Návštěvnický den se koná každým rokem u příležitosti Světového dne vody. Lidé mohli navštívit přehrady Slezská Harta, Kružberk, Morávka, Šance a Žermanice. Na Kružberku a Žermanicích byly přístupné také rybné hospodářství. Zájemci si mohli prohlédnout vodohospodářský dispečink a laboratoře v ostravské centrále.

Na Morávce bylo nabito

Zájem o prohlídky přehrad v regionu byl mimořádný. Den otevřených dveří na Vodním díle Morávka přilákal v sobotu možná až tisíc návštěvníků.

„My jsme byli ráno na Šancích, teď jdeme tady,“ prozradil šestapadesátiletý Milan Lebeda z Brušperku, který přijel s manželkou a synem. „Je to paráda, hlavně těch schodů. Ti zaměstnanci mají vytrénované nohy,“ poznamenal před tím, než se vydal do útrob přehrady.

Hráz Žermanic navštívily stovky lidí

Po celou sobotu měli lidé možnost navštívit některou z vybraných přehrad nebo pracovišť společnosti Povodí Odry. První prohlídka začínala v 9 hodin. Na otevření netrpělivě čekalo více než sto lidí. Další stovky přicházely v průběhu celého dne.

Návštěvnický den se koná každým rokem u příležitosti Světového dne vody. Lidé mohou navštívit přehrady Slezská Harta, Kružberk, Morávka, Šance a Žermanice. Na Kružberku a Žermanicích bývají přístupné také rybné hospodářství. Zájemci si mohou prohlédnout vodohospodářský dispečink a laboratoře v ostravské centrále.

Lidé využili pěkného počasí. K Žemanické přehradě přijížděly celé rodiny. Lidé se zajímali o vše, co s přehradou souvisí. Nejatraktivnější byla procházka spodní štolou. Lidé oceňují možnost prohlédnout si útroby mohutné přehradní hráze. Vodohospodáři jim vysvětlují, jak celé dílo funguje, odkud se ovládá a k čemu slouží. Přehrada slouží především jako zásobárna vody pro ostravské ocelárny. Každý den odčerpávají tolik vody, že to v období sucha s minimálním přítokem znamená snížení hladiny o 4 centimetry. Přehrada je samozřejmě využívána pro rekreaci, včetně sportovních aktivit a rybolov.

Mezi nejčastější dotazy patří, co by se stalo, kdyby přehrada praskla a zda by ohrozila Havířov. „Už když se přehrada stavěla, bylo jasné, že řeka Lučina nemá tolik vody, aby ji stačila plnit. Proto se stavěl také devět kilometrů dlouhý umělý přivaděč z Morávky. Ten se využívá k odvedení vody, která by jinak mohla způsobit záplavy například ve Frýdku-Místku a Ostravě,“ vysvětloval hrázný Václav Rára.

I letos měli pracovníci přehrady připravené propagační materiály, včetně nově vytištěných pohlednic s motivem přehrady.

(lew, bb)