince za hranice bez problémů vpustí. Vždy je nutné seznámit se také s pravidly pro vstup do cílové země a ověřit si i možnosti tranzitu přes třetí státy. Informace o těch nejdůležitějších letních destinacích naleznete níže pod infografikou.

- Již byly obnoveny mezinárodní linky. Podrobné informace dopravci uvádějí na svých stránkách.