Už když se Kramaříkův letoun v národních barvách blížil k Letňanům, manželka s dcerou zuřivě mávaly, aby si jich táta-pilot všiml. Fanoušci na zemi tleskali, při posledních kilometrech cessně asistovala doprovodná skupina.

Jako první českého dobrodruha samozřejmě přivítala rodina, Kramaříkovy holky se rozběhly ke kabině a úspěšného pilota objaly. Po chvíli byl už čerstvý rekordman v obležení žurnalistů. Jako první Čech v historii dokázal sám obletět svět.

Trasa vedla přes Srbsko, Izrael, Spojené arabské emiráty, Indii, Thajsko, Filipíny, Japonsko, Rusko, Aljašku, USA, Kanadu, Azorské ostrovy, Velkou Británii a Německo. Kramařík tak urazil více než 40 tisíc kilometrů, nejdelší byl přelet z kanadského Halifaxu na portugalské Azory - 3309 kilometrů.

České noviny uvádějí, že podle záznamů emeritního sekretáře českého aeroklubu a mezinárodního rozhodčího Jiřího Dodala překonal Kramařík ještě předtím český rekord v letu na vzdálenost už třikrát: hned na začátku cesty z Bělehradu do Haify (1839 km), v Japonsku mezi městy Naha a Obihira (2318,1 km) a při americké části mise Okřídlený lev zdolal 2477,9 km ze Seattlu do východní Iowy.

Havel byl jako rodina

Na cestě se český akrobatický letec musel několikrát potýkat s nepřízní počasí, jednou se zdržel na Aljašce a pak v Halifaxu před přeletem Atlantiku. Nevyhnul se mu ani technický problém. Kramařík při povinné prohlídce v Thajsku zjistil, že má od kamene poškozenou vrtuli, sám ji však opravil a mohl pokračovat. "To se mi vlastně nikdy od čtrnácti let nestalo. Chvíli jsem se obával, že budu muset vrtuli vyměnit, ale výrobce nakonec doporučil ji jen na místě opravit," řekl. V závěru Kramařík bojoval s větrem, než dorazil z Azorských ostrovů do Anglie.

Kramaříkův návrat sledovali návštěvníci Dne letiště Letňany. Devátý ročník nabídl třeba vystoupení originálních historických letounů nebo jejich větrných replik i ukázky zásahu aktivních záloh české armády. Akce se konala u příležitosti 100. výročí založení československého letectva a 60. výročí výroby větroně Blaník.

Na cestě (fanoušci její průběh mohli sledovat na sociálních sítích) se potkal i s řadou krajanů, přijal ho i tibetský duchovní vůdce dalajlama.

"Na to budu vzpomínat celý život," vyznal se Kramařík.

"Byl to přítel jednoho velkého Čecha, který už bohužel není mezi námi. Požádal jsem ho tedy, zda by se se mnou sešel a zavzpomínal na něj," přiblížil pilot.

Podle webu Českého rozhlasu - Dvojka se vyjadřoval 14. dalajlama (Tändzin Gjamccha, jak zní jeho právé jméno, žijící stále v exilu) o bývalém prezidentovi Václavu Havlovi. A mluvil velmi pochvalně.  "Byli jsme jako rodina," řekl Tibeťan s tím, že Havlova smrt pro něj znamenala velkou ztrátu. "Kdyby zůstal naživu déle, jsem si jistý, že by vykonal více pozitivních věcí pro mír ve světě," uvedl v rozhovoru s Kramaříkem v Novém Dillí. V sobotu se do historie - minimálně té aviatické - zapsal právník Roman Kramařík sám.