Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Premiér Nečas: Stát a společnost jako firma? Úchylná představa

Praha /ROZHOVOR/ - Petr Nečas je sice podle svých slov zakuklený cholerik, ale většina lidí ho vnímá jako kliďase, jenž nedovoluje emocím ovládnout svou mysl. Tak pohodového až apatického jako ve čtvrtek vpodvečer jsem ho ale snad ještě nezažila.

21.4.2012 30
SDÍLEJ:

Premiér Petr Nečas.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Přitom důvodů k nervozitě měl po ruce tolik, že by je mohl rozdávat: rozpad dosavadní koalice, osud vlády na vlásku, stoupající preference levice, komunistů obzvlášť, chystaná demonstrace nespokojených občanů. Možná už v té chvíli věděl, že svou „bezpečnou většinu“ bude v pondělí mít.

Na neděli jste svolal schůzku tří předsedů koaličních stran. Znamená to konec vládní spolupráce s Věcmi veřejnými?
Ano, začal proces vypovězení koaliční smlouvy s Věcmi veřejnými.

Přes ujištění Radka Johna, že VV s vámi chtějí pokračovat ve vládnutí, aby se nedostaly k moci ČSSD a KSČM?
My jsme řekli, že si nedovedeme představit spolupráci s politickou stranou, která je skrytě řízena člověkem, jenž byl byť nepravomocně shledán vinným z korupce.

Rozumím tomu tak, že i když Vít Bárta už není členem klubu VV, řídí podle vás stranu přes svou ženu Kateřinu Klasnovou, která povýšila do role vyjednavačky?
To personální spojení naznačuje, k jakému omezení vlivu Víta Bárty na VV došlo. Navíc z této strany nezazněl vůči jeho osobě žádný distanc.

Nejenom ze strany VV. Od Karolíny Peake jsme distanc nezaznamenali v době afér se sledováním politiků agenturou ABL, po zveřejnění strategie Víta Bárty, úplatkářské aféře, ba ani po Bártově odsouzení.
Všichni jsme čekali, že Věci veřejné a pan Bárta nějak zachovají. Místo toho přišlo jeho neuvěřitelné vystoupení v televizi a vyvolání další politické krize kolem odvolání ministra dopravy Pavla Dobeše.

Premiér Petr Nečas.U toho všeho Karolína Peake a její přívrženci asistovali. Oni se přece nenarodili před týdnem.
Souhlasím, veškeré pokusy tvářit se, že nemáme svoji politickou minulost, jsou naivní. Na druhou stranu platí, že i v politice se snažíte spoustu věcí ovlivnit zevnitř a v jednom okamžiku zjistíte, že už to není možné.

Do jaké míry na to přišla paní Peake sama a do jaké jí v tom pomáhal třeba Kamil Jankovský nebo někdo z ODS? Má se totiž má za to, že jen dokončila proces, který před rokem hloupě začali Kristýna Kočí a Petr Tluchoř.
To se ptejte pana Tluchoře a slečny Kočí, o tom nic nevím. Takové otázky jsou legitimní a zaslouží si odpověď, ale musejí směřovat na paní místopředsedkyni vlády Peake. Nejsem její tiskový mluvčí.

Jste předseda ODS, která nepochybně mohla mít zájem na rozkolu VV a získání jejich důvěryhodnější čás­ti.
Člověk zaslechne leccos a podle toho koná. Když vláda začínala, bylo na ministerských a náměstkovských postech pět lidí s minulostí z ABL. Už několik týdnů tam není ani jeden. Kroky jsem tedy činil průběžně a vytrvale.

Ovšem bez součinnosti s Karolínou Peake.
Ano. Na druhé straně paní Peake a ministři Jankovský a Pavel Dobeš se ve vládě projevovali jako konstruktivní partneři, byť tvrdě hájili program VV. To nebylo z jejich strany žádné kývání ODS a TOP 09. Nicméně řešili problémy jednáním, nikoli vyráběním dramatických a někdy melodramatických kri­zí.

