"To není nikdy jako zákon, že já tam musím být. To si musí rozhodnout hnutí ANO," uvedl v rozhovoru s Českou televizí. Na otázku, zda by jej mohl nahradit vicepremiér Richard Brabec, odpověděl: "Já mu to stále říkám, ale on z toho má velký stres." Podle něj je však možností více, a to i těch koaličních.

Poslanecká sněmovna ve včerejším hlasování nevyslovila důvěru Babišově menšinové vládě. Proti bylo 117 poslanců ze 195 přítomných.

Hlasování předcházela přibližně hodinu a půl dlouhá debata, ve které však žádná ze stran nezměnila již předem oznámené stanovisko k hlasování. Všechny strany kromě hnutí ANO byly proti návrhu, premiér Andrej Babiš tak musí po neúspěšném sestavení vlády podat demisi. O toleranci vlády při dalším pokusu však hovoří SPD i KSČM.

Pro většinu stran je však osoba Andreje Babiše problematická, a to zejména kvůli kauze farmy Čapí hnízdo. Policie totiž požádala o vydání Babiše ke stíhání. ČSSD, ODS, Lidovci i Piráti již dříve oznámili, že pro svůj vstup do vlády požadují, aby v kabinetu nebyl nikdo trestně stíhaný. 

Prezident Miloš Zeman chce Babišovu demisi přijmout do konce pracovního týdne, podrobnosti nyní Hrad domlouvá. Babiš na rozdíl od svého předchůdce Bohuslava Sobotky (ČSSD) na Hrad s demisí dorazí osobně. Kabinet dnes podle vicepremiéra Richarda Brabce (ANO) neprobíral, jak bude v demisi vládnout, nicméně Babiš dříve avizoval, že chce pracovat bez ohledu na důvěru. Dnes tak kabinet schválil mimo jiné novelu vlastního jednacího řádu.

Očekává se, že prezident Babiše pověří i skládáním nového kabinetu. Jeho další jmenování však před týdnem podmínil tím, že Babiš bude mít ve Sněmovně zaručených 101 hlasů, tedy dostatečnou většinu pro získání důvěry. Na domluvu chce nechat stranám více času. Za dobré východisko pro jednání s politickými stranami označil Zeman programové prohlášení současného kabinetu. Do jmenování nové vlády bude funkci vykonávat současný kabinet v demisi.