Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Premiér Rusnok: Misi splním. Případné škody jdou za koalicí

Praha – Jiří Rusnok o sobě říká, že si neumí představit různé košaté varianty vývoje, protože nemá moc velkou fantazii a umělecké sklony. Skutečně působí jako technokrat bez emocí. V současné politické situaci je to ale nezvykle uklidňující. Navíc z něj jednoznačně vyzařuje odhodlání ukončit dočasnou premiérskou misi a politice ukázat záda. Přiznal, že by se nebránil funkci guvernéra České národní banky.

29.6.2013 51
SDÍLEJ:

Premiér Jiří Rusnok poskytl 27. června v pražské Kramářově vile rozhovor Deníku.Foto: DENÍK/ Martin Divíšek

Pane premiére, co jste si udělal v minulosti nebo posledních dnech s Miroslavem Kalouskem?
Ničeho si nejsem vědom. Vždy jsem s ním vycházel věcně a z mé strany i relativně přátelsky.

Jak si tedy vysvětlujete jeho příkrá stanoviska, že vládu nemůže převzít žádný odborník, neboť ten by věděl, že nezíská důvěru poslanců ani hlasy pro schválení rozpočtu? Podle něj pověření sestavit kabinet bez většiny ve sněmovně může přijmout jen „velký kamarád Miloše Zemana s velikou motivací".
Nevím, jestli to mám vůbec komentovat. Přijal jsem pověření od pana prezidenta, 
i když chápu, že situace je velmi komplikovaná. Je tu jakási koalice, která jednou má 101 hlasů, podruhé je nemá, nikdo to neví. Já jsem žádné podpisy neviděl.

Připusťme, že existují, když 
o nich svorně mluví lídři TOP 09, ODS a LIDEM.
Já jsem ty podpisy neviděl. Pan prezident vedl rozhovory s lídry všech relevantních politických stran a rozhodl se, že jmenuje vládu odborníků, mě požádal, abych ji vedl. A já jsem mu po jistém zvažování na to kývnul s vědomím všech rizik, která to pro mě má. Tu misi prostě splním do doby, do jaké to pověření bude trvat, a budu ho 
v rámci svých zákonných pravomocí naplňovat.

O vašich čistých úmyslech nepochybuji, jistě by bylo úsměvné podezírat vás, že jste to vzal kvůli autu s majáčkem a řidičem…
To je pravda. Jestli si pan Kalousek myslí, že za to něco dostanu, třeba to auto s řidičem, peníze, tak o tom to vůbec není, je to spíš naopak, bohužel.

Vaší neposkvrněné profesionální pověsti premiérské angažmá může spíš uškodit, to se asi shodneme. Já ale narážím na něco jiného. Koalice se zachovala nepochybně naprosto amatérsky, když nepřinesla do Lán oněch 101 podpisů už v pátek, ale až v úterý ve 13.00, dvě hodiny před vystoupením prezidenta Miloše Zemana, na němž chtěl oznámit vaše jmenování.
Které navíc pan prezident avizoval týden dopředu.

Tak. Nicméně racionální jádro má Kalouskova argumentace v tom, že zřejmě jdete do mrtvého projektu, neboť vaše vláda nemá šanci získat důvěru, byť by předestřela nejlepší programové prohlášení v historii ČR.
Já to tak nevidím, byť jsem si vědom všech složitých okolností. Pořád si myslím, že je čas na jednání, na věcné argumenty o tom, co je moje vláda schopna do sněmovny přinést. Všichni si musíme být vědomi své odpovědnosti především ve vztahu k lidem v této zemi. Pro mě je to primární, a proto to jako úplně ztracenou vartu nevidím. Samozřejmě nejsem klíčovým hráčem, který rozhodne o politickém nastavení. Suverénem je sněmovna, jež se kdykoliv může rozpustit, v tom jí nikdo bránit nebude, ba naopak. Významnou roli bude mít pochopitelně prezident republiky. Máme ústavu, jasná pravidla, podle nich se bude postupovat.

Premiér Jiří Rusnok poskytl 27. června v pražské Kramářově vile rozhovor Deníku.Osvědčil jste talent pro předvídání společensko-ekonomické budoucnosti, když jste jako šéf Penzijního fondu ING odmítl účast vaší společnosti v důchodovém spoření ve druhém pilíři. Teď říkáte, že chcete udělat něco prospěšného pro deset milionů občanů ČR, protože jde o ně, nikoliv o pana Kalouska či při vší úctě…
Ani o mě…

Ano, ani o vás. Co jim ale můžete nabídnout, když všechno, 
s čím přijdete do sněmovny, koalice 101 hlasy potopí?
Nevěřím tomu, že bude všechno negovat, tak to nemůže být. Na stole budou věci, které republika evidentně musí řešit, aby mohly fungovat veřejné služby a pokračovalo se v investicích do infrastrukturálních či jiných projektů, stabilizace zdravotnictví rozmrazením plateb za státní pojištěnce atd. Jestli tomu koalice řekne ne jen proto, že to předkládá někdo, koho nechtěla, tak sorry, ale pak je to třeba jít vysvětlit voličům.