Čili vám by se docela dobře vládlo s novou platformou Karolíny Peake, pokud sežene dost lidí.
Žádná platforma zatím není, byl jen ohlášen její vznik. Ve čtvrtek vpodvečer zatím nevíme, jestli bude mít vláda většinovou podporu. Stále platí, že jedna z reálných alternativ jsou předčasné volby.

Nebyly by i s ohledem na budoucnost ODS férovější?
Možná to tak dopadne. Řada mých kolegů by možná byla ochotna jít do nějaké stojedničkové koalice, ale já ne.

A do jaké ano?
Nesmí být závislá na tom, jak se jeden či dva poslanci vyspí. (Ve čtvrtek večer se grémium ODS usneslo, že Karolína Peake musí postavit klub o deseti lidech – pozn. red.) Není to dáno jen číslem, ale také konkrétními jmény. Stočtyřkovou většinu založenou na panu Šlégrovi, Paroubkovi, Škárkovi a slečně Kočí bych za bezpečnou neoznačil ani omylem. Ale omlouvám se, že jsem si vzal do úst právě jejich jména. To byla jen spekulace.

Jenže i když budou mezi novými oporami vlády jiná jména, bude to kabinet postavený na přeběhlících, nebo snad ne?
To nejsou přeběhlíci. Jsou to stejní poslanci, s nimiž jsme uzavřeli koaliční smlouvu, kteří podporovali tuto vládu, dali jí důvěru, ze sta procent hlasovali pro návrhy jejích zákonů.

Akorát že teď budou v jiné straně, než za jakou byli zvoleni.
Ano, v jedné z koaličních stran došlo ke konfliktu, který část těch lidí řeší odchodem. Ale v minulém volebním období jsme se ocitli v podobné situaci s TOP 09. Kdyby Topolánkova vláda nepadla, část lidoveckých ministrů by také změnila stranický dres. Přeběhlíci by to ale nebyli. Jím je ten, kdo vymění vládní tábor za opoziční, či naopak. Například pan Huml, který kandidoval za VV a nyní přešel k sociální demokracii.

Premiér Petr Nečas.Víte, ono jde o to, že pokud do pondělka paní Peake sežene těch deset oveček, nikdy se nezbavíte otázek, kým a jak byli pozitivně či negativně motivováni, řečeno s vaším exposlancem Moravou.
Asi tady budou pokusy takový dojem vytvořit, možná se objeví i nějaká provokace. Já můžu za sebe říct, že jsem podobné motivační metody nikdy nepoužíval a na svá stará politická kolena se je učit nebudu.

Mohou to za vás udělat nějaká mladá politická kolena.
Nemám žádné signály, že by to někdo měl v úmyslu. Přitom upozorňuji, že snaha někoho získat pomocí argumentů je součástí běžné politické práce a není na ní nic špatného.

Po necelých dvou letech vládnutí jste splnili zhruba dvě třetiny svého programového prohlášení. Proč je vaše sestava tak neoblíbená, že ODS a TOP 09 v preferencích předstihli i komunisté?
Jestli moje vláda dělá nějakou chybu, tak spočívá ve špatném způsobu komunikace. Druhým důvodem jsou příliš časté vnitrokoaliční střety. Lidé právem očekávají, že se ministři budou zabývat jejich starostmi, ne problémy svých stran. No a pak je tu objektivní hospodářská situace. Od konce roku 2008 zaznamenáváme stagnaci, pokles nebo slabý růst. To se na náladě lidí muselo projevit. No a v neposlední řadě je tady fakt, že jako vláda rozpočtové odpovědnosti děláme spoustu nepopulárních kro­ků.

