V Česku se kvůli teplému a vlhkému počasí údajně přemnožili hadi, zejména zmije. Zuby tohoto sice jinak plachého plaza vypouštějí jed, který dokáže způsobit i závažné zdravotní komplikace. Deník proto zjišťoval, jak situaci v regionu vidí odborníci.

„Není to pravda, hadi jsou v této oblasti velmi vzácní a jejich přemnožení je prakticky vyloučeno. Lidé, kteří tyto informace šíří, jsou většinou houbaři, kteří chodí na stále stejná místa a pokaždé tam zahlédnou hada. Je to ale většinou stále jeden a ten samý, protože hadi nemění teritoria, vyhřívají se na stejných místech,“ uvedl Josefa Hlásek z CHKO Třeboň.

„Rozhodně bych to nepodceňovala. Zažila jsem situaci, kdy se moje tehdy tříletá dcera hnala na zahradě dva metry od studny po hračce, ze které se vyklubala zmije písečná. Krve by se ve mě tehdy nedořezal. Pak se objevilo hnízdo na nedaleké skládce,“ sdělila svou zkušenost před pár lety chalupářka Jitka ze Strmilovska.

Přesto se ale v naší oblasti nějací hadi vyskytují, a proto jsme se zeptali jindřichohradeckého chirurga Tomáše Albrechta, jak se chovat v situaci, kdy člověka had uštkne.


Zachovat klid a volat pomoc


„Nejdůležitější je nepanikařit, neutíkat, zachovat chladnou hlavu. Postižené místo dát do klidu, což znamená nohu do provizorní dlahy a ruku zavěsit na šátek, poté zachladit. A vyhledat lékařskou pomoc. V naší oblasti však žijí hadi, kteří nejsou zdravému člověku smrtelně nebezpeční a u těchto lidí ani není nutná aplikace séra.

Někdy se uštknutí projeví pouze otokem. Alergici, děti a jinak nemocní lidé musejí ale co nejrychleji lékaře vyhledat popřípadě zavolat linku 155 a nechat se převézt rychlou záchrannou službou do nemocnice, kde je ošetří. Ani uštknutí zmije obecné, která je obávaným hadem, nebývá ale smrtelné,“ uvedl dále Albrecht.