Abyste jim to ale nemusel jít vysvětlovat vy.
To já rád udělám.

Vy jste přece jen v politice pobyl krátce, takže jste asi nebyl infikován bacilem sobectví, kdy platí, že dobré je jen to, co slouží zájmům vlastní strany či kapsy. Většině politiků je totiž jedno, jestli jsou předložené zákony potřebné, či ne.
Nemůže jim to být jedno, mně to jedno není a nevěřím, že vaše skepse platí na všechny poslance.

Paní Němcová, koaliční kandidátka na premiérku řekla, že ODS, TOP 09 a LIDEM nedá ani hlas pro důvěru vaší vládě a pro rozpočet.
Dobře, beru to tak, že probíhá politická přetahovaná, které se nehodlám nijak aktivně účastnit. Počkejme, až přijde na lámání chleba. Každý si musí být vědom důsledku svých rozhodnutí.

Bude důležité, v jaké fázi bude váš kabinet kompletní. Pokud sněmovna v půli července odhlasuje své rozpuštění, tak 
o důvěru žádat nepůjdete, ale budete spravovat zemi jen do předčasných voleb. Co ale bude následovat, když tento podnět ČSSD neprojde a vy důvěru nezískáte? Přijde váš druhý pokus?
To je otázka na pana prezidenta.

Jistě, ale nejste žádný začátečník, musíte mít přece plán, co si počnete s rozdělanou prací – třeba na rozpočtu.
Nevím, jak se pan prezident rozhodne, ale z logiky věci plyne, že by mě asi v takovém případě pověřil vládnutím v demisi a udržováním příslušných agend v chodu, což se týká především rozpočtu. Ať by to dopadlo jakkoliv, není to konec světa. Bude tu vláda, ministři, funkční administrativa, to je základ.

Váš ministr vnitra Martin Pecina v tom má jasno. Řekl mi, že „jestli se sněmovna nerozpustí, bude mít vláda dva pokusy 
a pak si tam chlapci najmenují vládu ODS. Vidím to pro nás na těch pět šest měsíců".
Vyloučit se to nedá.

Premiér Jiří Rusnok poskytl 27. června v pražské Kramářově vile rozhovor Deníku.

Miroslav Kalousek říká, že pokud by vše skončilo u rozpočtového provizoria, byla by to katastrofa. Pak by se mohly jen vyplácet mzdy a důchody, ale nic by se nemohlo dát na investice a Evropská komise by nedovolila čerpat ani euro 
z bruselských fondů. Je to tak?
Neznám detailní procedury, ale rozhodně to není tak fatální, jak to líčí pan Kalousek. Investice, které byly naplánovány v minulých rozpočtech, mají dlouhodobé harmonogramy a ty mohou 
v rozpočtovém rámci minulého roku dál běžet. U evropských fondů si nejsem jist, ale ani tam by čerpání dříve schválených peněz nemělo být ohroženo. Samozřejmě že to není dobrá situace, ale dvouměsíční rozpočtové provizorium rozhodně tuto zemi nepoloží.

Budete zásadně měnit strukturu rozpočtu proti tomu, co předkládal ministr financí Kalousek na letošní rok?
K zásadním změnám dojít nemůže. Český rozpočet je 
z 80 procent určen platnou legislativou. To se v mezidobí nezmění. Nečasova vláda také naštěstí reflektovala svoji ne zcela úspěšnou fiskální politiku minulých tří let 
a rozhodla se, že poněkud uvolní opratě rozpočtové politiky, takže schválila navýšení rozpočtových rámců o deset až patnáct miliard na straně výdajů pro následující dva roky. To je dobrý krok 
a my v něm rádi budeme pokračovat. Myslím, že i další zvýšení výdajů do pěti miliard na rozumné projekty by bylo účelné. Schodek se budeme snažit udržet kolem tří procent hrubého domácího produktu.

Čili rozpočet připravíte tak, že ho bez problémů bude moci převzít jak eventuální vláda Miroslavy Němcové, tak levicový kabinet vzešlý z předčasných voleb?
Rozhodně. Jinou možnost ani mít nebude. Už proto, že zákonem dané výdaje jsou naprosto dominantní.

Nicméně bude důležité, kdo ho bude sestavovat. Máte již svého Colberta, tedy ministra financí?
Jméno nevím, mám v hledáčku několik lidí.