Myslím, že hlavní příčina mizivé důvěryhodnosti vaší vlády je úplně jinde. V prioritách ODS pro prvních 100 dnů vlády se píše, že chcete zakotvit právo občanů na ochranu před korupcí. To zní – po soudním verdiktu nad představiteli VV, odhaleních kolem dopravního podniku Praha, dialozích mezi Bémem a Janouškem či odsouzení šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu – jako výsměch.
Ale tyto věci se, na rozdíl od minulosti, dostávají před soud a řeší se. Ministři odstupují při prvním podezření. Přijali jsme zákon o veřejných zakázkách, masově se využívají elektronické aukce a zveřejňujeme, jak který ministr hlasoval ve věcech spojených s tendry a granty.

Vidíte, a přesto Petr Kellner, mnohonásobný miliardář bez politických ambicí, který nemá důvod k populistickým výrokům, říká, že korupce v Česku je větší než v Rusku.
Šlo o výrok šéfa podnikatelské skupiny, která má větší ekonomické zájmy v Rusku než v Česku. Z tohoto pohledu šlo o hodnocení určené spíš ruským uším, byť zaznělo v českém tisku. Nepochybuji, že ruskou ambasádou byl zaznamenán.

Váš předchůdce Mirek Topolánek politiku ODS podrobil ve své Páteční výzvě zdrcující kritice. Jinde pak uvedl, že naši společností neřídí kmotříci typu Romana Janouška či Tomáše Hrdličky, ale opravdoví magnáti, jako jsou Pavel Tykač a Andrej Babiš. Není skutečně jejich moc větší než ta vaše?
Částečně ano. Při svém rozhodování v rozpočtové oblasti musíme brát velmi silný ohled na názory finančních trhů. Když budeme dělat neodpovědnou politiku, zvýší se úroky stáních dluhopisů, což představuje desítky miliard korun ročně z kapes daňových poplatníků. Jistě se tedy pohybujeme v reálném ekonomickém prostředí. V tomto smyslu nikdo není jen svým pánem.

To je ale úplně jiná píseň. Ptala jsem se na konkrétní vliv kapitálově silných skupin, zkrátka na Gorilu po česku. Na Slovensku si podnikatelé z Penty zvali politiky na domácí dýchánky a instruovali je, co a jak.
Jistý pokus o oligarchizaci české politiky tady je. Já si třeba Andreje Babiše jako podnikatele obrovsky vážím. Je to člověk, který své firmy skutečně buduje od píky.

A má je registrované tady.
Platí tu daně, neutíká jako představitelé jiné firmy, kteří to tady kritizují, ale jsou v podstatě velkou holandskou společností (skupina PPF Petra Kellnera má sídlo v Holandsku – pozn. red.), takže by se měli zabývat tím, co se děje v Holandsku. Zásahy magnátů do české politiky budí velké otazníky. Řada těchto lidí se stala velmi bohatými na základě finančních transakcí se státem, počínaje privatizačními a konče obchodními. Prováděli je dlouhá léta a najednou si po letech vzpomněli, že v této zemi je korupce? Na mně to příliš důvěryhodným dojmem nepůsobí.

Profesor Jiří Přibáň řekl, že buď se vrátíme ke kořenům politiky, nebo se vydáme cestou politických byznysmanažerů….
…To bych považoval za strašlivé. Bylo by to v rozporu s tradicí evropské demokracie. Pojímat stát a společnost jako velkou firmu by bylo děsivé, jakkoli je to v některých kruzích populární. Podle mne je to úchylná představa.

Ono se ukazuje na příkladu Věcí veřejných, že to ani nefunguje.
Samozřejmě. A všechny další podobné pokusy budou v reálu tu méně, tu více úspěšná vévéčka. V žádné podnikatelsko­politické projekty nevěřím.

Premiér Petr Nečas.Proč na nich tedy dál chcete stavět – neboť i Peakovci byli zvoleni za VV  – a rovnou nehodíte ručník do ringu?
Skrečovat to lze v kterémkoli okamžiku. Za určitých okolností ale může být i ručník v ringu nečestný, protože tím se boj vzdává. Nebo naopak. Záleží na okolnostech a interpretaci. Předčasné volby nevylučuji, nebude-li tu silná podpora vlády s reformním programem. V jiné bych jako premiér neseděl ani o den déle, než by bylo nezbytně nutné. Dřívější volby ale této zemi nepřinesu nic pozitivního.

