Předčasné volby by totiž byly pro ODS a TOP 09 katastrofou. Vyhráli by je sociální demokraté s 37 procenty hlasů. Pravicové strany by poprvé v polistopadové historii přeskočili komunisté, jež by volila pětina lidí. Až třetí by skončila ODS se 17,5 procenta a čtvrtí by byli topkaři s 11,5 procenta. Když se k tomu přidá sílící odpor nespokojených občanů, je na oprávněný strach pravice zaděláno. Pokud tedy chtějí Petr Nečas, Karel Schwarzenberg a Karolína Peake zrušit tři ministerstva a 12 centrálních úřadů, zvýšit přímé i nepřímé daně, rozšířit zdravotní nadstandardy, zvednout poplatky u lékaře a zavést zápisné na vysokých školách, musejí dovládnout za každou cenu.

Po úterním odchodu Karolíny Peake a dalších poslanců z VV premiér Petr Nečas řekl, že chce mít jasno do pondělí. „Vláda má smysl jen tehdy, bude-li schopna realizovat svůj program konsolidace veřejných financí a modernizačních reforem. To znamená, musí to být vláda, která má skutečně bezpečnou většinu.“

Alespoň deset přeběhlíků

Přeloženo do srozumitelné řeči čísel jde o to, aby přeběhlíků bylo alespoň deset. Poslanecký klub a grémium VV jednaly do středečních nočních hodin, takže definitivní seznam propeakovských zákonodárců není stále známý. Premiér zároveň řekl, že už nebude spolupracovat s žádným subjektem, na nějž by mohl mít vliv Vít Bárta.

Podle ústavních právníků by Petr Nečas po vypovězení koaliční smlouvy s VV mohl vládnout dál se vzbouřenci a jejich ministry. „Programově  by to byla totožná koalice, s níž Petr Nečas už důvěru získal, proto by o ni podruhé žádat nemusel, aniž by se zpronevěřil ústavě. Parlamentní kultuře by ale prospělo, kdyby to udělal,“ řekla Deníku bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.

Po tomto kroku razantně volá i ČSSD a KSČM. „Pokud se nedomluvíme na předčasných volbách, měl by premiér Nečas předstoupit s novou vládou před poslance a zjistit, jakou reálnou sílou disponuje,“ uved lídr ČSSD Bohuslav Sobotka. Šéf jejího klubu Jeroným Tejc dodal, že pokud jsou motivy Karolíny Peake poctivé, měla by neprodleně opustit vládu i sněmovnu.


Politolog Zdeněk Zbořil:

Zrádcům bych
nevěřil

Praha /ROZHOVOR/ - Podle Zdeňka Zbořila by premiér Nečas měl požádat sněmovnu o důvěru.

Karolína Peake 
a dalších zhruba sedm poslanců odešli z VV. Co to znamená pro vládní koalici?
Především musí být vypovězena koaliční smlouva ODS, TOP09 aVV.

Premiér Nečas zatím oficiálně neukončil koaliční smlouvu s VV. Zároveň uvedl, že ODS odmítá spolupracovat s klubem VV, na jehož chod by mohl mít jakýkoliv vliv Vít Bárta.
To je samozřejmě protimluv. Koaliční smlouva buď platí, nebo ne. Nejde o běžnou rekonstrukci vlády. Je nutné zjistit, zda vláda s ministry, kteří už nereprezentují VV, bude mít důvěru sněmovny.

Ústavní právníci se ale shodují, že pokud se nezmění personální složení vlády a hlavně její program, s nímž důvěru získala, nemusí Petr Nečas ani před poslance předstupovat.
Z hlediska ústavy to nutné není. Neudělal to ani Klement Gottwald v roce 1948, když obrozoval Národní frontu. Ono jde spíš o politickou slušnost. A bylo by to dobré i pro premiéra, který by tím eliminoval námitky opozice, že legitimita jeho kabinetu je sporná.

Uskupení ODS, TOP09 aplatformy Karolíny Peake možná potřebnou většinu ve sněmovně získá, ale stačí to, pokud za 
Peake nebudou stát regiony a členové VV?
Z hlediska práva je to jedno. Mirek Topolánek také vládnul s pány Melčákem a Pohankou, za nimiž nikdo nestál. Je úplně jedno, kolika přeběhlíky nyní Karolína Peake bude disponovat. Pokud ovšem ODS a TOP 09 prohrají ve volbách 2014, nová vládní garnitura bude snadněji měnit vše, co vláda přeběhlíků prosadí.

Chcete říct, že se takové vládnutí může Petru Nečasovi a Miroslavu Kalouskovi vymstít?
Samozřejmě. Mohou dopadnout jako Mirek Topolánek, jehož vládu nakonec odstřelili kvůli klukovině. Časem se může mezi peakovci objevit nespokojenec, který pro změnu přejde k druhému táboru. Málo platné, zradil jsi svého cara, zradíš i mého.

Karolína Peake patřila k tvrdému jádru kolem Víta Bárty.  Čemu přičítáte ten radikální obrat?
Hned po vzniku kalice po volbách 2010 si Miloš Zeman kladl otázku, kdy dojde k vytunelování strany Věci veřejné. Na něm se zřejmě  dlouhodobě pracovalo, nezapomeňme na neumělý pokus Petra Tluchoře a Kristýny Kočí. Tentokrát se to povedlo, jen se to událo kultivovanějším způsobem. Co my víme, jak daleko k pravdě měla slova Kristýny Kočí o 200 milionech na rozjezd nové strany a velkorysých nabídkách Miroslava Kalouska. Podezření z rebelů nikdo nesmyje. 

Hlasy - volby.