Hledáte mezi lidmi z byznysu, bankovní sféry, nebo vysokoškolského prostředí?
Mezi lidmi z praxe, státní správy, není to nijak omezené místem aktivního působení.

Jména ministrů veřejnost pochopitelně zajímají. Miloš Zeman řekl, že máte hledat odborníky, do jejichž výběru vám ale nijak nebude zasahovat. Proč se tedy zatím zaměřujete hlavně na lidi, kteří mají blízko k Miloši Zemanovi nebo jeho SPOZ?
Tak to není. Každý máme nějaké prostředí, v němž se pohybujeme. Situace se sestavováním kabinetu není jednoduchá. V té obecné nejistotě je těžké se zapojit do projektu, který nemá příliš jasný časový horizont, každý má nějaké osobní či pracovní závazky. Oslovil jsem třeba stávajícího ministra školství či obrany, aby ve funkcích pokračovali. Určitě se zajímám i o lidi mimo okruh, který jste označila jako přátele Miloše Zemana. Především mi jde o to, aby ve vládě zasedli lidé s řídící zkušeností ze státní správy či podobných institucí, aby byli bez-úhonní, a navíc byli schopni okamžitě převzít své resorty, na nic nečekali. Nemůžeme si dovolit žádných sto dní hájení.

Nemrzí vás, že právě Petr Fiala, kterého uznávala akademická 
a novinářská obec, politici zleva i zprava, vaši nabídku nepřijal? Zdůvodnil to tím, že zemi mají řídit lidé s mandátem z voleb, ne úřednický kabinet.
Náš rozhovor byl mnohem hlubší a pestřejší. Jeho důvody měly také osobní rozměr, ministr Fiala měl vazbu na premiéra Nečase, ale jako profesor politologie vyjádřil 
i své obecné názory na vzniklou situaci. Mám pro jeho argumenty pochopení, přestože některé věci vidím jinak, tím, že nejsem humanitní vzdělanec, mám akcent trochu jinde.

Před rokem jste ovšem ten akcent měl dost podobný. V on-line diskusi jste tazateli, který vyzýval k nahrazení vlády kompetentními odborníky z NERV, řekl, že by to byl konec demokracie, která je sice drahá, ale nic lepšího k dispozici není. Pořád si to myslíte?
Jistě. Jen zopakuji, že vždycky záleží na kontextu. Co jsem řekl, platí pro normální situaci. Ale teď, kdy se zhroutila koaliční vláda způsobem, který vyvolává údiv 
i u velmi tolerantních lidí, nejsme v běžných podmínkách. Vládní koalice, která samu sebe označuje jako většinovou, svou většinu už mnoho měsíců jen těžko prokazuje při hlasování o vrácených zákonech ze Senátu 
i při jednání s hlavou státu. Nastaly tedy mimořádné okolnosti a není divu, že pan prezident zvolil tomu odpovídající postup. Pořád je to ale naprosto legitimní a odehrává se to v ústavním rámci. Jen v mimořádné situaci musíme občas použít mimořádné prostředky.

Rozumím tomu správně, že 
z vašeho pohledu je vše ústavně komfortní a demokratické potud, pokud by se sněmovna rozpustila, vaše vláda zemi řídila dočasně, a jak řekl prezident Zeman, předčasné volby by se uskutečnily v září?
Ano, určitě. To je vývoj, který by byl žádoucí.

Pokud na to současná koalice nekývne a bude vše prodlužovat až do třetího pokusu Miroslavy Němcové, půjdou všechny s tím spojené škody, ústavněprávní, politické i ekonomické, za ODS, TOP 09 a LIDEM?
To má logiku čili ano.

Ve sněmovně je zhruba stovka zákonů. Které z nich je podle vás nezbytně nutné schválit?
Nevyjmenuji je asi všechny, výběrově bych zmínil zákon o státních úřednících, který může významně ovlivnit čerpání prostředků z evropských fondů. Jde totiž 
o velké peníze do české ekonomiky. Je tam také velmi potřebný návrh na zavedení povinného registru smluv. 
S tím principem souhlasím, dávno jsme ho měli zavést. Musí se vyjasnit situace kolem doprovodných zákonů 
k občanskému zákoníku. Tady necháváme velké množství lidí, firem, celou justici 
v obrovské nejistotě. Ti všichni investují, připravují se na nové podmínky spojené s občanským zákonem platným od ledna 2014. Přitom 
v současném chaosu nikdo neví, zda se schválí doprovodné předpisy, bez nichž to nemůže fungovat. To se musí velmi rychle vyřešit.

Vláda tudíž bude apelovat na poslance a senátory, aby balík předpisů podporujících občanský kodex schválili?
Vyzveme je hlavně k rychlému rozhodnutí, buď ke schválení toho balíku, nebo 
k okamžitému odložení platnosti občanského zákona 
o rok.