Co třeba velkou koalici s ČSSD?
Já při vyslovení názvu sociální demokracie nemám červenou mlhu před očima, je to legitimní politická strana a je dobře, že máme politický systém založený na střídání velké levicové a pravicové strany, které doplňují další subjekty. Velkou koalici si ale dovedu představit za mimořádných okolností typu válečného konfliktu nebo totálního ekonomického kolapsu.

Koalice ČSSD a ODS v červenci 2012 tedy nepřipadá v úvahu?
Pro mne takové spojenectví – na rozdíl od některých představitelů TOP 09 – nepřipadá v úvahu.

Miroslava Němcová vzdala prezidentskou kandidaturu. Budete za ni hledat náhradu? Objevilo se například jméno senátora Tomáše Töpfera.
To je určitě velmi zajímavé jméno, ale nominační právo mají regionální rady. Zatím mi není známo, že by ho někdo tímto způsobem využil.

Neznepokojuje vás, že ministerstvo školství je už tři týdny bez šéfa?
Velmi. I proto pro mne bylo nepřijatelné jednání špiček VV, které v situaci, kdy bylo nutné toto křeslo obsadit, místo nominace nějaké osobnosti začaly vyrábět novou vládní krizi v podobě tlaku na odchod dalšího ministra. Nad tím zůstává rozum stát a byl to jeden z důvodů, proč jsem řekl, že takhle už dál pokračovat nemůžeme.

Je na stole varianta, že se Karolína Peake stane ministryní spravedlnosti a Jiří Pospíšil se přesune na školství?
Nemyslím, že by k takové variantě byl jakýkoli důvod.

Přikláníte se k politické či odborné nominaci?
My teď přece vůbec nedokážeme říct, zda příští týden bude moje vláda disponovat parlamentní většinou. Přesně sekundu poté, co bude zřejmý její osud, se začnu touto otázkou zabývat.

Autor: Kateřina Perknerová

21.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 30
SDÍLEJ:
Pavol Rusko
1 7

Policie zatkla exšéfa Markízy Ruska. Prý plánoval vraždu na objednávku

Den po parlamentních volbách, 22. října, začala povolební vyjednávání ve Sněmovně v Praze. Faltýnek
1 56

Babiš: Faltýnek určitě nebude ve vládě

Skeptické Česko a proevropské Slovensko, píší o nás ve světě

Dva dny poté, co si Češi do svého čela zvolili populistu, jehož vztah k EU je nejasný, svůj pro evropský kurz deklarovali hlavní ústavní činitelé Slovenska, reaguje na parlamentní volby v Česku a situaci v sousedním Slovensku agentura Reuters. O nebezpečí populisty Andreje Babiše a spojenectví prezidenta Miloše Zemana s ruským prezidentem Vladimírem Putinem pojednává britský list The Guardian.  

Politolog Zdeněk Zbořil předpokládá rozpad okamurovců

Co voliči volbami v Ústeckém kraji vzkázali politikům? Politolog Zdeněk Zbořil k drtivému vítězství hnutí ANO uvedl, že z výsledků voleb z Ústeckého kraje, podobně jako v celé ČR, cítí touhu občanů po zázraku.

Rath zavalil soud přívalem slov, předseda senátu je prý podjatý

V minulosti chodíval někdejší středočeský hejtman David Rath do jednací síně oholen, v pondělí se v budově Krajského soudu v Praze objevil s vousatou tváří – jinak se ale příliš mnoho nezměnilo.

Brusel provedl další razie. Zaměřil se na automobilky Volkswagen a Daimler

Evropská komise provedla v pondělí další inspekci v kancelářích německých automobilových koncernů Volkswagen a Daimler. Informovala o tom agentura Reuters. Stalo se tak kvůli podezření z kartelových dohod mezi německými automobilkami. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT