Zima je na ústupu a meteorologové předpovídají, že první jarní den, který připadá na sobotu, vystoupá rtuť teploměru až k šestnácti stupňům Celsia. Plusových hodnot teploty dosáhnou i ve vysoko položených horských oblastech. „Pokud se potvrdí prognózy, že na horách bude až plus deset stupňů, můžeme očekávat, že právě napadaný nový sníh bude velmi rychle sedat. Úbytek pokrývky bude dost velký,“ mínil oblastní náčelník Horské služby pro oblast Beskyd Radim Pavlica.

Prozradil, že v současné době se výše sněhové pokrývky na horách v regionu pohybuje mezi sedmdesáti až sto dvaceti centimetry. Postupnou oblevu předpokládá také Pavel Svozil ze vsetínské hvězdárny. „Tím, že budou teploty nad nulou, samozřejmě začne sníh pomalu odtávat, ale nic dramatického neočekávám,“ řekl Svozil.

Podle pravidelného monitoringu, který má na starosti Český hydrometeorologický ústav, leží v současné době na horách ve výškách od sedmi set do devíti set metrů takové množství sněhu, které odpovídá asi stům litrů vody na metr čtvereční.

Tání sleduje stálá služba

Situaci na vodních tocích a případné tání proto neustále sleduje stálá služba dispečinku Povodí Moravy. „Jsme ve spojení s meteorology. Předpokládáme, že k mírnému zvýšení hladin dojde. Není se ale čeho bát,“ uklidňovala mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová. Podotkla, že v noci mají teploty klesat ke dvěma stupňům až nule, což případné tání zpomalí.

Navíc jsou podle mluvčí na možné vyšší stavy přítoků připraveny také všechny tři přehrady, které se na Valašsku nacházejí. „Jsme dostatečně předpuštěni na všech třech vodních dílech,“ potvrdila Kučerová.

Hladina největší z přehrad, vodní dílo Bystřička, je v současné době sedmdesát centimetrů pod maximální zásobovací hladinou. „To znamená, že je vypuštěna z osmnácti procent. Kromě zásobovacího prostoru navíc slouží k odvodu vody další dva takzvané ochranné prostory,“ vylíčila mluvčí.

Ze dvaadvaceti procent je vypuštěna také přehrada v Karolince. K dosažení maximální zásobovací hladiny tady chybí ještě dva metry. „Na přehradě v Horní Bečvě je současná hladina čtyřicet centimetrů pod svým zásobním maximem. Vypuštěna je tedy ze sedmi procent,“ doplnila Jana Kučerová.