Jak se postavíte k sKartám?
I ty se musejí rychle vyřešit, nesmějí vznikat další škody a prodlužovat stav nejistoty.

Nečasova vláda zamítla návrh ministra zdravotnictví Leoše Hegera na zvýšení částky za státní pojištěnce. Vrátíte se 
k tomu?
Navýšení té částky podporuji, byť chápu, že nejde 
o dlouhodobě systémové řešení, to musí přinést silná vláda s mandátem na čtyři roky v podobě ucelené koncepce rozvoje zdravotnictví. Pět let se ale nevalorizoval příspěvek za státní pojištěnce, ačkoliv sazba daně z přidané hodnoty se zvýšila dvakrát. Na tuto daň z resortu odteklo zhruba sedm miliard korun, aniž by se výpadek nahradil. Samozřejmě že ten resort má nějaké vnitřní rezervy, avšak nemůžeme si dovolit destabilizaci systému, který je klíčový pro bezpečí obyvatel. Lidé musejí vědět, že když budou potřebovat zdravotní péči, za snesitelných podmínek z hlediska kvality a komfortu ji dostanou. Zvýšení pojistného za státní pojištěnce navržené panem ministrem Hegerem proto rozhodně podpoříme.

Za dva dny skončí fiaskem nábor lidí do druhého pilíře penzijní reformy. Budete nějak upravovat jeho parametry, nebo to necháte být?
Vláda s omezeným mandátem s tím nic dělat nemůže. Jde o příliš strategické rozhodnutí. Zákony platí, 30. června skončí nabídkové období pro občany starší 35 let, vše poběží podle stávající legislativy, a co s tím udělají příští vlády, to už je na nich.

Až za tři či šest měsíců odejdete ze Strakovy akademie, vaše místo generálního ředitele ING Penzijního fondu už bude obsazené někým jiným. Před několika měsíci jsem se vás ptala, zda počítáte s křeslem ministra financí v případné vládě ČSSD. Tímto směrem neuvažujete?
Rozhodně ne. Co bude pak, nevím. Vezmu si dovolenou a po ní se vrátím na trh práce.

Dlouho asi hledat nebudete, Miloš Zeman už ve své kampani říkal, že vám chce nabídnout uvolněné místo v bankovní radě ČNB, časem i post guvernéra.
Pokud taková nabídka bude platit, určitě ji neodmítnu.

Jiří Rusnok
* 16. října 1960 v Ostravě
• Vystudoval Národohospodářskou fakultu VŠE v Praze.
• Do ČSSD vstoupil v roce 1998.
• Ve vládě Miloše Zemana byl ministrem financí, ve Špidlově vládě ministrem průmyslu a obchodu.
• V roce 2002 se za ČSSD dostal do Poslanecké sněmovny, v dubnu 2003 na mandát rezignoval 
a z politiky odešel.
• Byl prezidentem Asociace penzijních fondů ČR, nyní je generálním ředitelem ING PF.
• Je členem Národní ekonomické rady vlády.

Autor: Kateřina Perknerová

29.6.2013 VSTUP DO DISKUSE 51
SDÍLEJ:
Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

Ilustrační foto.
7

Kolečka a kosočtverce. Pumpy mění označení nafty

Nový adrenalinový rekord: 245 odvážlivců skočilo z mostu

/VIDEO/ Nový světový rekord v kategorii "hromadné skákání z mostu" dnes pokořili odvážlivci v brazilském Sao Paulu. V jeden okamžik seskočilo z mostu metodou bungee jumping 245 vyznavačů adrenalinu.

Dvě třetiny osobností regionů nejsou spokojeny s výsledky voleb

/INFOGRAFIKA/ Volby nedopadly zrovna podle našich představ. A navíc nebude snadné na jejich půdorysu sestavit stabilní vládu, tvrdí osobnosti z českých, moravských a slezských krajů, které oslovily regionální redakce Deníku.

Rath zavalil soud přívalem slov, předseda senátu je prý podjatý

V minulosti chodíval někdejší středočeský hejtman David Rath do jednací síně oholen, v pondělí se v budově Krajského soudu v Praze objevil s vousatou tváří – jinak se ale příliš mnoho nezměnilo.

Psi na politických jednáních? Macronův mazlíček se vymočil v Elysejském paláci

/VIDEO/ Pokud na politická jednání s sebou berete své mazlíčky, může dojít k trapným okamžikům. Vyprávět by o tom mohl francouzský prezident Emmanuel Macron. Jeho labrador Nemo se vymočil u krbu právě během politického jednání. Prezident se snažil působit profesionálně a záležitost přejít s úsměvem.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT