Předchozí
1 z 3
Další

Nezískali jste Prahu, vypadá to, že přijdete o Brno, kde ANO vyhrálo. Takže z komunálních voleb cítíte hořkost?

Je to jen odraz našeho volebního systému do komunálu, který by se měl změnit. Potřebujeme přímou volbu starostů a primátorů. Kdyby se volilo podle preferenčních hlasů, tak by v Praze pravděpodobně vyhrál pan Čižinský, v Brně Vokřál a v Ostravě Macura, kteří už mohli být primátory a vybírali by si své týmy. Zároveň by v zastupitelstvu byly ostatní strany, které by je kontrolovaly. Je potřeba se k tomu vrátit, protože lidé jsou znechucení, hlavně ti, kteří volili vítěze, jenž tam nakonec nebude. Logicky se ptají, proč mají chodit k volbám, když se to potom proti jejich vůli změní.

Jak si vysvětlujete situaci v Brně, kdy to dva dny vypadalo na koalici pod vedením ANO, a najednou se vše obrátilo a město má vést primátorka Markéta Vaňková z ODS bez vaší účasti?

Byl to šok, protože pan primátor Vokřál je velice slušný člověk, který ukončil kmotrovskou éru dvou tradičních stran, které se tam dělily o moc. Teď se kmotři vracejí.

Zdroj: Deník/Martin Divíšek

Co tím máte na mysli? Předseda ODS Petr Fiala se proti takovému popisu věcí kategoricky ohradil.

Četl jsem blog Jana Urbana, který je, pokud vím, renomovaný novinář. V něm přesně popsal, že paní Vaňková jako právnička zastupovala velmi podivné struktury (Urban napsal, že Markéta Vaňková jako advokátka řadu let vymáhala exekuce pro ostravský Dopravní podnik za nedohledatelnou firmu BrandsonEnterprises z Karibiku pozn. red.). Primátor Vokřál připravil pro Brno velké investice a pravděpodobně to je důvod, proč byl vyšachován, aby je mohl realizovat někdo jiný.

Teplický primátor Jaroslav Kubera obhájil senátorské křeslo.
Jaroslav Kubera obhájil senátorské křeslo, primátorem Teplic však již nebude

Podle vás se staré struktury vracejí na místo činu a chtějí mocensky i finančně ovládnout Brno?

Četl jsem to tak v médiích. A nechápu, jak je možné, že se paní budoucí primátorka nejdříve několikrát vyjádřila, že akceptuje vítěze voleb, a těsně před podpisem dohody široké koalice ho podrazila. Asi nedostali posty, které chtěli, nebo jim vadí, že Petr Vokřál je nezkorumpovatelný člověk.

Není trochu ironie, že o osudu vedení druhého největšího města v ČR rozhodnou Piráti, kteří se mohou přiklonit na stranu ODS, či vaši?

V čem je ta ironie?

Andrej Babiš.
Babiš: Volby pro ANO dopadly mizerně, dvoukolový systém je nesmysl

Na celostátní úrovni se moc nemusíte, po internetu běhá vtip, že když vystupuje Jakub Michálek, vy si říkáte „zlatý Kalousek“. A teď by pan Vokřál byl rád, kdyby pirátské fórum dohodu s ODS neposvětilo.

To, že Piráti po vstupu do sněmovny přijali antibabišovskou rétoriku a napadají mě možná víc než kdokoliv jiný, je pravda. Přitom by bylo normální, aby po velkém zklamání občanů z tradičních demokratických stran byli ve vládě ANO, Piráti a STAN. Kdyby byl předsedou STAN pan Půta, tak by nebyl problém. Piráti jsou podle mě protestní levicová strana, která všechno kritizuje z opozičních lavic, což je snadné. Pokud v Praze zrealizují to, co říkají, budu jenom rád. Nebudoval jsem hnutí ANO proto, aby všude kandidovali nějací „moji“ lidé. Proč bychom měli stavět kandidátky v obci, kde je dobrý starosta? Nechtěl jsem stavět kandidátku ani v Třinci, kde je skvělá primátorka Palkovská, ale kolegové si prosadili svoje. Jsme demokratické hnutí, v němž si lidé dělají, co chtějí. Do politiky jsem šel proto, aby naše země kráčela dopředu a zbavila se korupce. Pokud to někdo udělá i mimo nás, tak mě to bude těšit.

Skoro se chce věřit, že vaše hnutí je demokratické…

Tomu věřit můžete, je to pravda.

Když jste v Praze skončili na posledním postupovém místě, řekl jste, že byste měli jít do opozice a mělo by za to nést odpovědnost vedení pražské organizace a osobně pan Říčař, který prohrál i ve své domovské Praze 11. Jenže nový zastupitelský klub se vám vzepřel, na koalici nerezignoval a pana Říčaře plně podpořil. Co tomu říkáte?

Oni jsou nezávislí, to jsme zažili už několikrát. Ale nechci tu řešit naše interní věci, s panem Říčařem budu mít schůzku, na kterou se oba připravíme. Potřebujeme analýzu, čím byl neúspěch v Praze způsoben. Jestli byl důsledkem čtyřletého působení na pražském magistrátu či starostů v jednotlivých městských částech. Nebo tím, že jsme přišli na poslední chvíli s novým lídrem, možná přepálením kampaně.

Pavel Bělobrádek.
Bělobrádek v březnu už nebude kandidovat na předsedu KDU-ČSL

Co když si spousta lidí řekla, že jenom přes peníze a mohutnou kampaň se to urvat nedá?

Je to možné. Osobně jsem to nechtěl, ale máme poradní týmy, které na to měly jiný názor. Strategie udělat Petra Stuchlíka velice známým nevyšla, i když on do toho šel s plným nasazením a je dobrý lídr, byla by škoda, kdyby v hnutí nepokračoval. Myslím, že v Praze bychom si zasloužili být v opozici. Některé věci jsem v minulosti kritizoval, hlavně účast našich lidí v městských firmách, kde radní dostávají v dozorčích radách ne-úměrně velké odměny.

Fakt je, že v Praze jste už dvakrát vsadil na špatného koně. Adriana Krnáčová nebyla úspěšná primátorka a pan Stuchlík prohrál.

Naše chyba byla, že jsme nedokázali prodat to, co jsme v Praze napravili. Vždyť jsme tu zdědili nevýhodné smlouvy, tunel Opencard, Blanku, Škodův palác.

Holt to zpovykaní Pražáci neocenili.

Samozřejmě. Jeden takovýto výrok stačil na to, abychom naštvali mraky lidí. Velká chyba byla i to, že jsme v koalici seděli se Zelenými, protože oni bránili investicím. Neměli jsme tah na branku ani v těch pozitivních krocích a pokazili jsme si to různými nešťastnými vyjádřeními paní primátorky.

Radost z výsledků druhého kola senátních voleb ve štábu ODS
ODS zvítězila v senátních volbách, lidovci i ANO propadli. Debakl ČSSD

Vám připadá důvěryhodné, když se miliardář a milionář tváří, že jim nejvíce na srdci leží život obyvatel pražských sídlišť?

Dejte mi pokoj s miliardářem. Mám spoustu voličů mezi nemajetnými lidmi, protože vědí, že jim chci pomoci.

Finančnímu magnátovi Petru Stuchlíkovi to ti lidé asi nevěřili.

Stuchlíka jsme nasadili spíš kvůli pražské kavárně, ale ta ho nepřijala. A pro sídliště byl moc odjinud. V Praze mohlo hrát roli i šíření lží, že máme vládu s komunisty, která neexistuje. Mohli jsme mít vládu s ODS, ale ta s námi jít nechtěla. Jsem rád, že naši vládu komunisté podpořili, ale vliv na ni nemají žádný.

Skončí-li pánové Stuchlík a Vokřál v opozici, přemýšlíte o jejich zapojení do vlády, například na post ministra dopravy místo Dana Ťoka?

Vůbec ne, to je hloupost. Určitě ale s nimi počítám, věřím, že to nevzdají, a mám velice dobře promyšleno, co by měli dělat dál.

Což je?

To vám nemůžu říct. Ve vládě to ale není nic. Pan Vokřál je komunální politik a úspěšný primátor, doufám, že se vrátí.

Andrej Babiš s manželkou Monikou při odchodu z volební místnosti v Průhonicích.
ODS, nebo STAN? Babiš do Senátu volit nebude, při volbách bude v zahraničí

Podle vás hnutí ANO uškodilo, že mu opozice vytýká spolupráci s KSČM. Není to ale logický důsledek faktu, že sedíte ve vládě s ČSSD a vaše politika je zkrátka levicová?

Není to pravda. Ve vládě máme dvě pravicové dámy, paní ministryni financí Schillerovou a průmyslu Novákovou. Naše země potřebovala stabilní vládu, tak jsme ji vytvořili s ČSSD a museli jsme třeba couvnout v karenční době. Levice a pravice je v současné době klišé. Pravice ODS nám zvýšila DPH, zadlužila nás s panem Kalouskem o 670 miliard. My chceme digitalizaci, bojujeme proti byrokracii, snižujeme zadlužení, máme přebytkový nebo vyrovnaný rozpočet, to jsou všechno pravicové věci.

Včetně plánovaného schodku 40 miliard?

Rozpočet od roku 2016 je díky kontrolnímu hlášení a EET přebytkový nebo vyrovnaný. Podstatný je výsledek, ne plán. Když budete mít na Vánoce plánovaný dluh 50 tisíc a nakonec vám v kapse zbude pět tisíc, tak budete ráda, ne?

Ne, já umím plánovat tak, abych se nezadlužovala.

Evropské peníze se nedají naplánovat, proto je tam ten schodek. Dluh stále snižujeme, máme jeden z nejnižších v Evropě. Nejvíc peněz jsme dali důchodcům, protože ti to potřebují, zavedli jsme slevy na jízdné, babičky mi píšou, jak jsou šťastné, že mohou víc jezdit.

Typicky levicová politika.

Není. Dělám pravicovou i levicovou politiku a chci pomáhat těm, kteří jsou na tom nejhůř, což jsou většinou důchodci. Ale i samoživitelky a lidi se zdravotním postižením.

Andrej Babiš.
Starostové a primátoři by se měli volit přímo, reaguje Babiš na Brno

Však vás také masově volí, stejně jako nízkopříjmoví občané. Jinými slovy, vysál jste voliče KSČM a ČSSD. Takže stojíte vlevo.

Vůbec ne, nejdřív jsem musel zajistit peníze, abychom jim mohli přidat na penzích. Vždyť u nás je plno chudých lidí, samoživitelky, lidé s nízkými platy, proto řeším bytovou výstavbu. Zároveň dělám pravicové věci, snižujeme daně, končíme se superhrubou mzdou. Mám smlouvu s občany a postupně ji plním. Třeba zrušením migračních kvót.

Ty jste nezrušil vy, ale tlak zemí visegrádské čtyřky a pomoc Rakouska.

Viktor Orbán a já jsme v tom byli nejaktivnější, my jsme to protlačili ve čtyři ráno na Evropské radě. Kancléř Kurz v tom nehrál roli, ale je pravda, že má stejné názory na migraci jako my.

V evropské politice jste skutečně nebývale aktivní, skoro bych řekla, že ministra zahraničí ani nepotřebujeme. Co vlastně bude nový šéf diplomacie Tomáš Petříček dělat?

Má tam plno agendy.

Bude mít na starosti Afriku, Jižní Ameriku a Oceánii?

Ale ne, musíme spolupracovat a definovat exportní politiku a diplomacii. Máme tam plno smluv, musíme diskutovat o globálních paktech. V rámci migrace chci být samozřejmě dál aktivní, hodlám navštívit některé severoafrické státy.

Josef Skála na sjezdu KSČM.
KSČM bude řešit volební prohru. Skála nevylučuje mimořádný sjezd

Co pan Poche, vrací se do Bruselu, nebo bude panu Petříčkovi radit?

Nevím, nikdy jsem s ním nemluvil, musíte se ho zeptat.

Byla to jedna z podmínek prezidenta Zemana pro jmenování Tomáše Petříčka. Vy o tom nevíte?

Předpokládám, že se pan Poche jako europoslanec vrátí do Bruselu a nebude pana Petříčka řídit.

Podnikatelé si stěžují, že v poměrně dlouhém období, kdy existovala vláda bez důvěry a pak nebylo plnohodnotně obsazeno ministerstvo zahraničí, se zadrhla ekonomická diplomacie, neboť politici omezili výjezdy do zahraničí a propagování českých výrobků. Hodláte to napravit?

Věnuji se tomu permanentně. Na evropské úrovni nabízím všechny naše produkty. V pátek vyrolovala v Aero Vodochody nová česká stíhačka, která je skvělá a já ji nabízím premiérům členských států EU nebo jiných zemí. A stejně tak budu propagovat další české výrobky. Když za mnou nějaký podnikatel přijde a požádá mě, abych jeho výrobek představil na úrovni evropských premiérů, tak to udělám. Ve Finsku se mnou byla řada podnikatelů a budu v tom v rámci časových možností pokračovat. Podnikatele vezmu i do Maroka, kde jinak chci diskutovat o ilegální migraci. Je tady ale i paní ministryně Nováková, která podnikala a byznysu samozřejmě rozumí.

Politické strany zahájily kampaň před komunálními volbami v Praze. Na snímku jsou Alexandra Udženija a Bohuslav Svoboda z ODS.
Udženija povede pražské zastupitele. Naši politiku neurčuje Čižinský, zní z ODS

Politickou podporu potřebují podnikatelé hlavně v zemích s autoritářským vedením, kde dveře musejí otevírat minimálně ministři. Nebudete zanedbávat ani tuto část světa?

Určitě ne. Musíme si s panem Petříčkem rozdělit teritoria a také sem zvát představitele těch zemí. Byl tu indický prezident, přijede tuniský premiér, takže určitě budu aktivní. Nejdůležitější je, aby naše vláda plnila program a soustředila se na priority, jako je vzdělání.

Právě na těch sto dní, které máte za sebou, se chci zeptat.

Před nimi jsme měli za sebou 195 fantasticky úspěšných dní, na které se zapomíná.

Ty pomíjím, protože vaše jednobarevná vláda neměla důvěru.

To ale přece nevadí.

V parlamentní demokracii to vadí.

Proč? My jsme přece byli pod kontrolou parlamentu. Naplno jsme se rozjeli, a kdyby byl většinový systém, fungovalo by to úplně perfektně.

Ten nemáme, v poměrném systému potřebujete k vládnutí důvěru, tu jste získali a už nejste udržovací kabinet.

To bych si vyprosil, ani bez důvěry jsme nebyli udržovací kabinet. Jezdili jsme do krajů. A tvrdě jsme makali.

Zrovna to bych moc nezdůrazňovala, protože tam jste naslibovali miliardy do investic, a kde jsou?

Neříkejte to. Nic jsme neslibovali, jen jsme zmapovali potřeby naší země v investicích pro dlouholetý investiční plán za stovky miliard. Slíbil jsem jen magnetickou rezonanci pro nemocnici v Kroměříži a starostům, že jim zprostředkuji schůzky s ministry podle jejich požadavků. A že podle toho nastavíme dotační tituly.

Ředitel Knihovny Václava Havla, spisovatel a bývalý diplomat Michael Žantovský.
Žantovský se pustil do politiků, kteří podporují autoritářské vůdce

Zmínil jste, že hlavní prioritou po vaše volební období bude vzdělávání. Co si pod tím máme představit?

Musíme všechno změnit, protože stát selhal, nenabízí profese, které potřebujeme. Vyřešil jsem lékařské fakulty, kde neměl kvůli nízkým platům kdo učit. A studenti, kteří udělali přijímačky, se na fakultu nedostali. Teď řešíme učitele, kterým navyšujeme od ledna platy o 15 procent. Musíme je motivovat, změnit kompetence, dát větší pravomoci ředitelům škol, kterým by do toho stát neměl tolik mluvit. Je třeba vyřešit maturity. S ministrem školství Plagou bude spolupracovat tým lidí ze všech parlamentních stran, aby dal dohromady vzdělávací projekt na několik let. Naším cílem je věda, výzkum a finální výroba. Teď tady byl šéf GE Aviation, který spolupracuje s ČVUT a v nějaké časové perspektivě u nás bude americká firma vyrábět efektivní turboletecké motory. My tady potřebujeme high-tech, naši studenti na to mají, jsou extrémně šikovní, proto jsme jedna z mála zemí, kde zahraniční investoři realizují ve svých firmách vědu a výzkum.

Pokud se soustředíme na špičkové nové technologie, možná bychom nemuseli rozporovat rozhodnutí Evropského parlamentu o snížení emisí CO₂ do roku 2030 o 35 procent. Nebo si myslíte, že by to automobilový průmysl položilo?

Brusel kdysi vymyslel biopaliva na základě analýzy Goldman Sachs, kde se tvrdilo, že barel ropy bude za 200 dolarů. Nikdy k tomu nedošlo, ale odstartovalo to velký boom biopaliv. Teď zase Brusel vymýšlí elektromobily. To by měly skončit dieselové a benzinové motory, čerpací stanice? Podle mě to jsou nereálné představy. Každá země je specifická. Například energetika. Francouzi mají 75 procent jádra, my 32, oni i my se chceme dostat na padesát procent. Proč nám do toho stále někdo mluví? V tomto ohledu by členské státy EU měly mít samostatnost.

Čili do roku 2021 chcete rozetnout rekonstrukci Dukovan a dostavbu Temelína?

Do konce tohoto roku chci vyřešit, kdo bude investor a jak se to bude financovat.

Pavel Fischer po oslavách zvolení do Senátu 13. října v Praze.
Fischer po úspěchu v boji o Senát: Chci se připravit na prezidentskou volbu

Budete přitom dbát i na geopolitické otázky?

Z hlediska dodavatele musíme vnímat naše zahraniční spojence, ale nejdůležitější jsou zájmy českého průmyslu. Tam ale ještě nejsme, zatím se pohybujeme v první fázi, kdy prosazuji, že investorem musí být ČEZ. Měl by vytvořit dceřinou firmu, vložit do ní jaderná aktiva a poskytnout garance. Stát může garantovat výstavbu jako druhý v pořadí.

Souvisí s touto problematikou fakt, že prezident Miloš Zeman tlačil na odvolání ředitele BIS Michala Koudelky?

To je nějaký šum, nevím, kdo to vymyslel.

Přišly s tím Lidové noviny z vašeho svěřenského fondu. Plukovníka Koudelku tedy nehodláte odvolat?

Ne, naopak jsme na vládě schválili návrh na jeho jmenování generálem a poslali ho na Hrad.